Jar sa hlási a čaká nás úprava okolia domu. Čo musíte urobiť v záhrade v marci?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Jar sa hlási a čaká nás úprava okolia domu, Čo musíte urobiť v záhrade v marci, exterier zahrada

S príchodom marca a príjemnejších teplôt to majiteľov záhrad ťahá von. Niet sa čomu čudovať. Mesiace marec a apríl sú obdobím, v ktorom sa vysádza, hnojí, prerezáva a bojuje s burinou. Vďaka týmto aktivitám sa vám v lete záhrada bohato odmení. Viete, na čo sa pripraviť a na čo v marci v záhrade určite nezabudnúť? Sezóna sa začína, vyhrňte si rukávy a postupne sa pustite do týchto činností.

Zabojujte proti škodcom

Na jarné upratovanie nezabudnite v záhrade ani v marci. S príchodom jari odstráňte všetky vyschnuté nadzemné časti rastlín, pohrabte záhradu a prevzdušnite trávnik. Záhony očistite od lístia, machu, ale aj od k životu preberajúcej sa buriny. Záhony tiež prekyprite a prihnojte. Ak bola suchá zima, nezabudnite ani na dostatočnú zálievku záhrady. Pustiť sa v marci do práce a záhradu po zime dôkladne vyčistiť a upratať sa oplatí, zabezpečíte si výrazne menej problémov so škodcami.

Zabezpečte si okolo domu krásny zelený trávnik

Pohľad na dokonale upravený trávnik, ktorý sa pýši veselou zelenou farbou, je niečo, čo si vychutná naozaj každý. A ešte krajšie je, ak po ňom môžete vy a vaša rodina prebehnúť bosými nohami alebo sa na ňom hrať a vyvádzať. Túžite aj vy po nádhernom trávniku, ktorý by bol pýchou vašej záhrady? Skvelou možnosťou, ako si ho zabezpečiť rýchlo a jednoducho, je zatrávňovacia dlažba. Okrem svojej estetickej funkcie tiež ponúka výhodu, že spevní pozemok, no neuzavrie ho – dažďová voda bez problémov vsiakne do pôdy. Ide o ekologické riešenie, ktoré je zároveň veľmi jednoducho realizovateľné. Pokládku zatrávňovacej dlažby hravo zvládne každý zručný majster.

marec v záhrade, exterier zahrada, zabezpečte si okolo domu krásny zelený trávnik

Chcete v lete farebnú záhradu? Pustite sa do sadenia už v marci

Ak chcete, aby ste si o pár mesiacov v záhrade užívali nádherné farby a vôňu kvetov, mali by ste sa pustiť do sadenia. Marec je ideálny mesiac na sadenie ruží, okrasných kríkov či živých plotov. Vysadiť môžete bez obáv trvalky, ale aj odolnejšie druhy letničiek. Z kvetov, ktoré je vhodné sadiť na jar, aby vám robili radosť celé leto, sú to okrem ruží aj begónie, kosatce, prvosienky, ale taktiež aj voňavá levanduľa.

Neprehliadnite:
Ako sa dá prekonať domáca izolácia?
Balkónová relaxácia môže byť dobrý nápad

Vytvorte si v záhrade čarovné kútiky

Aj vám sa páči, ak má záhrada niekoľko kútikov, v ktorých je vždy niečo iné? Niekde kríky, niekde kvety so záhradnou lavičkou, niekde chodník a niekde len trávnatá plocha? Takéto rozčlenenie záhrady pôsobí veľmi efektne. Pri tvorení týchto kútikov je dôležité, aby bolo rozdelenie naozaj presné a jednotlivé časti k sebe nepresahovali. Dosiahnuť sa to dá veľmi jednoducho, stačia na to len plastové obrubníky. Pri vytváraní jednotlivých častí ich stačí vložiť do zeme. Plastové obrubníky sú veľmi nenápadné a tak si ich návštevník vašej záhrady ani nevšimne. A hoci ich nevidieť, sú veľmi dobrými sluhami: kútik s kvetmi bude precízne odčlenený od trávnika a nebude zarastať.

marec v záhrade, exterier zahrada, travnik, vytvorte si v záhrade čarovné kútiky

Upravte záhradku, aby si v nej užili aj deti

Premýšľate, že svoju záhradku premeníte na raj pre svoje ratolesti? Skvelý nápad. Vaše deti môžu mať napríklad svoj vlastný pestovateľský kútik, v ktorom sa naučia, ako sadiť semienka a starať sa o rastliny. Prípadne im môžete jednoducho vytvoriť pieskovisko, v ktorom si budú „piecť“ koláčiky a tortičky. Pri úprave záhrady, aby v nej mohli šantiť aj deti, však musíte myslieť na všetky detaily. Nielen aby bol priestor vhodný na hranie, no zároveň aby si vaši najmenší pri hre neublížili. Ako vytvoriť na záhrade bezpečné ihrisko pre deti? Jednou z najlepších rád je, aby ste na deti vždy dobre videli z domu a mohli ich skontrolovať.

Zdroj foto: pixabay.com