Hradisko Bojná – Valy, Holý kameň a jaskyňa pod Holým kameňom. Tunajšia zimná krajina dostane aj vás


6961   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Pod Považským Inovcom leží malebná obec Bojná. V bezpečnom zovretí hôr, v údolí potoka Bojnianka sa stala obytnou lokalitou už v dávnoveku. Dnes púta pozornosť práve vďaka archeologickej lokalite Valy. Ak budete prechádzať zo stredného Považia na stredné Ponitrie aj v tomto zimnom čase, vašu pozornosť upúta zaujímavá okolitá príroda a unikátne genius loci.

Názov obce pochádza pravdepodobne zo staroslovanského názvu bojňa, čo označuje vojenkú usadlosť. Archeologické vykopávky dokumentujú prítomnosť vojakov už na začiatku 9. storočia, keď bolo významným centrom Nitrianskeho kniežatstva. K najvýznamnejším nálezom patria pozlátené plakety a zvon, ktoré sú dôkazom christianizácie nášho obyvateľstva už pred príchodom sv. Cyrila a Metoda. Na hradisku stále prebieha archeologický výskum, ktorý každý rok prináša nové zaujímavé nálezy a poznatky. Obec Bojná sa zaraďuje medzi najvýznamnejšie lokality, kde aktuálne prebieha archeologický prieskum.

Neprehliadnite:
Veľká inšpirácia pre milovníkov histórie a architektúry:
Najstaršie fresky na Slovensku a v strednej Európe

Vstup na hradisko Bojná – Valy je voľný. Treba však rešpektovať zákaz vstupu na plochy, na ktorých práve prebieha archeologický prieskum. Na hradisku môžu návštevníci vidieť pozostatky obranného valu, rekonštrukciu obydlí v akých bývali naši predkovia, rekonštrukciu obranného valu. Slúži ku cti záujem o rekonštrukciu hradiska a objektov. Vieme sa tak vrátiť do histórie a doslova sa stratiť niekde hlboko v čase…

Hradisko Valy Bojná – vrch Holý kameň a jaskyňa pod Holým kameňom

Holý kameň – 591 m.n.m. vysoký vrch nad hradiskom Valy, poskytujúci výhľady na Nitriansku kotlinu a Bielený vrch. Na jeho severnej strane sa nachádza jaskyňa pod Holým kameňom. Je to fluviokrasová vertikálna, vykopaná jaskyňa s dĺžkou 35m a hĺbkou 29 m v nadmorskej výške 571m v katastri obce Hubina. Nádherná okolitá príroda Hubiny a obce Bojná je rajom cykloturistov. Tí však musia nateraz počkať a nanajvýš sa pripojiť k početným vyznávačom zimnej turistiky. Presvedčiť o zimnom kráľovstev vôbec nie je problém… A milovníci histórie? Popri výlete do prírody – určite príležitostne navštívte miestnu muzeálnu expozíciu Bojná – hospodárske a politické centrum Nitrianskeho kniežatstva.

Autor: Tomáš Grman, KST