SNG a jej nová edukačná Zóna spája interakciu, nové poznatky, zábavu a oddych. Čaká aj na vás…

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Umelecké črevo

Počas minulého roka bola v Slovenskej národnej galérii v Esterházyho paláci v Bratislave vytvorená nová edukačná Zóna. Je priestorom pre všetkých, ktorí radi experimentujú, tvoria, objavujú a chcú sa dozvedieť viac o zaujímavých témach z výtvarného umenia. Pre návštevníkov a návštevníčky všetkých vekových kategórií sa na tomto mieste spája interakcia, nové poznatky, zábava a oddych.

Po prvej tematickej výstave, ktorá sa zameriavala na architektonické a stavebné princípy, Slovenská národná galéria (SNG) prináša ďalšiu Zónu. Tentokrát venovanú Výtvarnej rozcvičke – sérii krátkych edukačných animovaných videí, ktoré pri vzdelávaní a sprístupňovaní výtvarného umenia využívajú digitálne reprodukcie. V jednotlivých dieloch sú rozpracované rôzne témy. Napríklad telesnosti, náboženstiev, konfliktov, urbanizmu protredníctvom základných vyjadrovacích prostriedky výtvarného umenia.

Témy, ktoré zaujmú

Dielo s názvom Hľa, človek! rozpráva o tom, ako umenie zobrazuje ľudskú postavu, telo a ako skúma našu rôznorodosť. Približuje diela umelcov a umelkýň druhej polovice 20. storočia a ich prístup k zobrazeniu figúry či práce s vlastným telom. Mier a konflikt predstavuje tému vojny a jej rozličné znázorňovanie v umení počas viacerých historických období. Prechádzka mestom zas nabáda na pozorovanie a vnímanie mesta a verejného priestoru, ktorý nás obklopuje a ku ktorému si môžeme vytvoriť vzťah. Video Jazyk obrazov približuje základné výtvarné výrazové prostriedky ako bod, čiara, tvar či plocha a ich vzájomnú kompozíciu na príklade diel Ľudovíta Fullu a Mikuláša Galandu.

zóna výtvarnej rozcvičky, informácie o Slovenku, kultúra, história, pamiatky, kreatíva, cestovanie

Neprehliadnite:
Letná fantázia na Dunaji:
magické ilustrácie Petra Uchnára k Veľkej knihe slovenských rozprávok

Video Náboženstvo a umenie načrtáva výtvarné problémy, s ktorými sa umelci a umelkyne stretávajú pri tvorbe náboženských diel. Napríklad ako výtvarne zachytiť niečo abstraktné a neuchopiteľné. Každé z videí obsahuje aj kreatívny a workshop, ktorý rozvíja danú tému a prepája teóriu s jej praktickým prevedením.

Netradičná rozcvička

„V novej Zóne Výtvarnej rozcvičky sa návštevníci môžu naživo stretnúť s dielami z týchto animovaných videí. Nájdu tu napríklad originály alebo reprodukcie od Ľudovíta Fullu, Mareka Kvetana, Viliama Malíka, Jozefa Jankoviča a ďalších. Neodídu ani bez zážitku z jednotlivých workshopov, ktoré si môžu vyskúšať úplne sami priamo vo výstave,“ pozýva do galérie Michaela Kováčová z oddelenia galerijnej pedagogiky SNG.
Edukačná zóna SNG je pripravená aj na vašu návštevu až do 19. septembra.
Úvodné foto: archív
Všetky videá sú dostupné aj na: www.webumenia.sk/edu v sekciiVzdelávanie.