Vášne básnikov i nespútaná imaginácia v Galérii Danubiana na výstave Kataríny Vavrovej

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
K.Vavrová, Danubiana, lexikon.sk

Vášne básnikov, nespútanú imagináciu a schopnosť spájať reálne fragmenty spomienok, zážitkov s fascinujúcimi snovými postavami žien, anjelov, animálnymi a rastlinnými motívmi, krajinami, architektúrami a ornamentmi. To všetko nájdete v kontexte súčasného slovenského výtvarného umenia v tvorbe Kataríny Vavrovej. Jej umelecká výpeveď má svoje osobité a významné miesto.

K. Vavrová, lexikon.sk, Vášne básnikov

K. Vavrová: Vášne básnikov

Na slovenskú výtvarnú scénu vstupuje začiatkom deväťdesiatych rokov 20. storočia ako absolventka bratislavskej VŠVU (v r.1990 – oddelenie knižnej ilustrácie u profesorov Albína Brunovského a Karola Ondreičku). Od počiatku a kontinuálne zostáva verná svojej figurálnej orientácii, aby ju rozoznela do jedinečnej a neopakovateľnej podoby v grafickej aj maliarskej tvorbe. Originalita jej imaginatívno-poetického prejavu zaujala už aj v zahraničí – na viacerých svetovo uznávaných prehliadkach ex libris, grafiky a maľby získala prestížne ocenenia.

K. Vavrová, Dieťa polnoci, lexikon.sk

K. Vavrová: Dieťa polnoci

Neprehliadnite:

Dan Meluzin v DanubianeMilovníci umenia sa potešia. Galéria Danubiana pripravila 3 jedinečné výstavy

Rytmus línií, rukopis jemnej kresby

Úžasný rytmus línií, rukopis jemnej kresby mäkko obopínajúcej a charakterizujúcej tváre a tvary umocňuje farba – magicky žiariaca, sýta, odvážna, jemná, pulzujúca nevšednými odtieňmi, poltónmi, zostavami a akordmi. Krehká kaligrafia línií, čiar i dramatických šrafúr, pôsobivých farieb sa odohráva na texturálne bohatom povrchu. Nádherné reliéfne línie japonského ručného papiera autorka bravúrne využíva na nezameniteľné prevrstvovanie štruktúr, farieb, tvarov a príbehov. Všetko je nedopovedané, naplnené novými významami a záleží len na prahu vnímateľovej citlivosti, aby priliehavé metafory správne pochopil a dešifroval.

K. Vavrová, Danubiana, Vášne Básnikov

Stručný umelecký životopis

Katarína Vavrová, akad. mal. sa narodila v Bratislave. V rokoch 1979 – 1983 študovala na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Bratislave – odbor grafika. Vysokoškolské štúdium v rokoch 1984 – 1990 prežila na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Študijný pobyt na Academia delle Belle Arti v Perugii v Taliansko absolvovala v r. 1989. Fantáziou a inotajmi rezonujúce figurálne maľby Kataríny Vavrovej nesporne reprezentujú vrchol imaginatívno-poetickej línie súčasného moderného slovenského výtvarného umenia. Jej permanentné dialógy o ľudskom odcudzovaní sa a približovaní, o stavoch a poryvoch duše zmietanej kolotočom zápasov a pochybností, sú výnimočné a jedinečné.Tvorí v oblasti kombinovaných maliarskych techník na papieri a voľnej grafiky.

Katarína Vavrová

Pôvabná umelkyňa v dobrej spoločnosti…

Kým navštívite výstavu v atraktívnych priestoroch Galérie Danubiana, presvedčte sa zatiaľ na tejto virtuálnej prehliadke.

Vášne básnikov – môžete prežívať do 27.2. 2021, utorok – nedeľa 10.00 – 18.00 h.

Text: Danubiana, upravené
Medzititulky: redakcia
Foto: archív Danubiana

Viac informácií na: www.danubiana.sk