Víkendy plné tradícií – jedinečné zážitky, ktoré vrátia účastníkov v čase. Kto by nechcel?


3407   -   2
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Víkendy plné tradícií – jedinečné zážitky, ktoré vrátia návštevníkov v čase Košice Región Turizmus

Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Košice Región Turizmus sa aktívne podieľa na príprave a realizácii medzinárodnej aktivity GO52 – Víkendy plné tradícií. Je vytvorená pre rozvoj a propagáciu turistických zážitkových produktov, odrážajúcich zvyklosti a remeslá regiónov.

Víkendy plné tradícií – jedinečné zážitky, ktoré vrátia návštevníkov v čase Košice Región Turizmus

Spoluprácou na medzinárodnej aktivite GO52 – Víkendy plné tradícií, sa podarilo KOCR Košice Región Turizmus vytvoriť zážitkové produkty, ktoré návštevníka prevedú históriou prostredníctvom prezentácie tradičných remesiel v Košickom kraji. Na myšlienke žijúceho dedičstva v podobe tradícií a remesiel je postavená celá komunikačná stratégia zážitkových produktov aj projektu, z ktorého vznikli.

„Dostať staré remeslá medzi mladých je možné aj v našom kraji, a to prostredníctvom zážitkov. Za všetko hovoria pozitívne príklady, či už ide o vyrábanie lana podľa dobových spisov priamo na hrade, pečenie chleba v stredovekej sýpke či deň strávený vo vinohrade ako pravý vinár. Náš kraj ponúka aktivity, ktoré zaujmú rodiny s deťmi aj jednotlivcov. Domáci aj zahraniční návštevníci si tak na vlastnej koži môžu vyskúšať niečo nové a zaujímavé, čo inde nenájdu. Zážitkový turizmus je skvelou reklamou a verím, že aj vďaka nemu sa do Košického kraja budú ľudia radi vracať,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Víkendy plné tradícií – jedinečné zážitky, ktoré vrátia návštevníkov v čase Košice Región Turizmus

Medzi prvými, ktorí si mohli remesenícke zážitky v rámci GO52 aktívne vyskúšať, boli vybraní zástupcovia cestovných kancelárií a agentúr. Počas dvoch dní si vyskúšali prácu na hrnčiarskom kruhu, od ktorého smerovali rovno do stredovekej kuchyne. Podľa dobových záznamov sa učili piecť tradičný domáci chlieb. Na výdobytky techniky však treba zabudnúť aj pri varení. Čerstvé pečivo totiž chutí najlepšie, ak je upečené v kamennej peci sýpky.

Neprehliadnite:
Zaujíma vás odkaz prvého čínskeho cisára? Ôsmy div sveta – terakotová armáda dorazila do Trebišova

Okrem iného zažili účastníci tohoto zaujímavého a inšpiratívneho FAMtripu aj malé dobrodružstvo pri lukostreľbe. K dispozícii mali ručne vyrobené šípy a razom sa vrátili do obdobia, keď nimi bránili napríklad aj Košický hrad. Tieto produkty určite budú čo najskôr zahrnté aj do ponuky pre verejnosť.

Víkendy plné tradícií – jedinečné zážitky, ktoré vrátia návštevníkov v čase Košice Región Turizmus

„Neustále sa snažíme o napredovanie a kreovanie nových hodnôt. Niekedy sa však stačí po to najcennejšie obzrieť do minulosti, ktorá nám ponúka nekonečné možnosti. Verím, že projekt a naša participácia na ňom spĺňa aj invenčný prístup v rámci cestovného ruchu. No zároveň sa vracia späť do histórie a aktívne uchováva hodnotné kultúrne dedičstvo, prostredníctvom poskytovania zážitkov širokej verejnosti. Aj počas poslednej letnej sezóny sa ukazuje, že stále máme v našom kraji čo objavovať a ponúkať návštevníkom“, dodáva výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.

Jedinečné zážitky, ktoré vrátia návštevníkov v čase Košice Región Turizmus

Medzinárodný projekt 52 zážitkov v Karpatskom regióne: Znovuobjavenie tradičných zvykov a zaužívaných pracovných postupov, ponúka – popri zážitkoch – aj možnosť vlastnoručne vytvoriť jednoduchý remeselný predmet z dreva, hliny a iných materiálov. Dáva možnosť naučiť sa niečo nové, čo dnes ovláda len úzka skupina ľudí. Okrem toho, mladí nastupujúci remeselníci či farmári, chcú aktívne prezentovať svoju prácu a rovnako tak je o ich prácu záujem. A to naprieč rozličnými cieľovými skupinami.

www.krajsveta.sk