Začal sa Európsky týždeň mobility. Aj tá naša každodenná môže prispieť k ochrane životného prostredia


2450   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Európsky týždeň mobility 2020 oslávime inak, napriek koronakríze zabojujeme za čistejšie ovzdušie pre všetkých

Európsky týždeň mobility (ETM) – popri mnohých európskych krajinách – prebieha aj na našej národnej úrovni. Dokážete sa motivovať a prispieť k ochrane životného prostredia? Dokážete vymeniť zabehnuté (a často nezdravé) stereotypy za nové a trendové riešenia? Medzi také bezpochyby patrí využívanie verejnej hromadnej dopravy, cyklodoprava, peší presun. Toto bežne výdavame vo vyspelejšej časti našej Európy. Bude patriť raz aj Slovensko medzi favoritov?

Táto významná aktivita na podporu ochrany životrného prostredia prebieha každý rok od 16. do 22. septembra. Umožňuje mestám či obciam vyskúšať si alternatívy trvalo udržateľnej dopravy. Prvoradou iniciatívou je motivácia každého jednotlivca. Aby si aspoň počas ETM zvolil udržateľné spôsoby dopravy, ako sú verejná hromadná doprava, pešia chôdza či cyklodoprava. To je cesta ako znížiť emisie uhlíka, zlepšiť kvalitu ovzdušia a urobiť z mestských častí príjemnejšie miesta pre život a prácu.

Ide o všetko a o všetkých…

Do kampane Európsky týždeň mobility sa každoročne zapája viac sídel z rôznych krajín. Pre zaujímavoť, vlani sa zapojilo celkom až 53 krajín s počtom 2945 zaregistrovaných samospráv. Stúpajúci počet prihlásených sídel je citeľný aj na Slovensku. V minulom roku sa do kampane pridalo až 55 slovenských miest a obcí.

Neprehliadnite:
Ďalší rozvoj električkovej dopravy v Bratislave podporí ekologickú dopravu v hlavnom meste

Verejná doprava je riešenie

Výročná téma Európskeho týždňa mobility na rok 2021 je Bezpečne a zdravo udržateľnou dopravou. Výber tohtoročnej témy poukazuje na ťažkosti, ktoré Európa pociťovali počas pandémie. Zároveň sa zamýšľa nad príležitosťami na zmeny vyplývajúce z tejto nevádanej zdravotnej krízy v Európe. Mestá a mestské samosprávy reagovali na pandémiu kreatívnymi a účinnými opatreniami. Tohtoročný Európsky týždeň mobility oslavuje nezlomnosť miest a ich úspechy a zároveň sa usiluje zveľadiť a udržať tento potenciál. Trendy, ktoré sa začali minulý rok (zvyšovanie aktívnej mobility a využívanie mobility s nízkymi alebo nulovými emisiami), si vyžadujú ďalšiu podporu. V súlade s tohtoročným mottom sú aktuálne štyri ústredné témy: duševné a fyzické zdravie, bezpečnosť a reakcia na pandémiu.

Neprehliadnite:
Pravidelné lekcie nordic walkingu ako cesta za plnohodnotným zdravím

Kampaň si dáva za cieľ motivovať všetkých bývalých a budúcich účastníkov, aby sa aktívne zapojili do 20. ročníka ETM pod tohtoročným sloganom Buďme zdraví, cestujme ekologicky.

Nad aktuálnym ročníkom kampane prevzal záštitu Ján Budaj, minister životného prostredia Slovenskej republiky.

Foto: archív redakcie
Video: SAŽP