Lode na Dunaji Ferdinanda Katonu kotvia v Kaštieli Strážky. Významné dielo prekvapí milovníkov umenia

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
LOde na Dunaji, Kaštieľ Strážky

Lode na Dunaji od maliara Ferdinanda Katonu sú aktuálne súčasťou dlhodobej expozície Slovenskej národnej galérie v Kaštieli Strážky. Umelec mal blízky vzťah k Strážkam a k rodine Ladislava Mednyánszkeho. Tento významný obraz, ktorý je reprezentatívnou ukážkou Katonovej tvorby, získala SNG do svojich zbierok vďaka štedrému daru od zberateľa Patrika Geržu v roku 2022.

Naturalistická krajinomaľba

Obraz Lode na Dunaji z roku 1905 od Ferdinanda Katonu (1864 – 1932) nájdu návštevníci a návštevníčky na 1. poschodí Kaštieľa Strážky. Ide o nový doplnok dlhodobej expozície Ladislav Mednyánszky a Strážky. Dielo zobrazuje motív riečneho nábrežia Dunaja. Jeho námet je odkazom na – v tom čase populárne – motívy naturalistickej krajinomaľby zachytávajúce rieku a jej okolie doplnené o lode a robotníkov. Rovnaký motív nachádzame aj v tvorbe Ladislava Mednyánszkeho, ktorý bol Katonovým umeleckým patrónom. Mednyánszky – a po jeho vzore aj Katona – dodávali riečnemu prostrediu mestský element a často ho dotvárali aj figúrami. Pri príprave v teréne trávili celé dni kreslením práve na brehu riek Dunaj a Poprad.

Lode na Dunaji, Kaštieľ Strážky

Za významný dar do zbierok Slovenskej národnej galérie v podobe diela Lode na Dunaji (1905, olej, plátno, 119,5 x 201,5 cm, SNG) od Ferdinanda Katonu ďakuje SNG zberateľovi Patrikovi Geržovi.

Zo života umelca

Ferdinand (Nándor) Katona sa narodil v roku 1864 v Spišskej Starej Vsi do chudobnej židovskej rodiny. Jeho talent mu však doprial už v mladom veku stretnúť sa s maliarom Ladislavom Mednyánszkym. Okolo roku 1890 sa mladý autor zoznámil s Mednyánszkym, ako aj s jeho sestrou Miri Czóbelovou a jej rodinou. Dokladom toho sú napríklad diela zo začiatku 90. rokov 19. storočia, ktoré sú dnes súčasťou dlhodobej expozície v Kaštieli Strážky – Portrét Margity Czóbelovej ako dievčatka, Portrét Marianny Czóbelovej ako dievčatka alebo Pohľad na Strážky. Okrem vodných motívov mu bola blízka aj podtatranská krajina. Jeho interpretáciu zimného dňa v Tatrách je možné taktiež vidieť v expozícii kaštieľa.

Neprehliadnite:

Marián Polonský
MARIÁN POLONSKÝ – pocta autorovi bronzových reliéfov
pri príležitosti významného životného jubilea

Mekka umelcov – Paríž

Po štúdiu kreslenia v Budapešti Katona s podporou Mednyánszkeho rodiny odišiel do Paríža. Po niekoľkých rokoch, ktoré strávil na cestách, sa od roku 1899 natrvalo usadil v Budapešti, kde sa venoval prevažne krajinomaľbe a často vystavoval svoje diela na salónoch nielen v Uhorsku, ale aj v zahraničí, kde získal i niekoľko prestížnych ocenení za svoje diela. Na domácej pôde však cítil nedostatočné uznanie a chorobne podozrieval svojich kritikov zo zaujatosti voči nemu.

Kaštieľ Strážky s niekoľkými expozíciami a pôsobivým anglickým parkom môžete počas leta navštíviť od pondelka do nedele od 10.00 do 18.00 hodiny.

Text: SNG
Medzititulky: redakcia
Foto: Viktor Szemzö, SNG

Všetky informácie súvisiace s návštevou sú dostupné na www.sng.sk.