Ako sa učiť doma? Magickí učitelia online: učiť sa dá všetko a netreba sa báť ani experimentovať. Poďme spoločne do toho…


7012   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Magickí učitelia online
Reklamy

Slovensko čelí v týchto dňoch výzve, ako sa popasovať a ako zvládnuť situáciu so šíriacim sa vírusom COVID-19. V Komenského inštitúte, ktorý vytvára priestor pre inšpiratívnych pedagógov, spájajú učiteľov, aby si mohli v tomto neľahkom období navzájom poradiť a zároveň tým pomohli aj rodičom, ktorí sa museli pustiť do vzdelávania svojich detí v domácom prostredí. Aj preto od pondelka 23. marca 2020 o 17. hodine organizácia spúšťa webináre Magickí učitelia online.

Magickí učitelia online

Učiť dnes z domu nie je až také náročné, ako sa to na prvý pohľad zdá. Na tom sa zhodli v Komenského inštitúte, ktorý od roku 2016 organizuje pre inšpiratívnych pedagógov aj ocenenie Učiteľ Slovenska. „Dlhodobo podporujeme učiteľov, na tom sa ani v tejto situácii nič nemení. Presúvame sa len do online prostredia, kde chceme pomôcť učiteľom, ktorí nemajú dostatok skúseností s učením na diaľku. Zároveň ich chceme inšpirovať, aby hlavne v tejto situácii nedávali taký veľký dôraz na učenie množstva faktických informácií, či skúšanie ich zapamätania. Učitelia teraz majú skvelú príležitosť deti podnietiť k rozvoju tvorivosti, komunikačných zručností, riešeniu problémov, či spolupráci s rodičmi. Je na nás, či táto kríza posunie vpred vzdelávanie, alebo či sa silou mocou budeme držať neefektívnych foriem vzdelávania,“ vysvetľuje Radoslav Plánička z Komenského inštitútu.

Magickí učitelia online

Webináre Magickí učitelia online

Inšpiratívne webináre Magickí učitelia online sa spúšťajú od pondelka 23. marca.  Svoje odporúčania – ako vyučovať z domu, ako sa zamerať hlavne na žiakov a nezahltiť rodičov v nich – učiteľom predstavia finalisti ocenenia Učiteľ Slovenska, absolventi Komenského inštitútu a osobnosti z oblasti vzdelávania. Prvý webinár začína v pondelok o 17. hodine na facebookovom profile Komenského inštitútu. A v stredu, počas livestreamu, predstaví známy český didaktik a psychológ Róbert Čapek svoje praktické rady ako dobre a zmysluplne učiť aj na diaľku. Prehľad webinárov a prihlasovanie sa je na www.komenskehoinstitut.sk/webinare.

Magickí učitelia online

Finalisti ocenenia Učiteľ Slovenska a vzdelávanie na diaľku

Prerušenie školského roka trápi rodičov aj pedagógov. Mnohí však zostávajú aj napriek neľahkej situácii aktívni. „Všetky deti majú v mobile WhatsApp, messenger Facebooku a iné aplikácie. Postačí, ak učiteľ vytvorí skupinu užívateľov triedy. Potom po spojení začne deti pohodlne učiť. V tejto skupine si môžu zdieľať otázky v podobe chatu, urobiť skupinový hovor a učiteľ ho vie moderovať. Myslím, že prevažná väčšina žiakov má doma prístup k internetu,“ hovorí Peter Pallo, Učiteľ Slovenska 2019 zo ZŠ Rudolfa Dilonga v Trstenej. Viac tipov ponúka na svojom videu. Vyučovanie na diaľku realizuje aj ďalšia finalistka Učiteľa Slovenska 2019 Júlia Jánošiková z Gymnázia Malacky: „Spájam sa so študentami podobne ako Peter Pallo pomocou Microsoft Teams a aj pomocou EduPage.”

Neprehliadnite:
Prešovská župa uľahčí výber strednej školy

“Oni radi objavujú nové veci. Hovory, ktoré sme mali, absolvovali prvýkrát, nakoľko doteraz sme to využívali iba na chatovú komunikáciu či odovzdávanie a prideľovanie zadaní, aj to sme boli iba v začiatkoch. Mám tiež nadviazanú spoluprácu s kolegami, ktorých som stretla na svojich stážach v NASA a v CERN-e. Umožňuje to mojim študentom online vzdelávanie nielen z môjho výkladu alebo podkladov, ale z medzinárodných portálov, ktoré nemusím vyhľadávať, nakoľko si ich vymieňame s kolegami zo stáží medzi sebou.“ Učitelia majú aj rôzne tipy pre rodičov, ktorí môžu využiť čas doma aj na menšie experimenty. „Experiment je zážitok pre všetkých zúčastnených. Som presvedčený o tom, že takouto formou sa dá práve fyzika veľmi príťažlivo sprostredkúvať žiakom a študentom,“ reaguje Jozef Beňuška, finalista Učiteľa Slovenska 2018 z Gymnázia V. P. Tótha v Martine, jeho návod, ako si doma zaexperimentovať, nájdete tu. Sprístupnil aj svoju Multimediálnu učebnicu fyziky pre základné a stredné školy.

Magickí učitelia online

Rozvrh činnosti aj čítanie rozprávok

Komenského inštitút organizuje už 3. ročník ocenenia Učiteľ Slovenska. Tento rok ho podporila aj filmová producentka Wanda Adamík Hrycová. „Ako mama troch detí, z toho jeden je prváčik, tieto dni prežívam ako všetci rodičia, ktorým deti ostali doma. Aby u nás nevypukol chaos, vytvorila som skrátka Koronarežim. Obsahuje dvanásť bodov, alebo činností, ktoré každý deň absolvujeme v konkrétnom poradí. Tým sa celá naša rodina riadi,“ opisuje Wanda Hrycová svoj návod, akým sa snaží prekonať náročné obdobie. Na deti, ktoré vítajú asi každé rozptýlenie, myslel aj herec Juraj Kemka. Spolu s kolegami sa zapojil do online čítania rozprávok pod taktovkou vydavateľstva Martinus. „Myslím, že sme si naplno uvedomili, akú náročnú úlohu majú učitelia. Venovať sa práci a popritom upútať deti, aby sa venovali nejakej zmysluplnej činnosti, je nesmierne náročné. Teraz všetci vidíme, čo všetko pedagógovia pre deti v školách robia,“ povedala Adriana Kemková.

Učiteľ Slovenska 2020

Do 3. ročníka ocenenia Učiteľ Slovenska sa môžu prihlásiť učitelia základných a stredných škôl, učitelia na čiastočný úväzok, či školitelia v online kurzoch. Nominovať ich však môže aj široká verejnosť do 6. apríla 2020, prihlášky je možné poslať do 14. apríla 2020 na www.ucitelslovenska.sk. Záštitu nad ocenením Učiteľ Slovenska prebrala pani prezidentka Zuzana Čaputová. Komenského inštitút ho môže realizovať vďaka podpore Nadácie Slovenskej sporiteľne a Nadačného fondu Telekomu. Učiteľa Slovenska 2020 organizátori vyhlásia v októbri, čaká ho odmena 5 000 EUR a cesta na finále Global Teacher Prize 2021.

Foto: Pixabay
Komenského inštitút