Už starovekí Rimania si užívali wellness. Ako vznikla prvá vírivka? A ako obľúbené jacuzzi?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
usspa virivka, profispa

Vedeli ste, že už starovekí Rimania si užívali prvé wellness pobyty? V rímskych thermae si mohli návštevníci dopriať horúce a parné kúpele, masáže, najesť sa v reštauráciách alebo rozhýbať na dobových športoviskách.

Ako vznikla prvá vírivka Už starovekí Rimania si užívali prvé wellness, Spa

Prvé horúce kúpele

Účinok teplej vody na ľudský organizmus si všimli už staroveké kultúry. Horúce a parné kúpele už vtedy využívali na uvoľnenie svalov, liečenie bolesti kĺbov, chrbtice, celkové uvoľnenie fyzického a psychického napätia. Starí Egypťania pridávali do horúcich kúpeľov rôzne oleje, bylinky a kvety, ktorými liečili zdravotné ťažkosti.

Ako vznikla prvá vírivka Už starovekí Rimania si užívali prvé wellness, Bazény Swim Spa USSPA, bazén s protiprudom

V starom Grécku sa horúce kúpele využívali na rozvoj fyzickej a psychickej stránky človeka. Už starovekí Gréci si uvedomovali dôležitosť súladu fyzického a psychického zdravia. Kúpele boli v tejto oblasti jedinečným nástrojom a vôbec prvé tam vznikli už okolo roku 500 p. n. l. O niečo neskôr, asi o 475 rokov, vznikli prvé rímske kúpele a začali sa stavať po celej Rímskej ríši. Rimania boli známi svojim pôžitkárskym životom a kúpele boli jeho neodmysliteľnou súčasťou.

Nerehliadnite:
Staroveký Rím a jeho stopy na Slovensku: Dudince – tip na rodinnú dovolenku s receptom na zdravie!

Vymysleli dômyselný systém čerpania a vykurovania vody v bazénoch a tak si tí najbohatší Rimania mohli dať postaviť súkromné kúpele vo vlastnom dome či záhrade. Našťastie, dnes už nemusíme byť milionári, aby sme si mohli dovoliť vlastnú vírivku či bazén s protiprúdom. Tradícia kúpeľov sa v rozličných podobách postupne rozvíjala po celom svete. V Japonsku si ľudia obľúbili horúce pramene a spoločné kúpanie v roku 737 n. l. V Európe sa kúpele stavali v blízkosti horúcich a minerálnych prameňov už v období renesancie.

Obdobie keď sa zrodila kultúra jacuzzi

Možno ste nevedeli, že zrod prvého vírivého kúpeľa je spojený s bolestivou chorobou a úsilím pomôcť blízkej osobe.Talianska rodina Jacuzzi začiatkom 19. storočia emigrovala do Spojených štátov. V roku 1925 bratia Jacuzziovci vytvorili prvé ponorné čerpadlo pre poľnohospodárstvo a ďalej v tejto oblasti úspešne pôsobili. Všetko zmenila diagnostikovaná reumatoidná artritída jedného z bratov. Záujem pomôcť bratovi uľaviť si od veľkej fyzickej bolesti, viedla k vzniku prvého hydromasážneho čerpadla na svete. Čerpadlo bolo umiestnené do vane s vodou, kde poskytovalo hydromasážnu terapiu na uvoľnenie svalov a bolesti.

usspa virivka, profispa

Prenosná hydroterapeutická pumpa bola v roku 1968 nainštalovaná do prvej vírivej vane známej pod menom Roman. Úspech víriviek bol enormný a rodinná firma Jacuzzi sa tak zapísala do histórie verejného aj domáceho wellness. Jacuzzi už nie je len názov firmy a značka výrobku. Je to synonymum perličkového kúpeľa a víriek všeobecne. Vírivky Jacuzzi sú stále špička vo svojej triede a vírivé vane z ich výroby sa pýšia vysokou kvalitou a najnovšími technológiami.

Taká bola cesta od prvých bazénov s horúcou vodou až po súčasné vírivé a hydromasážne vane. Ľudia už odpradávna poznali účinky hydroterapie a nesmieme na ne zabúdať ani v súčasnosti. Možnosti wellness relaxu sú nekonečné.