Nádherné kone a zabudnuté furmanské remeslo vrátia život do Sobraneckých kúpeľov


5225   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Furmanské preteky 2019

Areál niekdajších Sobraneckých kúpeľov bude v nedeľu 18. augusta už po ôsmykrát svedkom jedinečného podujatia, ktoré oživuje takmer zabudnuté furmanské remeslo. Nádherné kone, furmanská kuchárska show, súťaže a fantastická atmosféra čaká na všetkých, ktorí sa rozhodnú túto augustovú nedeľu stráviť na Zemplíne.

Furmanské preteky 2019

V areáli Sobraneckých kúpeľov si na 8. ročníku Furmanských pretekov zmerajú svoje sily a šikovnosť furmanskí majstri z celého regiónu. Furmanské preteky patria k TOP letným podujatiam Košického samosprávneho kraja. V nedeľu 18. augusta 2019 z kúpeľov odštartujú už v ranných hodinách registráciou furmanov a otvorením tradičných súťažných disciplín. Furmanský slalom, práca s drevom a silová súťaž. V programe ani tento rok nechýba obľúbená divácka súťaž o najkrajší pár koní, súťaž o najlepší Furmanský guľáš a bohatý sprievodný program.

Furmanské preteky 2019

Furmanské preteky sú podujatím, ktoré svojim návštevníkom ponúka naozaj pestrú škálu zážitkov. „Na svoje si prídu nielen milovníci koní, ale aj gastronomickí a historickí nadšenci. Pre návštevníkov budú pripravené tvorivé dielne, na ktorých sa môžu naučiť plieskať bičom, zoznámia sa s kováčskou vyhňou alebo sa môžu realizovať v keramickej dielni,” hovorí primátor Sobraniec Pavol Džurina.

Neprehliadnite: Tradičné zemplínske dožinky zažijete…

Okrem desiatich párov súťažiacich koní a ich furmanov sú lákadlami sprievodného programu aj Muzika Milana Rendoša a večerný koncert Kristíny. Nie nadarmo sme Furmanské preteky zaradili medzi TOP podujatia Košického samosprávneho kraja. Okrem kultúrneho a spoločenského prínosu majú ešte jeden zaujímavý rozmer – vracajú život do areálu Sobraneckých kúpeľov. Tie už síce roky neslúžia svojmu účelu, ale stále majú čo ponúknuť. Aj preto sme v rámci programu Furmanských pretekov pripravili autobusy, ktoré záujemcov prevezú na výlet do blízkeho okolia. Keď už budete v Sobranciach, oplatí sa zastaviť v neďalekých drevených kostolíkoch v Ruskej Bystrej, či Inovciach.

Furmanské preteky 2019

Za zmienku stojí aj Orechová či bývalý lom Beňatina, kde v tomto roku vďaka krajskému dotačnému programu pribudol zaujímavý fotopoint či nové bezpečnostné zábradlie. Uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Práve Beňatinský lom môžu záujemcovia navštíviť v rámci spomínaného výletu do okolia kúpeľov. Autobus bude pre nich pristavený v dejisku podujatia o 14. hodine.

Furmanské preteky 2019

Chutným spestrením dňa bude obľúbené Varenie naživo v podaní Košického klubu kuchárov a cukrárov. Program vyplnia Fotopríbehy z Furmanských pretekov a Sobranskí výtvarníci so svojimi Zemplínskymi pokladmi. V areáli Sobraneckých kúpeľov bude počas podujatia prístupný aj náučný chodník, ktorý toho prezradí viac o okolitej faune, flóre, ale aj o samotných kúpeľoch.

Furmanské preteky 2019

Aj tento rok je pre širokú verejnosť zabezpečená kyvadlová doprava, ktorá návštevníkov pohodlne dopraví z mesta Sobrance (spred Hotela Morské Oko) až na podujatie. Na tých, ktorí sa na podujatie dopravia autami, čaká rozšírené parkovisko.

Foto: terraincognita.sk