Poznáte tvorbu majstra rezbára Milana Bocka? Predvianočné odhaľovanie tajomstva duše dreva v jeho tvorbe


3053   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Odhaľovanie duše rezbára a dreva Milana Bocka

Výstava Odhaľovanie duše rezbára a dreva je prehliadka, na ktorej prezentuje svoju tvorbu insitný umelec Milan Bocko. Súčasťou výstavy rezbára sú plastiky, reliéfy, fujary, píšťaly a drevené betlehemy, ktoré vhodne dotvárajú predvianočnú atmosféru a ku ktorej neodmysliteľne patria.

Odhaľovanie duše rezbára a dreva Milana Bocka

Sviatočnú atmosféru si už ani nevieme predstaviť bez tradičných drevených figúrok a rôznych malých veľkých diel, ktoré majú neopakovateľné čaro. Tým skôr, že ich tvrcov motivuje príroda a jej dary. Jedným z umelcov, ktorí inšpiráciu našli – a ich tvorba o tom výrazne vypovedá – je aj rodák z Važca Milan Bocko. Jeho vzťah k tejto podtatranskej obci sa premietol do celej umeleckej tvorby. Rodný kraj mu prirástol k srdcu a stal sa inšpiráciou pri tvorbe mnohých plastík a reliéfov, ktoré odrážajú život Važťanov, ich tradície, zvyky a folklór.

Neprehliadnite:

Víkendy plné tradícií – jedinečné zážitky, ktoré vrátia účastníkov v čase. Kto by nechcel?

Jeho veľkým vzorom pre spracovanie podtatranskej a važeckej tematiky sa stal známy maliar a obdivovateľ Slovenska a slovenského ľudu Jan Hála. Jednotlivé umelecké diela Milana Bocka sú výsledkom dlhoročnej trpezlivej práce s najprirodzenejším materiálom, ktorý poskytuje príroda. Jeho vyrezávané postavy a výjavy zaznamenali úspechy na mnohých súťažiach ľudových umelcov. Na viacerých získal desiatky ocenení a uznaní tvorivého ducha. Aj to bol dôvod, prečo boli jeho diela vystavované doma a v zahraničí a vždy zaznamenli hlas odbornej i laickej verejnosti.

Milan Bocka rezbar

Výstavu, venovanú tvorbe majstra Milana Bocka, môžete navštíviť od 10. decembra 2020 do 31. januára 2021 vo výstavných priestoroch Podtatranského múzea v Poprade.

Tešíme sa na vašu návštevu! Isto bude aj pre vás inšpiráciou a spôsob ako poodhaliť a nájsť tajomstvo duše dreva a úspechov originálneho majstra rezbára.

Z ďalších pripravovaných podujatí Podtatranského múzea v Poprade stojí za pozornosť napríklad atraktívna spomienka na Majstrovstvá sveta v klasických lyžiarskych discipínach v roku 1970. Výstava pod názvom Spomienky na biele opojenie bude sprístupnená vo februári 2021.

Zmena programu vyhradená!

www.muzeumpp.sk