Predrománsky kostolík v Kostoľanoch ukrýva najstaršie fresky v strednej Európe

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
fresky, Kostoľany pod Tribečom

Vzácne fresky sa nachádzajú v neveľkej obci Kostoľany pod Tribečom, ktorá leží 17 km od okresného mesta Zlaté Moravce. Aj okolitá príroda je vzácny dar. Ide o chránené krajinné územie Ponitrie, v úzkej kotline potoka Drevenica v masíve Tribečského pohoria. Na svahu nad obcou stojí predrománsky kostolík svätého Juraja. Nachádzajú sa v ňom cenné fragmenty románskych a gotických nástenných malieb z 11. storočia.

Prvá zmienka o kostolíku je v Zoborskej listine z roku 1113. Podľa archaického typu architektúry a najnovších výsledkov archeologického výskumu bol kostol postavený na prelome 10. a 11. storočia. Nie je však zatiaľ úplne vylúčené, že kostol bol postavaný skôr. Podľa chronometrického datovania fragmentu dubového dreva nájdeného v jednom z múrov, bol – tento predtým nepoužitý trám zo stromu z rokov 708 až 915 – s najvyššou pravdepodobnosťou z obdobia okolo roku 860. Analýza omietky potvrdzuje vznik kostolíka v obci Kostoľany pod Tribečom v období na prelome 9. a 10. storočia.

fresky Kostoľany pod Tribečom

Románske a gotické prvky

Jeho výstavba sa mohla začať už počas existencie Veľkej Moravy. Je to jedna z troch najstarších sakrálnych stavieb na Slovensku a – aj po viacerých stavebných úpravách, požiari, období chátrania a reštaurátorských zásahov – si zachovala svoju archaickosť. Pôvodné jadro tvorilo presbytérium v tvare nepravidelného lichobežníka s valenou klenbou a k nemu priliehajúca loď s rovnou povalou. Hodnotu kostolíka znásobujú cenné fragmenty románskych a gotických nástenných malieb z 11. storočia. Maliarska výzdoba, vychádzajúca z predrománskeho výtvarného slohu, pôvodne pokrývala celú plochu stien presbytéria a lode.

fresky Kostoľany pod Tribečom

Môžete sa tešiť, takáto harmónia na vás čaká v lete…

Neprehliadnite:

vyretávaný stĺp, Detva
V Podpolianskom múzeu v Detve odhalili zrekonštruovaný unikátny vyrezávaný drevený stĺp

Fresky – nástenné maľby sú naozaj nevídané…

Je tu zachovaný stredný kristologický pás, ktorý zobrazuje Počatie, Narodenie a Klaňanie mudrcov, prvé udalosti príchodu Božieho Syna, Ježiša Krista na svet. Nástenné maľby sú také unikátne, že v nadalpskej časti Európy nenájdeme podobné zobrazenie. Kvôli nim bol kostolík aj s priľahlou lokalitou začlenený do európskeho projektu Kolíska európskej kultúry (Cradles of European Culture Francia Media 850 – 1050 ), ktorý je zameraný na historické obdobie rokov 850 – 1050 a vytvára virtuálny Európsky náučný chodník spájajúci 10 európskych krajín.

fresky, Kostoľany pod Tribečom

Kostoliansky náučný chodník

Vznikol na základe projektu Kolíska európskej kultúry. Je určený pre peších turistov, má 34 zastávok a dĺžku 27,6 km, pričom jeho trasa využíva výlučne riadne značené turistické chodníky. Súčasťou náučného chodníka je časť Ponitrianskej magistrály, ktorá vedie z Nitry do Handlovej cez pohoria Tribeč a Vtáčnik.

Text a Foto: archív redakcie

 Viac na: www.kostolianskychodnik.sk