Pre milovníkov popartu a umenia Andyho Warhola je pripravené Leto v ateliéri

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Leto v atelieri, popartu, Andy Warhol

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach a Spoločnosť Andyho Warhola v Medzilaborciach pripravili v mesiacoch júl a august prednášky o živote a diele Andyho Warhola. Od augusta je každý utorok pre nadšencov kráľa popartu pripravená zaujímavá aktivita s názvom LETO V ATELIÉRI.

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola vzniklo pred 27 rokmi. Je historicky prvé svojho druhu na svete a doteraz jediné v Európe. V stálej expozícii o pôvode kráľa popartu sú prezentované jeho podobizne z detstva, portrét jeho matky Júlie, ale aj košieľka, v ktorej ho krstili a iné.

popartu

Zaujímavé: ANDY WARHOL v Šarišskej galérii v Prešove

Leto v atelieri, popartu, Andy Warhol

Andy Warhol sa narodil  6.augusta 1928 v americkom meste Pittsburgh. Jeho matka pochádzala z východoslovenskej dedinky Miková (v Prešovskom kraji) a  obidvaja rodičia sa hrdo hlásili k rusínskej národnosti. V úsilí zabezpečiť svojim deťom lepšiu budúcnosť, emigrovali do USA. Samotný Andy zvykol o sebe vravieť, že “pochádza odnikiaľ”. V detstve bol veľmi a často chorľavý a matkina starostlivosť sa na ich vzťahu výrazne prejavila v jeho ďalšom smerovaní k ceste k umeniu.

Andy Warhol Marilyn Monroe

Po vyštudovaní Carnegie Institut of Technology v Pittsburghu sa zamestnal ako reklamný grafik. Dennodennou praxou sa dopracoval k prevratnej grafickej technike aplikovaním sieťotlače pri maľovaní obrazov priamo na plátno. Dnes tomuto umeleckému smeru hovoríme popart.

popartu, August Warhol

Jeho autorstvo je natrvalo spojené s menom Andyho Warhola. K jeho najznámejším dielam patria Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Lenin, v poslednom roku svojho života namaľoval viac ako sto obrazov prevažne so sakrálnou tematikou.

Rezerváciu  na Leto v ateliéri  a viac informácií nájdete na
www.muzeumaw.sk