Vyberáte podlahu na terasu či chodník okolo domu? Poradíme, ako si správne zvoliť exteriérovú dlažbu

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Chceli by ste vynoviť chodník v záhrade či okolo domu tak, aby sa na ňom vynímala nová dlažba? Alebo si už chystáte terasu na letné posedenia a vyberáte vhodnú podlahu? Ponuka exteriérovej dlažby je naozaj široká. Pred tým, ako si vyberiete konkrétny typ, je dobré mať čo najlepší prehľad. Ak sa v tejto oblasti veľmi neorientujete a hľadáte pomoc, určite si prečítajte nasledujúce riadky. Sú plné užitočných rád, ako si správne zvoliť exteriérovú dlažbu.

Vybrať si správnu vonkajšiu dlažbu môže byť celá veda. Pri rozhodovaní by ste totiž mali vziať do úvahy viacero faktorov. Treba zohľadniť nielen to, čo si sa vám daná dlažba páči a hodila by sa k domu, do záhrady či k tieneniu terasy. Pozrite sa, čo všetko by ste mali zvážiť pred tým, ako sa rozhodnete dlažbu kúpiť.

Vyberajte dlažbu podľa toho, kde bude umiestnená

Plánujete nový chodník a hľadáte námety na novú dlažbu, ktorá bude slúžiť ako chodník okolo domu alebo v záhrade? Chcete vydláždiť parkovacie miesta? Alebo hľadáte dlažbu na terasu? Podľa toho, ako odpoviete, by ste mali vyberať druh, aby dlažba spĺňala najprísnejšie kritériá. Zadefinujte si vopred vlastnosti, ktoré musí daná dlažba spĺňať.

Zodpovedné rozhodnutie

Dlažba na vonkajšie schody by mala byť protišmyková a mrazuvzdorná. Tieto vlastnosti oceníte v zime a v nepríjemnom daždivom počasí.
Dlažba v okolí bazéna by mala spĺňať najmä podmienku protišmykovosti, pri hľadaní sa zamerajte predovšetkým na tento parameter. Investovať do bezpečnosti je investícia do vás samých a vašej rodiny. Taktiež je však dôležité myslieť na to, že dlažba je súčasťou bazéna aj v zimných mesiacoch. Preto je vhodné nájsť dlažbu, ktorá je protišmyková a zároveň aj mrazuvzdorná.

terasa a podlaha dláždenie chodník

Dlažba na terasu je otáznikom pre mnohých. Ako zvoliť tú správnu? Nie je to až také komplikované. Keďže terasa je celoročne vystavená vplyvom počasia, je dobré si zvoliť kvalitný a odolný materiál. Medzi taký patrí napríklad keramická dlažba, ktorá sa zároveň veľmi ľahko ošetruje Chybu neurobíte ani vtedy, ak zvolíte gresovú dlažbu.
Ak hľadáte dlažbu na chodník v záhrade, platí, že by jej hlavnou vlastnosťou mala byť odolnosť. Aby bola dlažba bez obáv využiteľná aj počas nepriaznivého počasia, zvoľte si takú, ktorá ma zdrsnený povrch. Ten zabráni možným pošmyknutiam a nepríjemným pádom.

Rada pre motoristov

Chcete si na záhrade vydláždiť parkovacie miesto, prípadne chcete nový chodník a dlažbu do garáže? V tomto prípade musíte prihliadať na fakt, že dané miesto bude dlhodobo zaťažované, preto musí byť dlažba naozaj odolná. Vhodnou a často využívanou v exteriéri je betonová zámková dlažba, v prípade dlažby do garáže zas keramická alebo gresová dlažba. Pokiaľ sa rozhodujete, akú farbu vybrať, odporúčame zvoliť tmavšie odtiene. Dôvodom je praktickosť, keďže na takejto farbe dlažby nebude vidieť odtlačky či nečistoty z pneumatík auta.

Neprehliadnite:
Jar sa hlási a čaká nás úprava okolia domu. Čo musíte urobiť v záhrade v marci?

Preverte si výrobcu

Určite aj vám záleží na tom, aby vonkajšia dlažba nielen dobre vyzerala, ale zároveň bola vyrobená z kvalitných materiálov, vďaka čomu sa z nej budete môcť dlho tešiť. Keďže dlažba bude umiestnená vonku, v exteriéri, musí byť odolná rôznym poveternostným vplyvom. Dážď, sneh či mráz musí zvládať bez problémov. Ak ide o prvotriedne, kvalitné materiály, náročné podmienky zvládne dlažba hravo. Aj preto by ste sa pri výbere dlažby nemali rozhodovať iba podľa cenovky, ale aj podľa mena výrobcu. Ak vám ide o dlhodobú spokojnosť, odporúčame investovať do kvality, aby chodník a dlažba prinášali úžitok a boli aj estetickým doplnkom obydlia.

terasa a podlaha dláždenie chodník, záhrada

 

Na záver to najlepšie: vyberte si vhodnú farbu a vzor

A na záver to, na čo sa asi tešíte už od začiatku: vybrať si farbu a vzor dlažby napríklad na nový chodník. Je to asi tá najpríjemnejšia časť, keď si začnete plánovať tieto práce. Ako rekonštruovať chodník. aby jeho dlažba okolo domu zaujala? Vynovenie terasy si zasluhuje zvýšenú pozornosť a kreativite sa medze nekladú. Výber môžete naplno prispôsobiť svojim predstavám a prostrediu, v ktorom sa nová dlažba ocitne. Výhodou je široká dostupnosť rozličných vzorov a farieb a možnosť zvoliť si prírodné materiály alebo ich dokonalé imitácie.

Zdroj foto: freepik.com