Muzeálna udalosť roka na hrade Stará Ľubovňa – poklad a relikvie svätej Kingy


10931   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Poklad a relikvie svata Kinga

V Ľubovnianskom múzeu – na hrade Stará Ľubovňa môžete v Kaplnke sv. Michala Archanjela do konca septembra 2019 vidieť unikátne skvosty a relikvie svätej Kunigundy. Ide o výnimočnú historickú a muzeálnu udalosť európskeho významu. Žiadny návštevník túto jedinečnú výstavu neoľutuje.

Svätá Kinga

Jedinečnosť svätej Kunigundy, dcéry uhorského kráľa Bela IV., krakovskej a sandomierskej kňažnej, panej a kňažnej Sandecka, vzbudzovala pozornosť už u jej súčasníkov. Žila v rokoch 1234 – 1292 a v historiografii je označovaná ako panna, manželka, vdova, mníška i svätica. Príchod Kunigundy, nazývanej aj Kinga, na Spiš sa datuje do roku 1257, keď jej manžel Boleslav V. Hanblivý daroval územie Sandecka. Práve na území Spiša udelila uhorským šľachticom privilégiá za spoľahlivé služby.

Poklad a relikvie svata Kinga

Napríklad po roku 1272 šoltýsovi Henrichovi z Podolínca a tiež rytierovi Miroslavovi z Hniezdneho. 6. júla 1280, niekoľko dní po smrti manžela Boleslava, si Kunigunda spoločne so svojimi sestrami obliekla mníšsky habit a založila kláštor klarisiek v Starom Sandeci. Počas svojho života sa Kunigunda stala aj významnou političkou s výnimočným talentom pre diplomaciu. Boli to časy, keď naše krajiny napádali Tatári. Slúžila v prospech svojho otca, uhorského kráľa Bela IV. a brata, kráľa Štefana V.

Neprehliadnite: Prečo je Hrad Ľubovňa v lete sladký a voňavý?

Zároveň prispela k rozvoju Spiša a Sandomierska. Často cestovala cez Spiš a Šariš k svojmu otcovi či bratovi za účelom vzájomných návštev. Otec a dcéra využívali vo svojej politike diplomatické služby kuriérov vo veci zápasu o babenbergovské dedičstvo, ako aj pri svätorečení krakovského biskupa Stanislava. Kunigunda bola tá, ktorá do Krakovska pozvala uhorských baníkov. Tí objavili a sprevádzkovali celosvetovo slávne soľné bane v Bochni a Vieličke. Boli to časy, keď soľ bola naozaj nad zlato.

hrad Stará Ľubovňa

Kunigunda ( sv. Kinga )zomrela po ťažkej chorobe 24. júla 1292. Pápežom Jánom Pavlom II. bola kanonizovaná 16. júna 1999. Kláštor sestier klarisiek v Starom Saczi počas svojej nepretržitej existencie od roku 1280 až po dnešné časy uchováva a stráži poklad sv. Kunigundy v podobe vzácnych gotických šperkov a relikvií tejto svätice.

Poklad sv. Kunigundy na hrade Stará Ľubovňa

Kaplnka sv. Michala Archanjela Hrad Stara Lubovna

Ľubovnianske múzeum – hrad Stará Ľubovňa má tú česť vystavovať časť pokladu a relikvií svätej Kingy v Kaplnke sv. Michala Archanjela na hrade Ľubovňa. Je to po prvýkrát v histórii, keď tento poklad opustí domovské múry kláštora klarisiek a bude vystavovaný za hranicami Poľska. Ide o výnimočnú historickú a muzeálnu udalosť v rámci Slovenska, ba aj Európy. Poklad je pre návštevníkov prístupný od 18. augusta do konca septembra 2019 v čase otváracích hodín Ľubovnianskeho múzea.

www.hradlubovna.sk