Kam do prírody v okolí Bratislavy? Prinášame vám tipy do každého počasia


4652   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Aby ste pri svojich potulkách v okolí Bratislavy narazili na čo najmenej ľudí, vybrali sme pre vás pár tipov na známe i menej známe miesta. Na niektorých stretnete pár ľudí, na niektorých si vychutnáte pocit úplnej samoty. V ponuke je nepreberné množstvo turistických trás a cieľov, či už sa vyberiete do Malých Karpát, alebo uprednostníte prechádzku popri Dunaji.

Až na koniec sveta…

Jedným z miest, kde sa s veľkou pravdepodobnosťou ocitnete aj sami sú lužné lesy a lesostepi v Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy na pravom brehu Dunaja. Z Vlčieho hrdla sem vedie modrá značka. Po ceste môžete napríklad na jar stretnúť ovce a kozy, ktoré spásaním miestnych lúk podporujú výskyt niekoľkých chránených a ohrozených druhov rastlín, najmä orchideí.
Turistický chodník vás dovedie až do oblasti zvanej Jegeneš, kde si zvyčajne môžete pochutnať na domácich zemiakových plackách či koláčiku, prípadne ochutnať vynikajúci držkový guláš v bufete s veľmi výstižným názvom Na konci sveta. Samozrejme, hneď, ako to situácia dovolí. Hoci sa sem dostanete aj autom, na bicykli či mestskou hromadnou dopravou, budete sa tu cítiť stovky kilometrov vzdialení od ruchu veľkomesta.

BTB Dunajské luhy

Do Marianky a na Pajštún

Výlet do Marianky, najstaršieho pútnického miesta na Slovensku, prinesie pokoj nielen vašej duši. Cesta po modrej značke cez malokarpatské lesy začína na bratislavskej Peknej ceste. Pokojným tempom sa k svojmu cieľu dostanete za menej než tri hodinky. V lese vedľa komplexu, ktorému dominuje bazilika, sa rozprestiera Mariánske údolie s kaplnkami krížovej cesty so sochami v životnej veľkosti a lurdskou jaskyňou. Na jeho konci nájdete Kaplnku Svätej studne a aj prameň, ktorého liečivé účinky sa spomínajú vo viacerých legendách o vzniku Marianky.
Odtiaľ je to už len na skok do malebnej dedinky Borinka, nad ktorou sa vypína zrúcanina bývalého strážneho hradu Pajštún. Dnes patrí k obľúbeným miestam pre skúsenejších aj začínajúcich horolezcov. Za dobrého počasia z neho uvidíte aj rakúske Alpy.

BTB Pajštún

Hrad Pajštún. Foto: Bratislava Region Tourism

Biely Kameň a vinohrady

Ak milujete históriu, nemali by ste vynechať výlet na zrúcaninu menej známeho hradu Biely Kameň nad vinohradníckym mestečkom Svätý Jur. Vyrástol na bývalom hradisku z 9. storočia a pravdepodobne ho zničili pri tureckom nájazde v roku 1663. Dostanete sa k nemu po zelenej z Rače cez Biely Kríž a následne po žltej. Aj keď neponúka panoramatické výhľady, má svoju atmosféru. Z kedysi rozsiahleho hradu je dnes iba ruina ukrytá v lese s rôznymi záhadnými prepadlinami a dierami. 

BTB Svätý Jur

Do Bratislavy sa vráťte cez Svätý Jur a miestne vinohrady. Lemuje ich náučný vinohradnícky chodník, ktorý vás dovedie až k nedávno vybudovanej kamennej rozhľadni s výhľadom na mesto. 

Na Devínsku Kobylu a do Devína

Devínska Kobyla je so svojou výškou 514 metrov nad morom najvyšším bodom Bratislavy. Na jej vrchole sa v lesoch ukrývajú zvyšky bývalej raketovej základne. Nedávno tu otvorili rozhľadňu, ktorá pripomína modlivku zelenú, vzácny druh hmyzu, ktorý sa tu vyskytuje. Z jej vrchola uvidíte až do troch krajín, okrem Slovenska ponad Dunaj aj do Rakúska a Maďarska.    

