Zdravie nadovšetko! Bakteriálna vaginóza spôsobuje vážne zdravotné problémy. Vyvarujte sa im


2673   -   4
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
LactoFeel mikoza

Bakteriálna vaginóza postihuje každú tretiu ženu. Vzniká v dôsledku narušenia rovnováhy v pošve. Nepodceňujte to a voľte prvú pomoc vo forme kyseliny mliečnej a glykogénu, ktorá napomôže k tvorbe ideálneho pH v pošve.

Ženské pohlavné orgány vrátane pošvy sú veľmi senzitívne na akékoľvek zmeny vonkajšieho a vnútorného prostredia. Svedčí o tom aj fakt, že každoročne trpí intímnymi ťažkosťami až 67 % žien a takmer polovica z nich nevie ako ich správne liečiť. Ženy si väčšinou spájajú svrbenie, pálenie a zápal v pošve s mykózou, ktorá reálne postihuje len 17 – 20 % z nich. Príčinou nepríjemných pocitov v pošve je pritom bakteriálna vaginóza, ktorá postihuje až 64 % dám. „Bakteriálnu vaginózu mnoho žien nepozná. Avšak v skutočnosti ide o veľmi bežné ochorenie a zaslúži si rovnakú, ak nie dokonca väčšiu pozornosť,” upozorňuje MUDr. Radmila Sladičeková. Bakteriálna vaginóza je častým prejavom nerovnováhy pošvovej flóry. Vzniká v dôsledku premnoženia baktérií Gardnerella vaginalis, ktoré ničia zdraviu prospešné laktobacily v pošve.

Čo je bakteriálna vaginóza?

„50 % žien nemusí mať absolútne žiadne prejavy ochorenia. Zvyšných 50 % trápi okrem zvýšeného pH aj riedky bielosivý výtok s intenzívnym rybím zápachom, ktorý sa ešte zintenzívni po pohlavnom styku. Taktiež aj pocity svrbenia, pálenia a bolesti,” upresňuje odborníčka. Bakteriálnu vaginózu môže spustiť napríklad menštruácia, kontakt s parfumovanými produktmi, alebo so spermiami počas pohlavného styku. Neliečená bakteriálna vaginóza môže viesť k nárastu sexuálne prenosných chorôb. Ak sa baktérie pripoja k spermiám, vedia sa dostať až do krčka maternice a spôsobiť zápalové ochorenia malej panvy. Toto ochorenie postihuje aj tehotné ženy, ktoré s ním majú až šesťkrát vyššiu pravdepodobnosť potratov a zároveň vzniká dvakrát vyššie riziko predčasného pôrodu.

Neprehliadnite:
HPV vírus: tichá hrozba a štvrtá najčastejšia príčina vzniku rakoviny u žien celosvetovo

Ako sa bakteriálna vaginóza lieči?

Na liečbu bakteriálnej vaginózy sa používajú antibiotiká. Za nevýhodu antibiotickej liečby bakteriálnej vaginózy sa považujú časté opakovania ochorenia v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov. Do mesiaca je pravdepodobnosť návratu tohto ochorenia 15 – 30 %, do 90 dní 70 % a do roku 80 %. Ďalšou nevýhodou antibiotickej liečby je negatívny účinok na potrebné laktobacily. Takže aj v tomto prípade je…

… lepšia prevencia ako liečba.

Stabilitu pošvového prostredia zabezpečujú baktérie rodu Lactobacillus. Práve tie ochránia vaginálnu sliznicu pred patogénnymi mikroorganizmami. Narušenie stability mikroflóry a zníženie počtu až vymiznutie laktobacilov sú dôležitými faktormi vzniku infekcií v pošve.
Dôležité je preto dbať na prevenciu a udržanie (kyslého) pH intímneho prostredia pomocou glykogénu, ktorý poskytuje živiny pre laktobacily, podporuje množenie laktobacilov a tým účinne pomáha proti abnormálnemu výtoku, nepríjemnému pocitu a zápachu v pošve. Kyselina mliečna zasa obnovuje prirodzené pH pošvy a tým ho navráti k normálnym hodnotám (pH 3,8 – 4,2).

LactoFeel gel, bakteriálna vaginóza, liečba mikóza

Zlepšiť pH prostredie pošvy docielíme aj týmito 5 užitočnými radami:

1. intímne časti umývať teplou a čistou vodou
2. vymieňať pravidelne uteráky
3.
používať kondóm pri každom pohlavnom styku
4.
vyhnúť sa parfumovaným produktom
5.
nosiť bavlnenú spodnú bielizeň

Extra tip: Vynikajúcim riešením a prvou pomocou je vaginálny gél s klinicky overenou účinnosťou, ktorý je voľne dostupný v každej lekárni. LactoFeel obsahuje kyselinu mliečnu a glykogén, ktoré sú potrebné na nastolenie rovnováhy vnútorného prostredia pošvy. Pravidelným užívaním prípravku LactoFeel zmiernite nepríjemnosti a problémy, ktoré bakteriálna vaginóza spôsobuje. Je možné ho používať aj preventívne, napr. v dôsledku zníženej imunity alebo v súvislosti s užívaním antibiotík.

Viac na: www.lactofeel.sk