Jarné vône a chute Bratislavy lákajú do metropoly prežiť chvíle, na ktoré jeden deň nestačí…

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Online prehliadky v rámci projektu Turistom vo vlastnom meste Bratislava-Stará-tržnica-Bratislava

Vône a chute Bratislavy sú lákavé; veď na jar sa hlavné mesto preberá k životu. Po období mnohých obmedzení ožíva celá krajina a s príchodom teplejšieho počasia sa zapĺňajú aj ulice metropoly. Z protipandemických opatrení ostala vlastne len povinnosť nosiť respirátor, takže prakticky už nič nebráni vychutnať si Bratislavu podľa svojho gusta.

Jedinečný zážitok z Bratislavy ešte viac umocní tunajšia gastronómia. Po príjemne strávenom čase v historických uličkách Starého Mesta ochutnajte niektorú z typických prešporských špecialít v rakúsko-uhorskom duchu alebo populárne pouličné jedlo na desiatky spôsobov. K tomu si vyberte z ponuky miestnych pražiarní kávy, vinárstiev či pivovarov.

Veľký svet v malom…

Bratislava bola vždy kozmopolitným mestom, kde sa križovali kultúrne vplyvy rôznych národov, predovšetkým Nemcov, Maďarov, Rakúšanov, Turkov a Čechov. Tradičná bratislavská kuchyňa má základ v období rakúsko-uhorskej monarchie, pozná jedlá z obdobia tureckých vpádov alebo jedlá, ktoré sa tradične pripravovali viac-menej na celom území dnešnej Slovenskej republiky. Maďarská pikantnosť, rakúsky rezeň a zákusky, nemecká divina a klobásy, rovnako aj slovenské tradičné jedlá – to všetko nájdete vo väčšine reštaurácií.

Sto chutí a vôní starého Prešporku

Kto chce vyskúšať, ako to v Prešporku chutilo za čias cisára pána, mal by zavítať do reštaurácie Zylinder na Hviezdoslavovom námestí. Práve tu sa môžete preniesť v čase do slávneho Prešporku a ochutnať tie najtradičnejšie delikatesy z čias mocnárstva. Medzi najkultovejšie z nich určite patria hovädzí Tafelspitz, prešporský rezeň alebo cisársky trhanec. Chutiť vám však budú aj ich polievky, šaláty či miestne zemiakové pokrmy. Vďaka polohe reštaurácie, jej interiéru i netradičnému spôsobu stolovania zažijete na tomto mieste skutočnú atmosféru starej Bratislavy.

Chute Bratislavy, BTB , lexikon.sk

Jahňacie kotlety

Petržalská prechádzka s gastrozážitkom

Ďalšou tradičnou bratislavskou reštauráciou je Leberfinger na petržalskom na nábreží Dunaja. Len kúsok od centra mesta ponúka domácu prešporskú kuchyňu. História tohto miesta siaha až do čias panovania Márie Terézie. Malebná reštaurácia si pamätá napoleonské vojny i vznik Československa v roku 1918. V jednej z najstarších reštaurácií Bratislavy dnes nájdete skvelé tradičné jedlá v modernej podobe. Uvidíte, keď vyskúšate tunajší husací pekáč, teľací rezeň so zemiakovým šalátom, tatarák alebo teľací perklet na jablkách.

… ako na dlani

Bratislavu ako na dlani budete mať v reštaurácii UFO.watch.taste.groove na vrchole pylóna Mosta SNP. Táto dominanta hlavného mesta s výhľadom, čo berie dych a famóznou kuchyňou je ideálnym miestom na to, aby ste si vychutnali slovenskú metropolu z výšky. Hostí čaká výnimočná súhra chutí, vôní v reštaurácii, uvoľnenie v UFO bare a úžasné pohľady na mesto zas na vyhliadkovej plošine. Ako jedna len z dvoch slovenských sa táto zážitková reštaurácia s dokonalým servisom nedávno umiestnila v gastronomickom rebríčku La Liste 1000 najlepších reštaurácií sveta. Jedinečný výhľad v spojení s prvotriednou gastronómiou robí silný dojem a zanechá mnohé spomienky.

Chute Bratislavy, UFO, lexikon.sk, BTB

UFO.watch.taste.groove 001 Zdroj: UFO.watch.taste.groove

Gastronomický experiment

DYI, teda „do it yourself“ je koncept, ktorý je vlastný reštaurácii Makery. Ide o prvú reštauráciu tohto typu na svete. Jej hlavnou ingredienciou je tvorivý spoločenský zážitok. Každý si tu z prichystaných surovín s pomocou video aplikácie na tablete môže pripraviť jedlo podľa vlastného výberu s rodinou, priateľmi, kolegami alebo svojou polovičkou. Hravou formou vás tu presvedčia, že láska ide nielen cez žalúdok, ale dá sa pri tom zažiť aj veľa zábavy. Kto chce preto svoju polovičku pripraviť niečo naozaj originálne, je tu na správnom mieste. Táto netradičná večera je preto ideálnou voľbou aj na zaľúbené rande.

