Viete, čo vás čaká na tradičnom Bardejovskom jarmoku? Netradičný rock aj Ulička remesiel.


6604   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Bardejovskom jarmoku

Ťahákmi tohtoročného tradičného Bardejovského jarmoku budú od štvrtka 22. do nedele 25. augusta 2019 zaujímavé kultúrne podujatia. Vo štvrtok vystúpia Kollárovci, Košický Big Band, Hrdza a Katarzia. V piatok môžete zažiť rockový festival Bardrock s Metropolis, Hex a Ravenclaw. V sobotu zažiaria Sima, Majself, Dominika Mirgová a Kali a v nedeľu o 20.30 hodine zábavu rozprúdi speváčka Lucie Bílá. Pred ňou ešte vystúpia Riverstone, Buranowski a ďalší.

Severovýchod Slovenska s centrom v Bardejove patrí k veľmi atraktívnym destináciám pre jednodennú, víkendovú i pobytovú turistiku. Rovnako zaujímavý je aj pre cykloturistov, bežcov a peších turistov. Z Prešova je to do Bardejova len 40 minút (približne 40 km), z Košíc hodinu (80 km) a z Popradu 90 minút (100 km).

Mesto UNESCO plné histórie

Bardejovskom jarmoku

Bardejov je historické mesto zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Hrdí sa tiež opakovanými prvenstvami v súťaži o Najkrajšie mesto Slovenska. Návštevníci tu môžu obdivovať stredoveké Radničné námestie s nádhernými gotickými meštianskymi domami, Bazilikou minor Sv. Egídia, s bývalou Mestskou radnicou – prvou renesančnou stavbou na území Slovenska, v ktorej je umiestnená expozícia Šarišského múzea, jedinú galériu ikon na Slovensku, ale aj prvú stredovekú mestskú školu (Katolícky kruh), stredoveké hradby i Pamätník holokaustu a Bardejovské suburbium so zrekonštruovanou Starou synagógou.

Bardejovský jarmok 2019

V čase vrcholiaceho leta mimoriadne atraktívnu kombináciu s pamiatkami tvorí tradičný Bardejovský jarmok, ktorý organizuje mesto Bardejov spolu s blízkymi Bardejovskými Kúpeľmi.

Bardejovskom jarmoku

Počas štyroch dní sa v Bardejove predstavia obchodníci s rôznym spotrebným tovarom, nebudú chýbať stánky s gurmánskymi špecialitami a nápojmi. Remeselníci sa so svojimi výrobkami predstavia v Uličke remesiel a priľahlé ulice v centre mesta zaplnia aj zábavné atrakcie a lunaparky. Pre návštevníkov jarmoku je pripravené množstvo sprievodných podujatí. Neoddeliteľnou súčasťou výročného jarmoku je bohatý kultúrny program všetkých hudobných žánrov – vystúpenia folklórnych súborov, hudobných kapiel, domácich a zahraničných umeleckých telies.

Bardejovskom jarmoku

„V tomto roku sa koná už 668. historický ročník tohto podujatia, ktorý je zároveň 48. novodobým Bardejovským jarmokom. Ide o najvýznamnejšie podujatie v oblasti cestovného ruchu, zábavy i kultúry na severovýchodnom Slovensku. Vlani tu bolo umiestnených viac ako 500 stánkov. Tento rok sa očakáva podobná účasť. Bardejovský jarmok je fenomén, aký nemá na Slovensku obdobu. Radničné námestie i uličky starobylého najkrajšieho historického mesta na Slovensku opäť ožijú netradičným ruchom obchodníkov, remeselníkov a návštevníkov,“ predstavil chystané podujatie riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu „ŠARIŠ“ – Bardejov Ing. Radomír Jančošek a ešte dodal, že nebudú chýbať ani  také atrakcie ako sú lunaparky, autosalón pred Športovou halou, či sobotňajší detský jarmok v Promenádnom parku a v piatok je súčasťou programu i obľúbený rockový festival BARDROCK.

Bardejovskom Jarmoku

Rozlúčkový parný vlak z Košíc do Bardejova

Rovnako ako vlani, aj tento rok bude na jarmok v sobotu 24. augusta 2019 premávať z Košíc a Prešova do Bardejova historický vlak. Tentoraz to bude nostalgický vlak zložený z historických vagónov a potiahne ho unikátny takmer storočný parný rušeň Ventilovka, pre ktorý to bude rozlúčková jazda na Slovensku. Vlak z hlavnej železničnej stanice v Košiciach odchádza v sobotu (24. augusta) ráno o 8.15 a z Prešova o 9.30 hodine. Spiatočný odchod z Bardejova je naplánovaný na 15.40.

Rozlúčkový Parný Vlak Z Košíc Do Bardejova

Pre železničných nadšencov bude pripravená aj mimoriadna ponuka – jazdy s parnou lokomotívou po bardejovskej vlečke až k budove bývalého závodu JAS.

Výnimočná destinácia

Dôvodov, prečo je región Bardejova a Bardejovských Kúpeľov spolu s okolím turisticky vyhľadávanou destináciou, je hneď niekoľko. Nikde inde na Slovensku nie je v rámci jedného regiónu taká široká ponuka historických pamiatok UNESCO, drevených kostolíkov, skanzenov a to v kombinácii s prameňmi minerálnych vôd. V Bardejovských Kúpeľoch v zrekonštruovanom liečebnom dome Alžbeta majú novinku – zriadili tu historický Alžbetin apartmán (môže si ho prehliadnuť každý záujemca) ako pamiatku na pobyt cisárovnej Sisi v Bardejovských Kúpeľoch.

Neprehliadnite: Bardejovské Kúpele vzdajú hold cisárovnej Sisi

Kúpele majú 10 liečivých prameňov a najširšie liečebné indikácie v SR. Relax poskytuje aj wellness komplex a letné kúpalisko. Obľúbeným cieľom turistov je i najstarší slovenský Skanzen – Múzeum ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch. V blízkom okolí Bardejova je zachovaných sedem gréckokatolíckych drevených kostolíkov (Tročany, Krivé, Kožany, Lukov, Frička, Jedlinka, Mikulášová, Zboj) a najstarší gotický rímskokatolícky drevený kostol v Hervartove (16. stor.), ktorý je zapísaný v zozname UNESCO.

Drevený kostol v Hervartove

Drevený kostol v Hervartove

Mesto a kúpele majú tiež vybudovaných, udržiavaných a navzájom prepojených päť cyklotrás. Nedávno bola dokončená slovenská časť cyklookruhu Aquavelo, ktorý spája poľské a slovenské kúpeľné mestečká v slovensko-poľskom pohraničí. Ide o 230 km úsek medzi kúpeľmi Bardejovské Kúpele, Krynica, Muzsyna, Szczawnica.

Cyklookruh Aquavelo

Značené turistické chodníky v okolí mesta a kúpeľov dosahujú 40 km. Z kúpeľov láka na prechádzky aj Lesnícky náučný chodník Čierna mláka i blízky hrad Zborov (Makovica). Bohatosť a rozmanitosť regiónu dopĺňa aj neďaleký Svidník so svojím okolím bohatým na pamiatky a atrakcie vojenskej histórie, spojenej najmä s bojmi na Dukle.

48 Bardejovsky Jarmok 2019

www.kupele-bj.sk
www.bardejov.sk
www.svidnik.sk
www.visitbardejov.sk