Vedeli ste, že Predná hoľa je zároveň najvýchodnejší bod Nízkych Tatier i najvyšší vrch Slovenského raja?


3420   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Vrch Predná hoľa sa nachádza v okrese Poprad, neďaleko obce Vernár. Je zaujímavý tým, že jeho vrcholom prechádza hranica medzi Národným parkom Nízke Tatry a Národným parkom Slovenský raj. Istou zvláštnosťou je, že si ho privlastňujú oba národné parky. No krása prírody tým nijako netrpí. Naopak, vrch Predná hoľa jej má nadostač a na rozdávanie…

Z geografického hľadiska patrí jednoznačne do Nízkych Tatier; je najvýchodnejším vrchom Nízkych Tatier. Hranice oboch národných parkov nekopírujú presne geografické členenie. Často býva označovaný aj za najvyšší vrch Slovenského raja (1545 m n. m.). Predná hoľa, napriek svojmu názvu, nie je vrchom hôľneho charakteru. Obrastajú ju listnaté lesy, ktoré zasahujú až do vrcholovej časti, kde sa k nim pridáva kosodrevina.  

Vernár – rázovitá horská obec

Je najčastejším východiskom výstupu na Prednú hoľu. Obec leží južne od Popradu na sútoku Vernárskeho potoka, Strateníka a Mlynice na sever od Vernárskeho sedla (1 055 m n. m.). Najstaršia písomná správa pochádza z roku 1295, keď ju na nemeckom zákupnom práve založil istý Verner. Od roku 1310 sa osada i okolité lesy stali majetkom letanovských kartuziánov, od 16. storočia patrili pod správu hradu Muráň, v rokoch 1657 – 1700 boli v zálohe u Spišskej kapituly, hoci územie patrilo pod Gemersko-malohontskú župu. Obec sa vyvíjala pomaly pre svoju odľahlú polohu i drsné prírodné podmienky. Významnými pamiatkami sú klasicistický gréckokatolícky kostol Narodenia Panny Márie z roku 1824 a pamätný dom v budove bývalej základnej školy (z roku 1930), ktorá bola počas Slovenského národného povstania sídlom povstalcov. Zachovali sa i prvky ľudovej architektúry (zemné pivnice, drevenice). V posledných desaťročiach mnohé domy nadobudli rekreačnú funkciu, v lokalite Studničky vznikol lyžiarsky areál, v dosahu sú turisticky atraktívne ciele (Slovenský raj, Nízke Tatry, Muránska planina).

Neprehliadnite:

Nízke Tatry, Kráľova a Predná hoľaKráľova hoľa – vďačná inšpirácia. Zanietený turista si ju vždy dokáže vychutnať. Ako v našom prípade…

Jedinečná scenéria a unikátne výhľady nás dostali…

Na samotnom vrchole sa nachádza malá vrcholová lúka s nevysokým skalným bralom. Z tohto miesta sa otvára veľmi pekný výhľad na Vysoké Tatry,  Nízke Tatry, najmä na neďalekú Kráľovu hoľu i Národný park Slovenský raj. Pod vrchom rastie mnoho čučoriedok a brusníc. Východiskom túr na Prednú hoľu je práve spomínaná obec Vernár, z ktorej sem vedie náučný turistický chodník.

Predná hoľa, Nízke Tatry, Slovenský raj

Môj úžasný pocit na rozhraní Nízkych Tatier a Slovenského raja…


My sme krásnu túru ešte stihli, no nateraz už musíme na náročnejšie výstupy zabudnúť. Ale do najbližšej jari je naša pozvánka a spomienka z tejto jesene určite vhodnou motiváciou.

Text a foto: Tomáš Grman, KST

Viac na: www.kst.sk