Napriek tomu, že slovenská ortopédia je na európskej úrovni, niektorí pacienti s artrózou u nás zbytočne dlho trpia bolesťami

Slovensko patrí v oblasti ortopédie medzi krajiny, kde tento odbor bol etablovaný už začiatkom minulého storočia. Kvalitní odborníci a moderné pracoviská pomáhajú pacientom s artrózou žiť kvalitnejší život bez bolesti. Práve operácie spočívajúce vo výmene kĺbu sú častokrát najefektívnejšou cestou, ako uľaviť pacientovi od bolesti a zlepšiť kvalitu jeho života. Žiaľ, v mnohých prípadoch sú na Slovensku pacienti zbytočne dlho liečení farmakologicky a na operačný stôl sa dostávajú neskôr, ako by bolo žiadúce. Slovenskí ortopédi volajú po zlepšení manažmentu pacientov s artrózou a poukazujú na nevyhnutnosť definovať tzv. cestu pacienta, čas a nárok. Aby pacienti s artrózou boli na Slovensku liečení efektívne.
Ako sa prejavuje artróza
Artróza je degeneratívne nezápalové ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje kĺby. Charakterizuje ho degenerácia kĺbovej chrupavky a zmeny na mäkkých tkanivách. V kĺbovej chrupke vznikajú trhliny a kĺbová blana na tieto zmeny reaguje zápalom, ktorý spôsobuje bolesť a obmedzuje pacienta pri pohybe. Ochorenie sa vyskytuje najčastejšie u ľudí vo veku nad 70 rokov, približne 70 % pacientov v tomto veku má artrózu. Avšak už od 30. roku života u mnohých ľudí dochádza k postupnému opotrebovaniu a poškodeniu chrupavky, ktorá na rozdiel od iných tkanív pohybového aparátu má takmer nulovú regeneračnú schopnosť. Vo veku 20 rokov má artrózu približne 4 % pacientov.
„Artróza postihuje najmä drobné kĺby rúk, váhonosné kĺby a chrbticu. V prvých štádiách ochorenia začne pacient pociťovať bolesť. V ďalšom štádiu cíti bolesť pri pohybe a v pokročilých štádiách ochorenia cíti bolesť aj počas pokoja, napríklad v noci,“ hovorí doc. MUDr. Andrey Švec, PhD., prednosta I. ortopedicko-traumatologickej klinky LFUK SZU a UNB. Ďalším z príznakov ochorenia je stuhnutosť najmä v ranných hodinách a obmedzenie hybnosti.
Neprehliadnite:
Odborníci chystajú na leto kampaň AUTOM NA CESTE K SRDCU
Artróza postihuje praktický každého jedinca. To, či sa prejaví závisí od jej stupňa. Poznáme dva základné typy – primárny, kde nevieme prečo vznikla a sekundárny, ktorý vzniká v dôsledku predchádzajúceho ochorenia alebo úrazu. „Medzi rizikové faktory patrí aj rodový výskyt, niektoré ochorenia, ale hlavne nadváha,“ hovorí MUDr. Libor Nečas, PhD., prednosta Ortopedickej kliniky JLF v Martine.
Predchádzať artróze sa dá najmä správnym životným štýlom. Konzumáciou stravy bohatej na vitamíny a minerály, optimálnou hmotnosťou či pravidelným, ale primeraným pohybom.
Možností liečby artrózy
V liečbe pacientov s artrózou dosahuje Slovensko výsledky na európskej úrovni. „Treba povedať, že liečba artrózy je komplexná a multidisciplinárna. Okrem rehabilitácie, pacientov liečime aj farmakologicky. Tam, kde tieto možnosti liečby zlyhávajú, je namieste uvažovať o operačnej liečbe, ktorá spočíva napríklad vo výmene kĺbu,“ hovorí MUDr. Švec. Totálna endoprotéza, teda výmena kĺbu umelou náhradou, je pre pacientov konečnou terapiou artrózy.
Ortopédi sa zhodujú v tom, že niektorí pacienti sú na Slovensku zbytočne dlho liečení farmakologicky a ich liečba neprináša želateľné výsledky: naďalej trpia bolesťami, ich zdravotný stav sa nezlepšuje a kvalita života sa len zhoršuje. Pomôcť môže aloplastika bedrového a kolenného kĺbu. Je to operačný výkon, ktorý v dejinách medicíny prispel najviac k úľave od bolesti. Ide o výkon, ktorý zlepšuje kvalitu života pacientov. „Treba však zlepšiť manažment pacientov s artrózou, zadefinovať cestu pacienta, čas a nárok. Práve tieto opatrenia môžu viesť k tomu, že pacienti budú zaradení k operačnému výkonu v správny čas, čo im výrazne môže zlepšiť kvalitu ich života a zmierniť bolesť,“ hovorí MUDr. Nečas.
Len v minulom roku podstúpilo na Slovensku operáciu bedrového kĺbu takmer 6500 pacientov a ďalších viac ako 5100 pacientov operáciu kolenného kĺbu. Na operačný výkon napríklad na totálnu endoprotézu dnes pacienti čakajú 4 – 12 mesiacov. Tento výkon je plne hradený z verejného zdravotného poistenia. „Na Slovensku máme dostupné a kategorizované najmodernejšie zdravotnícke pomôcky, napríklad tzv. umelé kĺby, ktoré spĺňajú najvyššie štandardy,“ hovorí Patrik Volentier zo združenia SK+ MED.