Poznáte hygge spôsob života? Táto dánska bytová kultúra robí ľudí šťastnejšími a udomácnila sa už aj u nás

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Poznáte hygge spôsob života

Dlhé jesenné a zimné večery a čoraz chladnejšie počasie pozývajú do tepla domova. Výborná voľba je posedenie pri krbe s radostne tancujúcimi plameňmi z vašej domácej pohody. A ešte lepšia? Polihovanie pod teplou dekou s hlavou na mäkučkom vankúši. A najlepšia – so šálkou horúceho čaju. Toto je hygge.

Poznáte hygge spôsob života

Čo je štýl hygge?

Aj mnohí Slováci si v ostatnom čase osvojili takýto štýlový spôsob života. Hygge pochádza z Dánska a jeho obsah vystihuje jednoduchá charakteristika – robí ľudí šťastnejšími. Štúdie o bytovom dizajne ukázali, že až takmer 55 % respondentov si v pochmúrnom počasí dopraje väčšie pohodlie. Až 30 % chodieva skôr do postele, 32 % si zútulní svoje domovy doplnkami z tkanín (koberce), 25 % vyhľadáva vôňu a čaro sviečok a až 65 % opýtaných ľudí uviedlo, že počas chladných mesiacov je ich životné tempo podstatne pomalšie. Ako to je s vami? Aj vy žijete hygge?

Neprehliadnite:
Zimná romantika u vás doma: niekoľko riešení ako dostať oheň do interiéru

Význam slova znamená – a to je v bytovej kultúre najdôležitejšie – útulnosť. Niežeby sme doposiaľ nepoznali pohodu a pohodlie slovenského domova. Toto je však niečo iné. Niečo, čo hygge štýl umocňuje v doterajšom hľadaní tepla domova. V podstate znamená vytvoriť si v našich domovoch útulnú a hrejivú atmosféru a užívať si život so svojimi blízkymi a priateľmi. Nájdite si čas a pozrite si s priateľmi dobrý film – aj toto je hygge. Hygge je aj radosť z maličkostí, užívať si priateľstvo v spoločnosti iných a preniesť to do svojho domáceho pohodlia.

Kozub je veľká devíza

Neposedné tancujúce plamene zmenia akýkoľvek priestor na intímny. Je dokázané, že pohľad na plamene v nás vyvoláva pocit šťastia a spokojnosti. Oveľa väčší účinok to má vtedy, ak si pred krb sadnete s milovaným človekom. Ak doma nemáte kozub, vytvorte túto príjemnú a útulnú atmosféru niekoľkými sviečkami rôznych veľkostí a tvarov, ktoré rozmiestnite po miestnosti. Výnimočná atmosféra je zaručená.

Poznáte hygge spôsob života

Vankúše, vankúšiky a prikrývky na všetky spôsoby

Počas chladných dní akosi automaticky siahame po teplých prikrývkach. Nielenže nás dokážu ihneď zohriať, ale dodajú teplo aj v samotnej miestnosti. Robustné úplety, mäkká vlna, košušiny,… Hodí sa všetko. Schúľte sa na pohovke pod obľúbenú prikrývku, a hoci aj pod dve. Vytvorte si svoj vlastný priestor, kde sa môžete natiahnuť. Zaplňte ho obľúbenými vankúšmi a doprajte čas vzájomným dotykom a rozprávaním o prežitom náročnom dni so svojím partnerom alebo deťmi. To je to, čo dnes tak veľmi potrebujeme.

Čarovná moc plamienka sviečky

Útulnosť vnesiete do svojho domova jednoducho tak, že nainštalujete v interiéri osvetlenie s teplým žltým svetlom. A všade, kde sa dá, rozmiestnite niekoľko sviečok. Jednoduchý spôsob, ako spotrebovať staré sviečky z minulej zimy. Zapáľte si sviečku aj pri varení, čítaní v posteli alebo pri kúpaní. Zaberie vám to iba zopár sekúnd. A každodenné povinnosti sa tak stanú oveľa príjemnejšie zvládnutejšie. Neposedné tancujúce plamene zmenia akýkoľvek priestor na intímny. Je dokázané, že pohľad na plamene v nás vyvoláva pocit šťastia a spokojnosti. Oveľa väčší účinok to má vtedy, ak si pred krb sadnete s milovaným človekom. Ak doma nemáte kozub, vytvorte túto príjemnú a útulnú atmosféru niekoľkými lacnými vonnými sviečkami rôznych veľkostí a tvarov, ktoré rozmiestnite po miestnosti. Výnimočná atmosféra je zaručená. Biele, zelené, ružové sviečky od obľúbených výrobcov ako Yankee Candle alebo Woodwick aj v luxusných prevedeniach nájdete na Biano.sk na jednom mieste.

Poznáte hygge spôsob života

Zohrejme sa voňavým nápojom

Nie je nič lepšie ako chutný, teplý nápoj na zmiernenie pocitu chladu. Vytvorte si vo svojej domácnosti kútik s obľúbenými nápojmi celej rodiny. Čaj, káva, horúce víno, horúca čokoláda – každému podľa chuti. Pridajte šálky a hrnčeky, peknú cukorničku, džbán na smotanu, nádobu na celú vanilku, suché plody rôznych druhov orechov či škoricu. Nielenže tak dokážete vytvoriť napríklad štýlovú ozdobu, ale vás to núti chytiť hrnček do rúk a relaxovať.

Sladkostiam neodoláš

Toto je pre Slovákov určite najobľúbenejšia vec na spôsobe života v štýle hygge – domáce koláče, pečivo, cukrovinky, čokoláda. Počas nevľúdnych chladných dní je dovolené rozmaznávať sa. Buďme k sebe milí a ohľaduplní. Oddýchnime si na chvíľu od tej “zdravej výživy” a doprajme si pohodu hoci aj maškrtením.

Aktuálny recept na pohodu a harmóniu duší sme našli – odporúčame využiť obdobie koncoročných dní a najmä večerov v štýle hygge.

Foto: Shutterstock
Autor: redakcia