Slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej je galéria slovenských dejín, viery i všedného života

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Slovenský betlehem

Slovenský Betlehem. Len málokto ešte nepočul o tomto unikáte a rezbárskom veľdiele majstra rezbára Jozefa Pekaru. Možno i vy spomalíte a zastavíte sa na polceste medzi Žilinou a rázovitými Čičmanmi v rázovitej dedinke Rajecká Lesná. V Dome Božieho narodenia vedľa farského kostola Narodenia Panny Márie je ukrytá táto rarita – najväčší drevený pohyblivý betlehem na svete. Stal sa magnetom pre tisícky návštevníkov zo Slovenska i zo zahraničia, ktorí zatúžili vidieť majstrovské dielo na vlastné oči.

Veľká túžba urobiť niečo veľkolepé

Skúsený rezbársky majster Jozef Pekara (1920 – 2005) bol návrhárom v ľudovoumeleckom družstve Rezbár v Rajci nad Rajčiankou. V šesťdesiatke, po odchode do starobného dôchodku, si začal plniť svoju dávnu túžbu – urobiť z dreva „niečo veľké“. Sníval o diele, na ktorom by sústredil všetky svoje doterajšie skúsenosti z práce s drevom, malo byť výnimočné a najmä reprezentatívne a výsostne slovenské.

Betlehem

Slovenský betlehem

Na tomto výnimočnom diele začal majster Pekara robiť ešte v roku 1980 a dokončil ho po pätnástich rokoch. Ale už v roku 1995, bola pred Vianocami v miestnom kostole v Rajeckej Lesnej slávnostne otvorená a sprístupnená prvá časť diela. Znázorňovala Božie narodenie a oblasť Stredoslovenského kraja. Postupne pridával aj výjavy zo západného i východného Slovenska.

Neprehliadnite:

Betlehem , katedrály
Metropolitné katedrály a ich miesto v našej histórii a kultúre.
Národné klenoty v exkluzívnej publikácii

Pracovitosť slovenského ľudu bola príslovečná

Scénu Božieho narodenia umiestnil v strede diela a zasadil ju priamo do obce Rajecká Lesná. Okolo nej sú zastúpené všetky slovenské regióny s najznámejšími miestami, končiarmi, hradmi, sakrálnymi stavbami, pamiatkami i známe moderné objekty. A pomedzi to umiestňoval remeselníkov zaujatých svojou prácou a mužov i ženy vykonávajúcich obvyklé pracovné činnosti okolo domu, na poli, v lese, bani. Znázornil mnohé práce, ktorým sa venoval slovenský ľud v minulosti. Napríklad vinobranie, dožinky, výrobu modranskej keramiky, zvážanie sena, podkúvanie koňa, stavanie mája, dobývanie rúd, pasenie oviec a pod. Obdivuhodná expozícia, na ktorú sa dá dlho s obdivom pozerať, nezobrazuje tak iba Kristovo narodenie. Je galériou bežného života aj pracovných činností slovenského ľudu v minulosti.

Slovenský betlehem

Slovenský unikát je svetový

Pohyblivý betlehem z lipového dreva je odkazom veriaceho človeka, obdivovateľa krás Slovenska, zručného rezbára a konštruktéra. Obsahuje 300 postáv, polovica z nich je v pohybe. Majster Pekara si vyplnil svoj sen, vytvoril pre Slovensko jedinečné dielo. Celé je 8,5 m dlhé, 2,5 m široké a 3 m vysoké. Tieto rozmery zaraďujú náš betlehem medzi najväčšie vyrezávané betlehemy v Európe a zároveň najväčšiu drevorezbu (svojho druhu) na svete.
Veľkosť skompletizovaného diela si napokon vyžiadala osobitnú stavbu – Dom Božieho narodenia, kde je Slovenský betlehem inštalovaný a kde si ho môžu návštevníci pozrieť.

Foto: archív Slovenský betlehem