Spoznávame menej známe lokality Slovenska: Dolina Vyvieranie – tip na jesennú turistiku počas babieho leta

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Dolina Vyvieranie , KST

Uprostred leta sa uskutočnilo stretnutie turistov z celého Slovenska na tradičnom letnom turistickom zraze. A pri tej vzácnej príležitosti sme si urobili túru na Krakovu hoľu. No a dnes, keď sa opäť hlási leto – babie – nás čaká znova krásny deň plný zážitkov z ďalšieho výletu. Tentoraz to bude Dolina Vyvieranie. Patrí k menej navštevovaným, no obľúbeným cieľom turistov. Vy by ste medzi nimi chýbať nemali. Tak, balíme, počasie praje, vyrážame…

Dolina Vyvieranie je jednou z bočných vetiev rozľahlej Demänovskej doliny. Vyznačuje sa nádhernou prírodou a divokým rázom. Tento jej charakter v mnohom pripomína rokliny Slovenského raja. V nižších polohách je úzka, chodník tu často vedie v bezprostrednej blízkosti potoka a často býva klzký a náročný na prechod. Toto treba pri túre zohľadniť a tomu sa aj prispôsobiť vhodným oblečením a bezpečnou obuvou.

Neprehliadnite:
Zejmarská roklina a Havrania skala –
do jesenných krás sa vyfarbí aj malá a nenápadná lokalita v našom Raji

Typické scenérie prekvapia

Vo vyšších polohách sa dolina rozširuje a ponúka mnoho krásnych pohľadov na malebné kaskády tunajšieho potoka. Chodník je pre zlepšenie priechodnosti a bezpečnosti na viacerých miestach istený technickými pomôckami – reťazami, lávkami a pod. Pri ústí doliny sa nachádza mohutná vyvieračka podzemného toku Demänovky. Dolinou Vyvieranie vedie zeleno značený turistický chodník z Demänovskej jaskyne slobody do Iľanovského sedla.

Dolina Vyvieranie a Krakova hoľa, KST, lexikon, turistika

Oči môžete nechať všade…

Napriek nespornej atraktivite patrí Dolina Vyvieranie k menej navštevovaným lokalitám, čo určite ocení nejeden pokojamilovný turista. O tejto prednosti sa môžete osobne presvedčiť. Najlepšie čo najskôr. Odporúčame: neotáľajte, jeseň turistike praje.

Foto a video: Tomáš Grman, KST

Viac na: www.kst.sk