Budatínsky hrad bude na Veľkú noc svietiť namodro – ako symbolické gesto i pomoc…

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Budatínsky hrad bude na Veľkú noc svietiť namodro - ako symbolické gesto i pomoc

Považské múzeum v Žiline – popri iných subjektoch – sa aj tento rok zapája do kampane na pomoc ľuďom s autizmom. Svetovým dňom povedomia o autizme je tradične 2. apríl. Budatínsky hrad tak bude svietiť namodro; a to počas celých veľkonočných sviatkov.

Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom – Žilinský región sa do modrej kampane zapája už po deviaty raz. K iniciatíve sa pridalo aj Považské múzeum v Žiline a mesto Žilina. Urobia tak vo večerných hodinách modrým vysvietením budovy žilinskej radnice, Burianovej veže a Budatínskeho hradu. Iniciatíva  vychádza z jednej z najvýznamnejších svetových organizácií Autism Speaks

Cieľ kampane

Zámerom organizátorov je zvýšiť povedomie o autizme a úsilie začleniť ľudí s touto poruchou medzi seba a vytvoriť im podmienky pre zmysluplný život.
Ako Svetový deň povedomia o autizme bol Organizáciou Spojených národov prijatý 2. apríl. Modré svetlo pomáha zacieliť pozornosť verejnosti na autizmus – vývinovú poruchu, ktorá ovplyvňuje v súčasnosti viac ako 70 miliónov ľudí na celom svete. Trpí ňou viac ľudí ako cukrovkou a AIDS dohromady. Symbolom autizmu je modrá, ktorá je farbou komunikácie aj ústrednou farbou celej kampane Light it up blue.

Považský hrad, Deň autizmu, solidarita

Neprehliadnite:
Výstava kraslíc v Považskom múzeu

Čo je autizmus?

Ide o celoživotnú poruchu vývinu, ktorú charakterizujú nedostatky v oblasti komunikácie, sociálnej interakcie a predstavivosti. Tieto problémy sú spojené s poruchami verbálnej reči a majú za následok, že ľudia s autizmom sa dlhé desaťročia nachádzali na okraji spoločnosti. Deti trpiace autizmom potrebujú špeciálne vzdelávanie a celoživotnú starostlivosť. Táto porucha uzatvára jedinca v jeho vlastnom svete, pričom mu sťažuje schopnosť hrať sa, vnímať a chápať bežné vnemy. Dnešná doba, keď čelíme celosvetovej pandémii, je pre deti s autizmom veľmi ťažké a stresujúce obdobie. Sú totiž izolované v domácom prostredí a ich denný režim je rovnako narušený. Vnímajú ho však citlivejšie ako my ostatní.

Považský hrad , Deň autizmu, solidarita

Široká verejnosť môže 2. apríla vyjadriť svoju podporu a solidaritu – podobne ako Budatínsky hrad a iné objekty – modrým oblečením.

Text: SPOSA – ŽR, PMZA; upravené, medzititulky – redakcia
Foto: archív PMZA