Za novými zážitkami pozývame na bájne Sitno. Prídete? Turistická trasa je atraktívna aj v zimnom období.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Sitno z Tatárskej lúky

Ak patríte medzi zdatnejších turistov, určite neoľutujete, ak si naplánujete v tomto zimnom období celodenný výlet na Sitno (1009 m n. m.). Počúvadlianske jazero, vrch Sitno – najvyššia hora Štiavnických vrchov, zrúcanina povesťami opradeného hradu Sitno, fascinujúca pokojná spiaca príroda a výhľady do krajiny poznačenej stredovekou banskou činnosťou.Toto bude pre každého turistu s pevnou vôľou dostatočnou odmenou i relaxom.

lúka nad Kopanicami, Sitno

Lúka nad Kopanicami

Richnavské jazero, Sitno

Richnavské jazero

Východiskovým bodom našej turistickej trasy je konečná zastávka autobusu v obci na Kopaniciach pri kostole. Prešli sme na Kopanice Domky a odtiaľ po červenej turistickej značke sa asi po hodine a štvrť dostaneme na Sedlo Pleso. Odtiaľ po modrej značke kráčame okolo Richnavského jazera, potom Sedlom Peciny, Sedlom Krížna a Tatárskou lúkou.

Hrad Sitno

Hrad Sitno

pod vrcholom Sitna

Pod vrcholom Sitna

Asi po 2 hodinách sa tak dostaneme až na vrch Sitno a k zrúcaninám hradu Sitno. Existencia hradu je doložená z roku 1548, keď ho kráľovské vojská odňali lúpežnému rytierovi Melicharovi Balassovi. Iste bol postavený dávno predtým. Chránil prístupové cesty k banským mestám a bol súčasťou protitureckej obrannej línie. Od roku 1629 patril Kohariovskému rodu, neskôr Coburgovcom. V roku 1703 ho obsadili rákociovské vojská a pri ústupe ho celkom zničili. Odvtedy je ruinou. 

Neprehliadnite: Tip na náročnejšiu zimnú turistiku – vrch Vtáčnik

05-vrchol Sitna s rozhľadňou, Sitno

Vrchol Sitna s rozhľadňou

TV vysielač na Sitne

TV vysielač na Sitne

Schody na Sitne

Schody na Sitne

Zaujímavosťou medzi Tatárskou lúkou a vrcholom Sitna je 289 drevených schodov. Ale pozor, v zime bývajú často zľadovatelé. Tesne pod vrcholom Sitna sa zastavíme v Chate Andreja Kmeťa, zohrejeme sa a pochutnáme si na guláši či kapustnici. Tunajšie recepty sú výborné. Ak budete mať so sebou tínedžerov, môžete im dať lekciu z histórie o neúnavnom národovcovi, etnografovi a zberateľovi, podľa ktorého je chata pomenovaná.

K chate A. Kmeťa

Cesta späť z vrcholu vedie po modrej značke smerom na Tatársku lúku. Odtiaľ po zelenej značke k Počúvadlianskému jazeru, kde sa nachádza najväčšie turistické stredisko regiónu. Od jazera treba prejsť po žltej značke späť na modrú značku na Sedlo Krížna a Sedlo Pleso, potom po červenej značke na Kopanice Domky.

Počúvadlianske jazero

Počúvadlianske jazero

Opísaná trasa sa dá prejsť za 6 až 7 hodín, preto sa na výlet treba vybrať zavčasu ráno a s naozaj dobrým turistickým vybavením. 

Foto: Marián Strihovský
A. K.