Stretnutie na výstave SNÍVAJ!? V Galérii Mesta Bratislavy je jasná správa o nedávnej minulosti


3977   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Stretnutie na výstave SNÍVAJ v Galérii Mesta Bratislavy

Popredná bratislavská galerijná inštitúcia pripravila zaujímavé stretnutie na výstave SNÍVAJ!? V Galérii Mesta Bratislavy (GMB) je výzva na dialóg. Pripravené sú umelecké výpovede kľúčových slovenských výtvarníkov, ktorí nastupovali na umeleckú scénu od 60. rokov až po „ponovembrovú“ generáciu 90. rokov 20. storočia.

Stretnutie na výstave SNÍVAJ v Galérii Mesta Bratislavy

Výber diel zo zbierky Art Fondu reflektuje umelecké úniky predstaviteľov alternatívnej a neoficiálnej výtvarnej scény do vlastného rámca sveta. V ňom nachádzali aj počas normalizačných procesov bývalého socialistického Československa živnú pôdu a priestor na slobodné snívanie a rozjímanie.

Kristína Zaťko Jarošová – kurátorka a riaditeľka Art Fondu, Stredoeurópskeho fondu súčasného umenia o výstave SNÍVAJ!? v Galérii Mesta Bratislavy – hovorí: “Autentickosť a najmä relevantnosť je zachovaná v dielach súčasných umelcov, vyberaných do dialogického konceptu zbierky.”

Neprehliadnite:
Veľké potešenie z maličkostí na výstave šperkov Jany a Petra Machatovcov Show Me the Face

Stretnutie s minulosťou

Ťažisko výstavy SNÍVAJ!? v Galérii Mesta Bratislavy je postavené na dielach, ktoré zrkadlia uvoľnenie spoločenskej a politickej situácie. Ide o obdobie Pražskej jari 1968 bývalého socialistického Československa. Umelecká scéna si v tých na chvíľu “oslobodených” časoch dokázala vybojovať avantgardné sebavedomie a dodnes neprekonateľnú autentickosť. Vlastnosti, ktoré zásadne poznamenali umenie neoficiálnej alternatívnej scény, sa neskôr prejavili aj v prevažne neokonceptuálnej tvorbe mladšej generácie výtvarníkov.

Stretnutie na výstave SNÍVAJ v Galérii Mesta Bratislavy

Vizionárska odvaha a radikálne umelecké prejavy neboli zastavené ani nasledujúcou normalizáciou a vylúčením mnohých výtvarníkov z oficiálneho výtvarného diania. Aj napriek tomu, že sa ich nekonformné prístupy často stretávali s cenzúrou, systematickým zastrašovaním, či nepochopením, nerezignovali. Aktívne tvorili v obmedzených možnostiach paralelnej kultúry.

Stretnutie na výstave SNÍVAJ v Galérii Mesta Bratislavy

Zaujímavý pohľad späť a dialóg SNÍVAJ!? je v Galérii Mesta Bratislavy možný od 24.9. až do 29.11. 2020