Chystáte sa na dovolenku a chcete sa vyhnúť letným nástrahám? Môžu medzi ne patriť aj bolesti zubov. Máme radu: toto nerobte!

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
zuby zdravie

Chystáte sa na dovolenku? Doprajeme vám ju, veď si ju zaslúžite! A máme hneď na úvod dobrú radu: na zoznam vecí, ktoré treba pred dovolenkou stihnúť, si dopíšte návštevu zubára, aby ste sa vyhli prípadnej bolesti zubov. „Preventívna zubná prehliadka je pred dovolenkou určite vhodná, ak sa chcete počas voľna, možno aj v ďalekej cudzine, vyhnúť problému so zubami,“ hovorí MDDr. Tomáš Rác zo zubnej kliniky Dr. Martin.

Teplé verzus studené

Vyhnúť sa v lete problémom so zubami pomáha aj výber vhodnej stravy. Príliš studené alebo veľmi teplé zubnej sklovine neprospieva. Samozrejme, iný efekt na zuby má vychladený melón a úplne iný nanuk, do ktorého sa schuti zahryzneme. To nás vzápätí od mrazu až zabolí hlava. MDDr. Tomáš Rác z kliniky Dr. Martin ďalej radí: „Žiadny extrém telu neprospieva, zuby nevynímajúc. Zubnej sklovine okrem cukru, ktorého je v sladených letných nápojoch naozaj veľa, neprospievajú ani bublinky, kyselina fosforečná či kyselina citrónová. Ak si v lete nechceme odopierať niektoré dobroty, tak odporúčam zmrzlinu alebo nanuk lízať a nie hrýzť, sladené nápoje piť s mierou a cez slamku a potom si ústa aspoň prepláchnuť vodou.“

zuby zdravie

Ovocné šťavy patria k letu, odnesú si to však zuby

Čerstvé ovocie a šťavy patria medzi najviac obľúbené letné pochúťky. Telu samozrejme prospievajú a rozhodne ich treba v našej strave ponechať. Treba však myslieť aj na to, že ovocné kyseliny spôsobujú narúšanie anorganickej zubnej skloviny, čo spôsobuje zvýšenú citlivosť zubov. Alternatívou čerstvých štiav sú domáce ľadové ovocné čaje, ktoré obsahujú menej cukru. “Doma vyrobený ovocný ľadový čaj alebo cold brew obsahuje menej ovocných kyselín a cukru, ako 100% ovocné šťavy či kupované presladené ľadové čaje,” vysvetľuje odborníčka na čaje Mariana Veselá z Veselého čaju.

Neprehliadnite:

Vyšlo slnko? Poďte na ostrov! Kúpeľný ostrov v Piešťanoch je oáza zdravia a účinný liek proti stresu

Pozor na prievan, bolesť vás poženie k lekárovi

Používanie klimatizácie počas horúcich letných dní síce osvieži kanceláriu a urobí cestu autom znesiteľnou. Tu však naozaj platí – všetko s mierou.

zuby zdravie

Bolesti zubov zatienia všetky radosti

Práve bolesť zubov, líca a hlavy môže byť prvým príznakom prievanu hlavy, ktorý následne môže vygradovať do zápalu trojklanného nervu. Tento nerv je priamo spojený s naším mozgom. A tak spomínané prudké bolesti rozhodne neriešte len samoliečbou. Čím skôr navštívte lekára.