MARIÁN POLONSKÝ – pocta autorovi bronzových reliéfov pri príležitosti významného životného jubilea

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Marián Polonský

Marián Polonský je umelec, tvoriaci s úžasnou láskou k všetkému antickému, ku klasickému odkazu renesancie, starého Ríma a starovekého Egypta. Nezabúda pritom na Slovensko a jeho miesto v Európe. S pokorou a láskavosťou jemu vlastnou vytvoril pocty najlepším slovenským a českým grafikom. Typický rukopis Adolfa Borna, legendárneho grafika a ilustrátora, pretavil do bronzových reliéfov so všetkými typickými stvoreniami a postavami.

Jubilujúci umelec s ľahkosťou odhalí a replikuje dominantné motívy a štýly autorov. Pocta Vladimírovi Gažovičovi predstavuje tajomný svet sfíng, vzrušujúcich ženských postáv, dokonalých tiel, neznámych fantazijných tvorov, šifier a symbolov. Pocta Albínovi Brunovskému ponúka poetickú imagináciu plnú dynamických výjavov.

marián Polonský

Architektúra ako celoživotná láska

Dlhoročnou a stálou láskou Mariána Polonského je architektúra. Obklopený antickou architektúrou odovzdáva nám pozdravy v podobe korintských či iónskych stĺpov. Vertikály ho tiahnu do výšok pri stavaní objektov v trojrozmernom priestore. Štíhle a vznešené línie stĺpov premieňa na ženské postavy ako baladickú metaforu. Inšpirovaný oblúkmi, arkádami, stĺporadím a oknami vo všetkých štýloch a podobách prechádza stáročiami. Neokázalo upozorňuje na nadčasové hodnoty. Na to, čo prešlo najťažšou skúškou času a pretrváva do dnešných dní. Vytvára svoj vlastný Panteón. Pozornosť diváka okamžite upúta bronzová plastika Dedičstvo. Tvarom pripomína vzácne monštrancie. Je vytvorená zo znakov a symbolov staroslovienčiny a hlaholiky. Kompozíciu dotvárajú dve miniatúrne busty vierozvestcov, slovenský dvojkríž a opakujúce sa symboly eura. Nádherná bronzová čipka s posolstvom pre všetkých, ktorí sú pripravení vnímať odkazy autora. Motív hlaholiky sa na výstave objavuje vo viacerých variantoch.

Neprehliadnite:

Okamih Dzurek
OKAMIH Martina Dzureka je vyznaním príležitostiam zažiť niečo nevšedné.
A umením o tom v okamihu vypovedať…

Originálne tvorivé postupy

Impozantné architektúry tvorí originálnymi technologickými postupmi. Nie sú to odliatky, ide o zvárané solitéry. Vznikajúce z malých bronzových fragmentov. Kontrast a konečný výraz dotvára patina, leštenie a použitie rôznych odtieňov bronzu. Balansujú na mramorových piedestáloch, hľadajú rovnováhu medzi nebom a zemou. Najpôsobivejšou je dozaista Pocta Chrámu Notre Dame. Môžeme len obdivovať ako majstrovsky stvoril jednotlivé bronzové objekty, ktoré akoby sa vzopreli gravitácii. Raz absolútne realisticky s filigránskym zmyslom pre detail. Inokedy len v náznakoch, s čistou voľnou plochou a priestorom pre fantáziu predvádza medailérske umenie v reliéfoch v čistej klasickej podobe. Najnovšie pridal aj verzie s postriebreným povrchom. Kultivovane a s vášňou realizuje svoje sny zakliate v bronze.

Zo života jubilujúceho umelca…

Marián Polonský sa narodil sa 23. Augusta 1943 v Hubine pri Piešťanoch. V rokoch 1962 – 1969 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u prof. Rudolfa Pribiša. Žije v Bratislave a venuje sa komornej sochárskej tvorbe a keramike. Patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov slovenskej medailérskej tvorby, za ktorú získal množstvo ocenení. Je členom F.I.D.E.M. – Medzinárodnej organizácie umeleckých medailérov. Svoje diela predstavil na desiatkach výstav doma i v zahraničí. Jeho pamätné tabule zdobia mnohé verejné priestranstvá, nájdeme ich v Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme, Ellwangene i v San Pietro di Castello v Benátkach.

Vzácnu výstavu jubilujúceho medailéra a autora zaujímavých diel môžete navštíviť v Dessewffyho paláci v Bratislave do 28. júna 2023.

Viac na: www.galeriauanjela.sk