Leto s knihou: dobrodružný historický príbeh o kráľovi Richardovi – Levie srdce nadchne


522   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Levie srdce

Levie srdce je je skvele napísaný historický dobrodružný príbeh. Má vyše 450 strán, no nudiť sa nebudete. Vtiahne vás do deja, spoznáte pozadie na vtedajšom kráľovskom dvore, pozadie vojenských ťažení, rodinných vzťahov, dozviete sa o živote šľachticov a rytierov. Postavy sú veľmi dobre vykreslené, živé, rovnako aj dobové prostredie.

Najväčším nepriateľom každého hrdinu je zrada

Písal sa rok 1179. Normandskí dobyvatelia anglického kráľa Henricha II. sa prehnali Anglickom, Walesom a neušetrili ani Írsko. Írskeho šľachtica Ferdiu uväznili vo Walese ako záruku, že jeho otec sa viac nebude búriť proti novým pánom. Pre jeho ryšavé vlasy ho volajú Rufus. Počas šarvátky na neďalekom hrade Ferdia zachráni život mužovi, ktorý sa stane jedným z najslávnejších bojovníkov, aký kedy žil – Richardovi Plantagenetovi, kráľovi Levie srdce.
Ferdia sa stane Richardovým panošom a preplaví sa s ním cez Úzke more do Akvitánie, aby potlačili vzburu tamojších šľachticov. Spoločne obliehajú hrady a bojujú v nespočetných krvavých bitkách. Ferdia sa s Richardom zbližuje, ten mu čoraz viac dôveruje a zveruje mu dôležité úlohy.

Levie srdce

Jeho sláva rastie

Richardova sláva rastie, s ňou však aj závisť neprajníkov. Ferdia zistí, že najväčšie nebezpečenstvo Richardovi nehrozí od cudzích vojsk, no od vlastnej rodiny. Musí bojovať s vlastnými bratmi, napokon aj otcom Henrichom II., ktorý ho odmieta vyhlásiť za následníka trónu, hoci má Richard na to právo.

Pohľad autora do dávnej histórie

Levie srdce je historický príbeh Richarda, odvážneho bojovného vojvodu a neskôr kráľa.
„Bol aj hudobníkom, plynule hovoril mnohými jazykmi, nebál sa ničoho, bojoval najprv proti svojej vlastnej rodine a neskôr viedol križiacku výpravu do Svätej zeme, dnešného Izraela. Cestou domov ho zajali a väznili, bol to kráľ vykúpený za neuveriteľnú sumu peňazí. Jeho príbeh priam kričal, že ho treba vyrozprávať,“ hovorí írsky autor Ben Kane vo videu pre slovenských čitateľov:

Ubehli roky, kým som pochopil, že Božie cesty sú často tajuplné a nevyspytateľné. Hnevom nedosiahneme nič, len sa sami zožierame. Ak však človek prijme Božiu vôľu, prežije v zdraví aj to, že vrah jeho kamaráta alebo zradca ostane nepotrestaný.

Neprehliadnite:

Pre cykloturistiku bikesharing Smolenice
Pre cykloturistiku v regióne Malých Karpát svieti svieža zelená!
Tunajšie cyklotrasy sú vyhľadávané

Dobrodružstvá znásobené knihou

Pútavosti pridávajú aj dva rozprávačské pohľady. Jeden je Ferdiov, ako sa dostane do zajatia, stane sa panošom a (to už prezrádzame viac ako treba) neskôr aj rytierom, ktorého pasoval samotný Richard. Tieto kapitoly sú doplnené pohľadom rytiera Williama Marshala, ktorý bol skutočnou historickou postavou, slúžil piatim kráľom vrátane Richarda Levie srdce. Bol naozaj skúseným politikom a verným služobníkom.

Levie srdce


Počas prázdnin sa isto nájde čas aj na dobrú kinihu. A z nekonečnej ponuky odporúčame historický príbeh Richarda, odvážneho bojovného vojvodu a neskôr kráľa, ktorého prezývali Kráľ – Levie srdce.

Aktuálne knižné tipy pre vás pravidelne vyberá Milan Buno, knižný publicista

Medzititulky: redakcia
Knižné hity a bestsellery nájdete na: www.bux.sk