Neprehliadnite:

vône Bratislavy, BTB, lexikon.skZa poznaním i zábavou do Bratislavy. Naše tipy na váš voľný čas – stačí si len vybrať, kam sa vybrať

Zelené pľúca mesta

Horskom parku, zelenom srdci hlavného mesta, panuje pokojná atmosféra bez ruchu a zhonu ulice. Tunajšia historická horáreň ukrýva útulnú kaviarničku. Obklopená krásnym parkom ponúka typické bratislavské pochúťky ako napríklad bratislavské rožky, ale tiež bohatú ponuku koláčov, fantastické slaninové dobroty, chutnú bio kávu, širokú ponuku čajov, čapovaného piva či vybraných vín. Na obľúbenom mieste Bratislavčanov a rodín s deťmi nájdete aj komunitné centrum, minizoo či ihriská a kúsok odtiaľ tiež vonkajšiu galériu moderného umenia, o ktorú sa stará Slovenská národná galéria.

Chute Bratislavy, BTB, Horský park, lexikon.sk

Libresso Horáreň Zdroj: Komunitné centrum Horáreň

Tradícia degustácií vín

Apponyiho palác v samom srdci bratislavského Starého mesta sa okrem Múzea vinohradníctva a vinárstva pýši Národným salónom vín, ktorý je v Európe unikátom. Slovenská národná zbierka vín je výnimočným reprezentačným priestorom, kde sa sústredia na propagáciu najkvalitnejších slovenských vín, organizujú degustácie a vzdelávanie pre nadšených znalcov vína. Národný salón vín je najvyššou súťažou vín vyrobených v Slovenskej republike. V elegantnom prostredí Múzea vinohradníctva z 18. storočia sa vyberá 100 špičkových vín zo Slovenska. Kvalitné slovenské víno 21. storočia si získava uznanie na medzinárodných súťažiach po celom svete. Degustácie sú otvorené aj pre verejnosť. Zvyčajne sa ochutnávajú 2, 4 alebo 8 druhov vín, najpopulárnejším degustačným programom je 72 vín za 100 minút.

Chute Bratislavy, BTB, lexikon.sk

Národny salón vín

Kto by odolal sladkému pokušeniu…

Poriadnu porciu pravej a neodolateľnej talianskej zmrzliny si môžete dať v oceňovanej zmrzlinárni Koun na Panskej ulici. Lásku ku zmrzline je vidieť v každom kúsku šarmantného obchodíka. Pri výrobe tu nepoužívajú žiadne umelé prísady a pracujú len s tými najkvalitnejšími surovinami. Ponúka množstvo lahodných a možno aj netradičných príchutí, od vanilkovej až po zvláštnu matcha, či vynikajúce lesné ovocie s rukolou. Okrem zmrzlín podávajú aj sorbety. Ich studené chuťovky dostanete v podobe sladkých briošiek a keď je chladno, aj ako horúce vafle plnené studenou zmrzlinou.

Chute Bratislavy, BTB, lexikon.sk

Koun Gelato Zdroj: Koun Gelato

So šarmom rodených Francúzov

Francúzsky šarm zas hľadajte v zariadení Bistro St. Germain a spolu s ním fantastické burgery s avokádovou salsou, domáce koláčiky, vlastné limonády, delikátne víno či remeselné pivo. Na jedálnom lístku s veľkorysými porciami nájdete dobroty pripravené s pedantnou starostlivosťou a láskou. St. Germain sa dobre postará o milovníkov dobrého jedla, vína a piva.

BA 72hodinové mesto

Silná vôňa kávy

Pri potulkách mestom alebo prechádzke po nábreží si popri výhľadoch na pamiatky, zelený pravý breh Dunaja či bratislavské mosty môžete vychutnať aj skvelú kávu. Vezmite si ju do ruky napríklad od Pána Králička. Ich pojazdné stánky objavíte na viacerých miestach centra mesta. Na niečo dobré sa pokojne zastavte aj v novom centre Bratislavy na nábrežnej promenáde pred komplexom Eurovea.

Chute Bratislavy, BTB. Eurovea, lexikon.sk

Eurovea

V tieni starých hradieb

Útulná a zaujímavo vyzdobená krčmička U Čerta pod Bratislavským hradom má príjemnú atmosférou. V pomerne bohatej ponuke pív z malých i veľkých pivovarov, si všetci milovníci zlatého moku nájdu to svoje. Cítiť sa tu budete ako v obývačke u kamarátov. Najmä v piatky večer je plno na celej priľahlej ulici s jedinečnou živou atmosférou. Ľudia tu striedajú jednotlivé podniky, prechádzajú medzi nimi. Toto „trojkrčmie“ na Beblavého ulici má preto povesť bratislavského bermudského trojuholníka. Dá sa tu totiž ľahko stratiť.

Na Bratislavu skrátka jeden deň nestačí. Aby ste z nej stihli vyskúšať čo najviac, naplánujte si sem výlet na 72 hodín a vychutnajte si ju dosýta presne podľa seba.

Text a foto: archív OOCR BTB
Medzitulky: redakcia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. 

 

 

 

Viac na: www.visitbratislava.com