Nebezpečný trend: Strach z koronavírusu je taký veľký, že aj pacienti pri cievnej mozgovej príhode volajú pomoc neskoro


5218   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Pacienti pri cievnej mozgovej príhode volajú pomoc neskoro, majú strach z koronavirusu

Strach je zlý radca. Niektorí ľudia – z dôvodu obavy z toho, že sa v nemocnici nakazia novým koronavírusom – si neprivolajú včas prvú pomoc, keď sa objavia príznaky cievnej mozgovej príhody! Pritom ide doslova o život. Slovenskí neurológovia upozorňujú, že pacienti s porážkou opäť prichádzajú do nemocníc neskoro, alebo vôbec neprídu…

Pacienti pri cievnej mozgovej príhode volajú pomoc neskoro, majú strach z koronavirusu

Šanca na úspešnú liečbu sa pritom skracuje každou minútou. Pri cievnej mozgovej príhode rozhoduje čas: limit pre podanie akútnej liečby je 4 a pol hodiny a mechanické odstránenie krvnej zrazeniny je možné do 6 hodín, iba a v niektorých prípadoch až do 24 hodín, od prvých príznakov. Čím skôr pacient zavolá pomoc, tým má väčšie šance na plnohodnotný život.

Pacienti pri cievnej mozgovej príhode volajú pomoc neskoro, majú strach z koronavirusu

Cievna mozgová príhoda je závažné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva nedokrvením, alebo krvácaním do mozgu. Na toto ochorenie zomiera dvakrát viac ľudí ako na srdcový infarkt. Ročne u nás postihne mŕtvica  viac ako 11 000 pacientov. Zároveň je to najviac invalidizujúce ochorenie, ktoré pripúta na lôžko až tretinu pacientov, ktorí potrebujú po zvyšok života opatrovateľskú starostlivosť. Mnohí z nich sa učia opäť rozprávať či chodiť.

„V minulosti sme mali problém s tým, že pacienti nepoznali príznaky mŕtvice a vyhľadávali pomoc neskoro. Situácia sa výrazne zlepšila po tom, ako sa aj na Slovensku po vzore Českej republiky rozbehla informačná kampaň Čas je mozog. Slovensko dokonca v ostatných troch rokoch urobilo významný pokrok čo sa týka štatistiky odliečených pacientov. Žiaľ, ukazuje sa, že strach z koronavírusu je natoľko veľký, že napriek život ohrozujúcemu ochoreniu dnes pacienti váhajú s privolaním prvej pomoci a prichádzajú na neurologické pracoviská neskoro, keď už im lekári niekedy nevedia poskytnúť akútnu liečbu,“ hovorí prof. MUDr. Zuzana Gdovinová, CSc., FESO, prednostka Neurologickej kliniky UPJŠ a UN L. Pasteura v Košiciach a prezidentka Slovenskej neurologickej spoločnosti.

Neprehliadnite:
Napriek tomu, že slovenská ortopédia je na európskej úrovni, niektorí pacienti s artrózou u nás zbytočne dlho trpia bolesťami

Prejavy mozgovej mŕtvice sú pritom veľmi zreteľné. Slabosť a tŕpnutie končatín na jednej strane tela, ochrnutie končatiny, poklesnutie ústneho kútika a porucha reči. Pri týchto príznakoch by pacient ani jeho rodinný príslušník nemali čakať ani sekundu. Čas je v tomto prípade rozhodujúca veličina. Šanca na úspešnú liečbu sa skracuje každou minútou.

Slová prof. Gdovinovej potvrdzuje aj doc. MUDr. Vladimír Nosáľ, PhD., predseda Cerobrovaskulárnej sekcie Slovenskej neurologickej spoločnosti a lekár  Neurologickej kliniky v Martine. „Treba si uvedomiť, že riziko úmrtia, ktoré sa dnes spája najmä s koronavírusom, je vyššie v prípade pacientov s mozgovou porážkou, ktorí vyhľadajú pomoc príliš neskoro. Vyššie je aj riziko, že pacient bez pomoci lekárov zostane po mozgovej porážke s trvalými následkami. Z medicínskeho hľadiska máme ako lekári len veľmi obmedzený čas na liečbu pacientov a preto apelujeme na nich, ale aj na ich rodinných príslušníkov, aby v prípade, že majú v rodine podozrenie na mŕtvicu neváhali hneď privolať prvú pomoc.“

Neurologické pracoviská – aj v súčasnej epidemiologickej situácii – majú dostatočnú kapacitu na liečbu pacientov s cievnou mozgovou príhodou. Lekári aj ostatný zdravotnícky personál pritom dodržiavajú všetky prísne hygienické opatrenia súvisiace s koronavírusom.

www.sekundaprezivot.sk