Viete, že chorvátske mesto Rijeka je Európskym hlavným mestom kultúry 2020? Známe jadranské mesto znova prekvapí.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Rijeka je od 1. februára Európskym hlavné mestom kultúry 2020

Titulom Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) sa pýši od februára Rijeka ako prvé chorvátske mesto. Od prvého dňa udelenia tohto hrdého titulu sa mesto otvorilo viacerým veľkým podujatiam. Po úvodných oslavách vymenovania za Európske hlavné mesto kultúry 2020 sa špeciálny program v „prístave rozmanitosti“ – ako je v rámci osláv Rijeka nazývaná – predstavia stovky účinkujúcich. Návštevníci spoznajú charakteristické miestne črty, historický a kultúrny prínos pre Európu, s dôrazom na európske tradície, kultúrne a sociálne otázky, no aj súčasné výzvy nášho kontinentu.

Rijeka, tretie najväčšie mesto Chorvátska, leží v regióne Kvarner. Je dobre dostupná z vnútrozemia Európy i od mora. Vďaka svojej dostupnosti a kráse je mesto vyhľadávané aj turistami zo Slovenska. Rijeka je známa svojou bohémsku atmosférou. Mieša sa tu história so súčasným umením. Každodenne sa v meste koná veľké množstvo festivalov; aj preto sa mesto Rijeka oprávnene stalo Európskym hlavným mestom kultúry pre rok 2020.

Rijeka je od 1. februára Európskym hlavné mestom kultúry 2020

Foto: Ivo Biočina

Voda, práca a migrácia. To sú tri hlavné programové témy, ktoré boli vybrané ako symboly zdieľaných identít nielen Rijeky, ale aj súčasnej Európy.

Slávnostné vymenovanie a udelenie prestížneho titulu EHMK je spojené s Chorvátskym národným divadlom Ivana Zajca. Centrom celoročných osláv však bude samotné srdce Rijeky – prístav.Tu sa postupne predstaví množstvo atraktívnych účinkujúcich, na ktorých sa môžete tešiť už teraz, ak sa – napríklad v lete – v EHMK 2020 cestou na dovolenku zastavíte.

Rijeka je od 1. februára Európskym hlavné mestom kultúry 2020

Foto: Goran Razić

Oslavy v centre Európskeho hlavného mesta kultúry 2020 nabádajú oprášiť staré spomienky z množstva už v minulosti navštívených zaujímavých a dobre známych turistických atrakcií. Toto je však nepochybne výborná príležitosť spoznať aj doposiaľ menej známe zákutia Rijeky. Ich návštevu neoľutujete, oplatí sa…

Atmosféra mesta

Ak sa rozhodnete vyraziť do rušného a turistami vyhľadávaného stredu tejto jadranskej metropoly, určite nezabudnite navštíviť hlavnú ulicu Korzo, ktorá sa vinie centrom mesta. Je ideálnym miestom pre návštevu kaviarní, reštaurácií, obchodov a butikov. Táto živá mestská trieda je pešou zónou. Vďaka usporiadaniu budov do blokov poskytuje Korzo neopakovateľný úžasný výhľad na Jadran.

Neprehliadnite: Za slovenskou kultúrou opäť z celej Európy, alebo veľká výzva „Európske hlavné mesto kultúry 2026″

Pre každého, kto chce ochutnať miestne gastronomické špeciality a neodolateľné pochúťky, je doslova povinnosťou návšteva tradičného mestského trhu. Za zmienku i návštevu stojí hodinová veža zo 17. storočia. Ešte pred zemetrasením slúžila ako pôvodná brána do mesta a bola tak dominantou na hlavnom ťahu do Rijeky. Ďalším dobrým turistickým tipom je tzv. Šikmá veža, ktorej vek siaha do stredoveku a od zvislej osi je odklonená asi o 40 cm.

Miestne múzeá

Rijeka je skutočným mestom kultúry s množstvom zaujímavých múzeí; a nielen pre tých, čo sa chcú dozvedieť viac o jeho histórii a kultúrnych vplyvoch. Viaceré múzeá sú vhodné pre rodiny s deťmi. Napríklad malé počítačové múzeum Peek & Poke v centre mesta, vystavuje viac ako tisíc exponátov o histórii výpočtovej techniky – od najstarších kalkulačiek až po herné konzoly a jedinečné kópie počítačov. Niektoré z exponátov si môžu návštevníci aj vyskúšať. Za návštevu stojí tiež Prírodovedné múzeum, ktoré je venované najmä podmorskému svetu Jadranského mora. S múzeom susedí nádherná Botanická záhrada s viac ako 2 000 pôvodnými druhmi rastlín.

Rijeka je od 1. februára Európskym hlavné mestom kultúry 2020

Foto: Ivo Biočina

Unikátne miesta

Vďaka úžasnej panoráme Kvarnerského zálivu je Hrad – pevnosť na kopci Trsat. Táto dominanta nad mestom je jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií. Prvé opevnenia tu boli postavené už v staroveku. Neskôr bol Hrad po silnom zemetrasení zničený, no domáci ho v 19. storočí znovu prestavali a dnes je znova prístupný pre návštevníkov. Medzi najdôležitejšie kultúrne miesta, ktoré by ste mali navštíviť, patrí – už spomenuté – Chorvátske národné divadlo Ivana Zajca. Stavba divadelnej budovy sa začala v 80. rokoch 19. storočia. Na výzdobe jeho stropu sa podieľal známy maliar Gustav Klimt, najvýznamnejší predstaviteľ secesie. Dnes sa tu konajú divadelné, operné a baletné predstavenia s vynikajúcim domácim a svetovým repertoárom a s výborným obsadením účinkujúcich.

Titulná fotka: Ivo Biočina
www.rijeka2020.eu