Tip na náročnejšiu zimnú turistiku – vrch Vtáčnik. Za námahu vás kráľovsky odmení.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Sopečné pohorie Vtáčnik

Sopečné pohorie Vtáčnik s rovnomenným názvom jeho vrcholu, je neobyčajne pekné a atraktívne miesto. Nachádza sa na hranici Trenčianskeho a Banskobystrického kraja, okresov Prievidza a Žarnovica. Pohorie sľubuje nadšencom turistiky nádherné celodenné túry ešte nezasiahnuté priveľkou návštevnosťou. Túra je síce namáhavá, iba pre najnáročnejších, no výstup na vrchol Vtáčnik (1 345,8 m n. m.) odmení každého nevšednými výhľadmi do širokého okolia a nádhernú krajinu.

Sopečné pohorie Vtáčnik

Sopečné pohorie Vtáčnik

Vtáčnik patrí do celku Slovenského stredohoria. Na západe, severe a severovýchode je ohraničený Hornonitrianskou kotlinou, na východe Kremnickými vrchmi a Žiarskou kotlinou, na juhu Pohronským Inovcom a Tríbečom. Najvyšší vrch Vtáčnik (1345,8 m n. m.) pokrýva miestami ihličnato – listnatý les, ponúka možnosť širokého výhľadu do okolia. Za dobrého počasia tu na turistov čakajú výhľady na blízke mestá – Žiar nad Hronom, Prievidzu, Zemianske Kostoľany, Nováky, prípadne dá sa zazrieť aj Bojnický zámok.

Rúbaný Vrch

Rúbaný Vrch

Rúbaný Vrch

Pod Vtáčnikom je učupených niekoľko dediniek, z ktorých je možný nástup na hrebeňovku Vtáčnikom po červenej značke. Z obce Ostrý Grúň je napríklad asi dvojhodinový nenáročný výstup po žltej značke na Rúbaný vrch k hrebeňovke. Častejšie je využívaný náročnejší výstup z obce Kľak po zelenej značke Partizánskou dolinou. Vedie priamo na Vtáčnik.

Partizánska Chata

Partizánska chata

Východiskami peších túr na Vtáčnik môžu byť aj obce Lehota pod Vtáčnikom, Kamenec pod Vtáčnikom či Bystričany. Dá sa ísť aj od Handlovej, vystúpiť na Veľký Grič a pokračovať po hrebeni smerom na juh. Hrebeň od Rúbaného vrchu (1097 m) po Vtáčnik ponúka prechod Kamennými vrátami s možnosťou výhľadu do okolia a Kláštorskou skalou (1278 m) i skalným mestečkom.

Neprehliadnite: Preháňate sa radi zasneženou krajinou na bežkách?

Ale pozor, v oblasti Kamenných vrát sa drží sneh dlho do jari aj keď inde už zmizol. Na zimnú a jarnú túru sa preto treba starostlivo pripraviť aj do ťažkých podmienok a nič nepodceniť.

Kláštorská Skala

Kláštorská Skala

Kláštorská Skala

Väčšina túr na Vtáčnik zaberie minimálne 5 hodín intenzívnej kondičnej chôdze. V pohorí Vtáčnik sa nachádzajú aj mnohé náročné a veľmi zaujímavé cyklotúry; o nich niekedy nabudúce.

Foto: Marián Strihovský
Redakcia