BTB Rozhľadňa Devínska Kobyla

Na Devínsku Kobylu sa dostanete jednoducho z Karlovej Vsi po červenej. Z nej môžete pokračovať po tom istom turistickom chodníku až do Devína, kde môžete navštíviť zrúcaniny rovnomenného hradu. Držitelia Bratislava CARD majú vstup aj mestskú hromadnú dopravu zadarmo.
Medzi obľúbené a ľahko prístupné turistické destinácie v Bratislave patrí aj Železná studnička. Z nej sa lanovkou dostanete na ďalšie populárne výletné miesto, Kamzík (úvodná fotografia).
Peknými turistickými cieľmi v regióne sú aj Veľká Homola s rozhľadňou a Vysoká, ktorá je so svojou výškou 754,3 metra druhým najvyšším kopcom Malých Karpát. Neobanujete ani pri výstupe na ďalšie malokarpatské kopce Vápenná (752 m) či Skalnatá (704 m). 

Neprehliadnite:

BTB Turistom vo vlastnom meste Devínska Nová VesPoznáte zákutia Bratislavy a jej mestských častí? Metropola skrýva množstvo pokladov aj v okrajových častiach

Ďalšie tipy na menej navštevované miesta v okolí Bratislavy

Jarovská bažantnica

Miesto s krásnym kamenným mostom, kde bažanty lovil aj otec Márie Terézie nájdete v Jarovciach. Dávnejšie cezeň tieklo jedno z dunajských ramien, v súčasnosti je už vyschnuté a zvláštnu atmosféru ponúka aj v tomto ročnom období.

BTB Jarovská bažantnica

Kačín

Obľúbená lokalita s detskými ihriskami, altánkami a s veľkým množstvom turistických a cyklistických ciest. Ako stvorená na jarnú opekačku. Nateraz však pozývame objaviť túto vzácnu lokalitu a vychutnať si ju v samote. Nostalgické prechádzky pokojnou prírodou pomôžu…

BTB Kačín

Červený kríž

Zastávka turistov a cyklistov nad Račou v krásnom prostredí Malých Karpát, kde sa nevybláznia len deti, ale aj dospelí skrýva množstvo krásnych cyklistických a turistických trás pre náročných aj rekreačných návštevníkov. Za zimný pokus s bicyklom to môže určite stáť…

BTBČervený kríž

Malý Slavín

Kedysi miesto pre pútnikov smerujúcich do Marianky v súčasnosti okrem cyklotrás a turistických chodníkov ponúka športové vyžitie ako pingpongový stôl, bránky na futbal a dokonca špeciálne miesto na diskgolf.

BTB Malý slavín

Rusovský zámocký park

Historická lokalita, ktorá si pamätá aj dávne časy! Kedysi poľný revír je v súčasnosti ideálnym miestom na prechádzku náučným chodníkom, bicyklovanie alebo iné voľnočasové aktivity. V zimnom období majú zvláštne čaro…

BTB Rusovce

Biele skaly

V Devínskej Novej Vsi pri Devínskej Kobyle nájdete čarovné „indiánske“ miesto s totemami. Tunajšie ohnisko na opekanie a studničkami s pitnou vodou sú častým cieľom najmä v letnom období. Čaro zimnej nálady je tu však jedinečné…

BTB Biele skaly

Biskupické luhy

Prírodná rezervácie s priezračne čistou vodou, lužnými lesmi a dokonca so „stepnou“ krajinou, ktorá pripomína savanu. A miestni odporúčajú, že najlepšie luhy spoznáte z bicykla… kým cyklotrasy nezaveje sneh!

Text a foto: archív OOCR BTB,KOCR Bratislava Region Tourism (Hrad Pajštún)

logo BTB

                        BA 72hodinové mestoDovolenka na Slovensku logo

 

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky

Viac na: www.visitbratislava.com