Poznávajme naše dejiny netradične! Poďte s nami počas leta na miesta, ktoré sú spojené s 2. sv. vojnou a SNP

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Naše dejiny, Začnite s vysťahovaním, SNP

Naše dejiny netradične! Zaujímavý letný program má podtitul – Začnite s vysťahovaním! Tento nekompromisný rozkaz ovplyvnil vo vojnových časoch životy mnohých. Bohužiaľ, odohral sa v nedávnej histórii Slovenska. Ide o nezabudnutú, neslávnu a bolestivú kapitolu o nútenom vyťahovaní nepohodlných spoluobčanov z územia Slovenska.

Táto súčasť našej minulosti je dodnes naozaj bolestivou kapitolou dejín. Obsahovo veľmi zaujímavá a v mnohom prekvapujúca sonda do histórie mnohých prekvapuje. Vraciame sa k nej najmä v období, keď si pripomíname historické míľniky, na ktoré sa nezabúda. Múzeum Slovenského národného povstania (SNP) aj tohto roku pripravilo sériu zaujímavých rekonštrukcií o tejto neslávnej a pre mnohých prelomovej etape v živote jednotlivcov i celých rodín.

Naše dejiny, Začnite s vysťahovaním, SNP

Pohľad na Španiu Dolinu

Letné putovanie za slovenskou históriou

Múzeum SNP a Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko Vás pozývajú – po vlaňajšej premiére – na ďalšie tematické komentované prehliadky s názvom Začnite s vysťahovaním! Vďaka nej budete môcť tentokrát netradične spoznať dejiny Španej Doliny! Počas letných dní budete mať príležitosť spoznať málo známe príbehy z obdobia 2. svetovej vojny a Slovenského národného povstania, ktoré sa odohrali v Španej Doline. Zažijete vyhlásenie SNP, dozviete sa viac o pôsobení partizánov v dedine a v jej blízkom okolí a ocitnete sa vo výcvikovom tábore. Jednotlivými miestami vás budú sprevádzať historici Múzea SNP a dobovú atmosféru dotvoria hrané scénky klubov vojenskej histórie.

Neprehliadnite:


Kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda:
vitaj, pútnik, na ceste poznania a šírenia odkazu vierozvestcov…

Odhaľujeme naše dejiny

Už zajtra, v sobotu 15. júla 2023 o 12, 00 a 16, 00 h. budete mať príležitosť spoznať málo známe naše dejiny a príbehy z obdobia 2. svetovej vojny a Slovenského národného povstania, ktoré sa odohrali v Španej Doline. Zažijete vyhlásenie SNP, dozviete sa viac o pôsobení partizánov v dedine a v jej blízkom okolí a ocitnete sa vo výcvikovom tábore. Historické udalosti priblíži historik Múzea SNP a dobovú atmosféru dotvoria hrané scénky klubov vojenskej histórie.

Vzácnosť chvíle

Počas prehliadky “Začnite s vysťahovaním!” na Španej Doline nás svojou prítomnosťou poctí aj pán Vladimír Strmeň, ktorý patrí už k jedným z mála žijúcich účastníkov Slovenského národného povstania.

Naše dejiny, V. Strmeň

Priamy svedok a pamätník pán Vladimír Strmeň

Počas bojov, ktoré prebiehali neďaleko jeho rodiska bol ťažko ranený. Iba vďaka odvahe spolubojovníkov a zhode šťastných náhod bol s črepinami v tele prevezený do nemocnice v Banskej Bystrici.

Vstupenky je možné zakúpiť si online na nasledujúcom linku prípadne osobne na mieste konania prehliadky: Začnite s vysťahovaním! | centralslovakia.eu

Naše dejiny


Text: Múzeum SNP
Medzititulky: redakcia
Foto
: Central Slovakia a archív redakcie

Viac na facebookovej stránke Múzea SNP a na: www.muzeumsnp.sk