Galéria Danubiana je silné umelecké pole na Dunaji. Aktuálny magnet: Johannes Deutsch – Vnútorné krajiny a priestory s tvárami


4024   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Johannes Deutsch vnútorné krajiny a priestory s tvárami galéria Danubiana

Johannes Deutsch (1960) študoval v rokoch 1975 – 1980 grafiku a mediálne umenie na Vyššej škole umenia a dizajnu v Linzi. Od roku 1990 do 1992 pokračoval na Postgraduálnom inštitúte nových médií na Städelschule – Štátnej vysokej škole výtvarných umení vo Frankfurte nad Mohanom. Deutsch ako maliar a mediálny umelec vždy spája médiá do jedného umeleckého diela ako celku. Tento prístup využíval už ako kurátor v Múzeu Sigmunda Freuda (1984 – 1989) vo Viedni.

Johannes Deutsch

Svoje vizuálne diela prezentoval na samostatných výstavách. Spomeňme napríklad Múzeum moderného umenia MUMOK vo Viedni (1992), Múzeum moderného umenia v Bonne (1998), Museo d´Arte Moderna Ugo Carà v Terste (2012). Neprehliadnuteľné sú autorove tematické výstavy v Múzeu Ludwig v Kolíne nad Rýnom (2000), v Múzeu moderny v Salzburgu (2006), v Leopoldovom múzeu vo Viedni (2010), v Múzeu súčasného umenia v Admonte (2012) a v Múzeu Albertina vo Viedni (2017).

Johannes Deutsch vnútorné krajiny a priestory s tvárami galéria Danubiana

Johannes Deutsch a jeho aktuálna výstava v Galérii Danubiana

Centrálne línie vývoja v tvorbe umelca vznikli v 80. rokoch 20.storočia. Pokračuje digitálnymi obrazmi a umeleckými fotografiami zo začiatku 90. rokov, až sa napokon dostáva k interaktívnym uceleným umeleckým dielam po roku 2000. Vnútornými obrazovými svetmi, technikami sériového rozprávania a sekvenciami počítačových obrazov sa začína zaoberať počas svojho pôsobenia na mieste kurátora v Múzeu Sigmunda Freuda. Po obrazoch nasleduje ďalšia časť výstavy – vývoj umeleckých nápadov na prepojenie jednotlivých prác do obrazových orchestrov.

Johannes Deutsch vnútorné krajiny a priestory s tvárami galéria Danubiana

Vystavené sú práce spojené s procesmi zmeny a pozorovania – priestory s tvárami (realizované aj ako interaktívna inštalácia pre festival Ars Electronica v roku 2002). Nakoniec sa prezentuje Deutschova momentálna náklonnosť k veľkým literárnym témam v podobe komplexných obrazových cyklov a súboroch interaktívnych diel mediálneho umenia. Ústrednou témou Deutschovej polemiky je spojenie hudby a vizuálneho umenia. Venuje sa aj vizualizácii klasických diel, pričom je ovplyvnený základnou otázkou – ako sa dá vizuálny svet prepojiť s tým hudobným, a ako sa zároveň dajú interpretovať prostredníctvom interakcie.

Neprehliadnite:
Stretnutie na výstave SNÍVAJ!? V Galérii Mesta Bratislavy je jasná správa o nedávnej minulosti

Po intenzívnom preskúmaní hudobného a dramaturgického pozadia diela prenáša jeho obsah do svojho vizuálneho jazyka a vytvára z neho obrazové svety s transformovateľnými charaktermi. Pri príprave projektu Vnútorných krajín umelec objavil, že Lord Byron sa vo svojej dramatickej básni Manfred pokúsil o vynájdenie nového žánru. Označil ho – mental theatre, teda divadlo v hlave. Deutsch jasne uvádza, že skutočnou zápletkou drámy je Manfredov citový život. Prostredníctvom prižmúreného oka vytvára obrazy hornatej krajiny, ktorá podlieha neustálej zmene v dôsledku blednutí a posunov. A nakoniec sa pretransformuje na krajiny duše.

Johannes Deutsch vnútorné krajiny a priestory s tvárami galéria Danubiana

Danubiana Meulensteen Art Museum

Necelých 20 km južne od centra Bratislavy sa nachádza jedno z najromantickejších múzeí moderného umenia v Európe – Danubiana Meulensteen Art Museum. Jeho zakladateľmi sú holandský zberateľ a podporovateľ umenia Gerard Meulensteen z Eindhovenu a slovenský galerista Vincent Polakovič.

Od otvorenia Múzea v roku 2000 boli realizované desiatky výstav osobností slovenskej, európskej a svetovej výtvarnej scény. Spomeňme napríklad umelcov: Joan Miró, K.Appel, Sam Francis, Hermann Nitsch, Robert Doisneau, Walasse Ting, Jiří G. Dokoupil, J. Kaplický, M. Cipár, M. Prachensky, Ilona Kesserü Ilona, R. Sikora, D. Sadovská…

V priľahlom sochárskom parku môžu návštevníci vidieť diela viacerých osobností. Napríklad: El Lissitzky, Magdalena Abakanowicz, Jim Dine, Hans van de Bovenkamp, J. Jankovič, Arman, J. C. Farhi, V. Kompánek, P. Pollág, či R Uher. Novinkou je promenáda na streche. Pohľad na silu rieky a na Bratislavu je majestátny Dunaj býva pri západe slnka nezabudnuteľným zážitkom. Múzeum sa – po svojej veľkorysej dostavbe podporenej Vládou SR – stalo novým symbolom modernej Bratislavy. Dnes ho odporúčajú najprestížnejšie svetové bedekre a sociálne portály.

Výstava Johannes Deutsch – Vnútorné krajiny a prisetory je sprístupnená do 3. januára 2021.

Viac informácií nájdete na: www.danubiana.sk

Dovidenia na Dunaji, priatelia umenia!

Foto: Danubiana