Vôňa nového chleba – Dožinky na Kysuciach v Skanzene Nová Bystrica – Vychylovka


5263   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Dožinky na Kysuciach Vychylovka

V druhej polovici augusta, keď je z polí pozbieraná úroda, sa tradične konajú dožinky, vyvrcholenie zberu úrody z polí a prípravy na tuhú zimu. Na Kysuciach sa v priebehu stáročí vytvorili bohaté dožinkové tradície. Kysucké múzeum v Čadci pripravilo preto na nedeľu 18. augusta 2019 pre návštevníkov Skanzenu Vychylovka – Nová Bystrica podujatie, ktoré im pripomenie čas dožiniek na Kysuciach.

Z výskumu v obci Staškov

Dožinky na Kysuciach Vychylovka

Kysucké múzeum v Čadci pri organizovaní tohtoročného dožinkového podujatia vychádzalo z výskumu, ktorý sa uskutočnil v obci Staškov: Z posledných kláskov obilia žnice uvili veniec a ozdobili farebnými stužkami a ružičkami z krepového papiera. Uvitý veniec potom niesli mládenec a dievča v sprievode ostatných žencov a žníc ku gazdovi, ktorý bol v obci najbohatší a spievali pieseň. Gazda náš, gazda náš, daj že nám oldomáš, ak nám ho ty nedáš, hneď hlavu dolu máš. Potom mládenec a dievča vkročili s vencom až do príbytku gazdu a takto vinšovali gazdovi a gazdinej. A my vaši ženci už sme vám dožali, z vašich zlatých kláskov veniec sme uvili. Na jar sme zasiali v žatve pozbierali a v láske štedrosti sme vám vymlátili. Koľko v tom venci ja zŕn žita, toľko rokov vám prajeme žitia. By ste dlho žili a sa radovali a stokrát veselších dožiniek slávili. Obzvlášť zdravie, šťastie to vám tu prajeme a po smrti kráľovstvo nebeské želáme.

Dožinky na Kysuciach Vychylovka

Po tomto ďakovnom obrade gazda častoval žencov a žnice pálenkou a rôznymi domácimi jedlami (chlebíkom, koláčmi, slaninou, klobásou…). Nechýbala hudba, tanec a spev, niekedy až do neskorých nočných hodín, alebo do bieleho rána. Gazda zavesil veniec v dome nad dverami a použil ho, ak sa v dome vydávalo dievča. Pred príchodom ženícha ho dali na hlavu družičke a tú predstavili ženíchovi, či je to tá pravá, keď si prišiel po nevestu na sobáš. Niektorí gazdovia veniec zavesili von pred dvere, aby aj vtáci mali obživu počas zimy.

Kysucké dožinky 2019

Dožinky na Kysuciach Vychylovka

V nedeľu 18. augusta bude skanzen Nová Bystrica – Vychylovka obohatený zvykmi, tradíciami a piesňami z Kysúc. Od 12. hodiny priblíži návštevníkom zvyky a tradície pri dožinkách folklórna skupina Kýčera z Ochodnice v stodole U Poništu, kde sa bude ozývať buchot cepov – ručné mlátenie obilia. Neskôr sa hostia budú môcť pripojiť ku krojovanému sprievodu a prôjdu s ním až ku kaplnke Panny Márie Ružencovej zo Zborova nad Bystricou.

Raganov Mlyn, Skanzen Vychylovka

Tu sa uskutoční svätá omša s poďakovaním za úrodu, za chlieb náš každodenný. Poobede na pódiu pri objekte Krčma z Korne čaká hostí bohatý kultúrny program. V ponuke je jazda na Historickej lesnej úvraťovej železnici, drezine ako aj výstavy na stanici Skanzen a v Raganovom mlyne.

Raganov Mlyn

Kaplnka

Darina Hnidková
Kysucké múzeum v Čadci
www.kysuckemuzeum.sk