Máš umelecké črevo? 6. ročník medzinárodnej umeleckej súťaže pre mladých zaklopal na dvere

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Máš umelecké črevo?, SNG

Aj tento rok sa môžu žiaci/žiačky stredných škôl a gymnázií zapojiť do medzinárodnej súťaže Máš umelecké črevo? Je pozvánkou do sveta výtvarného umenia, kreativity a experimentu. A kto by rád nekreoval a neexperimentoval? Termín podania prihlášok sa končí 30. novembra. Je teda najvyšší čas porozmýšľať a prihlášku podať!

Medzinárodná študentská umelecká súťaž aj tento rok dáva možnosť mladým talentovaným ľuďom vyjadriť svoje myšlienky a postoje kreatívnym spôsobom. Súťaž, ktorú organizuje Slovenská národná galéria (SNG) v spolupráci s Kunsthalle Bratislava, Východoslovenskou galériou v Košiciach a so Stredoslovenskou galériou v Banskej Bystrici, vznikla v roku 2009 v Českej republike. Od roku 2016 sa jej spoluorganizátormi stala aj SNG a ďalšie významné inštitúcie susedných krajín, čím súťaž nadobudla medzinárodný charakter.

Máš umelecké črevo?

„Cieľom súťaže je ponúknuť zúčastneným a ich pedagogickým pracovníkom príležitosť hlbšie sa oboznámiť so súčasnou umeleckou scénou, s prostredím galérie a popritom poskytnúť priestor aj pre ich záujmy, diskusiu či len skúsenosť pracovať v tíme na celoročnom projekte,“ vysvetľuje jedna z organizátoriek súťaže Barbora Tribulová zo SNG.

Máš umelecké črevo?

Sloboda voľby

Témou 6. ročníka 2021/2022 súťaže je Sloboda voľby. Je súčasťou nášho každodenného života, základom tvorivej práce umelcov/umelkýň a zároveň jedným zo základných ľudských práv. Spôsob stvárnenia témy a výber umeleckého média či prístupu je na voľbe súťažiacich. „Je určite užitočné, ak túto tému využijú aj pedagógovia/pedagogičky a zapracujú ju do svojich časovo-tematických a výchovno-vzdelávacích plánov. Ak prejavia záujem, radi im s tým pomôžeme. Stačí nás kontaktovať na adrese umeleckecrevo.sng@gmail.com,“ hovorí spoluorganizátorka súťaže zo SNG Michaela Kováčová.

Stredoškoláci, neváhajte…

Tímy žiakov/žiačok stredných škôl a gymnázií vo veku od 14 do 19 rokov môžu podať prihlášku do 30. novembra 2021 na webe umeleckecrevo.sng.sk. Tu nájdete aj ďalšie potrebné informácie. A čo všetko môžu účastníci získať? Zapojené tímy budú mať možnosť prezentovať a obhájiť svoje projekty pred odbornou porotou a rovesníkmi, čo môže byť obohacujúcou skúsenosťou. Predsedkyňou poroty pre tento rok je vizuálna umelkyňa, pedagogička a kurátorka Jana Kapelová, ktorá vo svojich projektoch často skúma hranice medzi osobnou slobodou a zaužívanými vzorcami správania v spoločnosti.

Neprehliadnite:

MAĽOVANÝ ROVNÍK, Máš básnické črevo? , lexikon, SNG

SNG a jej nová edukačná Zóna spája interakciu, nové poznatky, zábavu a oddych. Čaká aj na vás…

Ocenené projekty

Víťazné ocenené projekty budú nainštalované na výstave finálových prác v SNG v máji 2022. Finalisti a finalistky získajú, okrem darčekov, aj dekrét v podobe diplomu od SNG, ktorý môžu neskôr priložiť k prihláške na vysokú školu. Víťazný tím, ktorý sa umiestni na prvom mieste, naviac pocestuje na medzinárodné stretnutie všetkých finalistov zo zapojených krajín, ktoré sa koná každý rok v jednej zo zapojených inštitúcií.

Máš umelecké črevo?

V rámci sprievodných aktivít súťaže sa študenti/študentky budú môcť najbližšie zúčastniť inšpiratívneho workshopu s umelcom Kristiánom Némethom (12. 11.), online prednášky a workshopu Radovana Palu zo spoločnosti Taylor Wessing o ľudských právach (30. 11.) či online diskusie o autorských právach v umení (20. 1. 2022). Aktuálne a bližšie informácie o týchto a ďalších programoch nájdu na: edu.SNG, na Facebooku, Instagrame a webe súťaže.

Kontakt: Barbora Tribulová, Michaela Kováčová | umeleckecrevo.sng@gmail.com

Foto v rubrike Neprehliadnite: Maľovaný rovník