Obľúbený cieľ Bratislavčanov – Devínska Kobyla je dobre osedlaná. Turistov na prechádzky láka aj v zime


5269   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Devínska Kobyla – tradičná prechádzka Bratislavčanov za zimnou idylou

Devínska Kobyla je najvyšším bodom Bratislavy. Bratislavský Gerlach so svojou výškou 514 m n.m. je príťažlivý a vždy pripravený prijať turistov. V zimnom období má svoje čaro a – napriek snehovej pokrývke – dokáže odtajniť svoje tajomstvá. Pred pár mesiacmi tu otvorili architektonicky zaujímavú rozhľadňu, ktorá sa stala silným magnetom. 

Devínska Kobyla – tradičná prechádzka Bratislavčanov za zimnou idylou, zamrznuty dalekohlad

Rozhľadňa je v zime pocukrovaná a vyzerá takto…

Zamrznuta Devínska Kobyla

Bratislavčania ju dávno osedlali a cestu dobre poznajú, hoci po tieto dni vedú snehové stopy na Kobylu v striedmejšom režime. Dostanete sa sem od Karlovej Vsi, Dúbravky, Devínskej Novej Vsi i Devína. Pozornému oku neuniknú napríklad zaujímavé miesta na Sandbergu; to ak sa vydáte od Devínskej Novej Vsi.

Neprehliadnite:
Hrad Devín je svedkom mnohých dejinných udalostí národa.
Ostali tu aj stopy Napoleona

Národná prírodná rezervácia Devínska Kobyla sa rozprestiera na ploche 101,12 ha. Toto územie je mimoriadne významnou botanickou, zoologickou, geologickou a – v neposlednom rade – aj paleontologickou lokalitou. V jej náručí žijú chránené a ohrozené druhy. Ich stopy a pozostatky spred miliónov rokov nájdete na Kobyle dodnes. Živé i tie neživé uprostred zimy spia a zatiaľ čakajú na svoju ďalšiu jarnú príležitosť.

Devínska Kobyla – tradičná prechádzka Bratislavčanov za zimnou idylou

Cesta na vyhliadkovú vežu patrí k tým menej náročným výletom. Napriek tomu budete musieť nejaké tie metre prekonať. Ale o to napokon predsa ide. Treba počítať aj s prekonávaním výškových metrov. Odhliadnuc od toho, je trasa ľahká a zaberie približne hodinku. V konečnom dôsledku to za tú vežu a výhľad určite stojí. Za určitých podmienok je dokonca výlet vhodný aj pre rodiny s deťmi; namiesto detských kočiarikov odporúčame v zime, samozrejme, sánky.  

Zasnezená Devínska Kobyla – tradičná prechádzka Bratislavčanov za zimnou idylou, zamrznuty dalekohlad,

Architektonicky zaujímavá rozhľadňa ponúka nekonečné výhľady – od zrúcanín hradu Devín až k susedom na rakúsku časť Moravského poľa. V zime je táto informácia trošku sporná, no treba sa o jej pravdivosti osobne presvedčiť.  Ak to okolnosti dovolia, peší výlet za pánom Mrázikom sa môže začať…

Text: Peter Kolník
Foto: Nina Barcajová, Ivan Ďurčat, Richard Kolník