Liptov – rodisko a pôsobisko osobností, ktoré prerástli región. Pred 200 rokmi sa narodil Janko Kráľ


1936   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Múzeum Janka Kráľa

Liptov – rodisko a kraj, kde žilo vyše 800 spisovateľov, vedcov, umelcov, lekárov, ktorí prerástli jeho rámec a stali sa celonárodnými, mnohí aj svetovými. Osobnostiam a ich životu sa vo svojej zbierkovej činnosti venuje Múzeum Janka Kráľa, ktoré svojimi aktivitami a vzácnymi zbierkami nezabúda ani na jedného zo slávnych Liptákov.

V týchto časoch akosi intenzívnejšie v celej kultúrnej verejnosti (nielen) Liptova myslíme na slobodu a spravodlivosť. Tieto ideály rezonujú aj celým tvorivým životom nášho buditeľa, velikána, básnika – búrliváka, rebelanta aj kajúcnika a hlavne bojovníka za národnú slobodu slovom aj mečom – Janka Kráľa (24. 4. 1822 Liptovský Sv. Mikuláš – 23. 5. 1876 Zlaté Moravce). Počas celého roka si rôznymi podujatiami uctíme 200. výročie jeho narodenia. Pri tejto vzácnej príležitosti bola inštalovaná pamätná tabuľa na mieste, kde sa narodil a vyrastal.

Liptov - rodisko Janka Kráľa

Detstvo mladého búrliváka

Vzácne miesta našej histórie

Ulicu prvého mája, po ktorej chodil každý deň do kostola a do školy, zaplnia farebné veľkoplošné exteriérové bannery o jeho živote. Pozorný okoloidúci sa dozvie, že príčinu jeho samotárskej povahy treba hľadať v ťažkom detstve, že Ľudovít Štúr ho už počas štúdií považoval za najgeniálnejšieho básnika a že bol priam posadnutý jánošíkovskou legendou. Nahliadneme aj do jeho rodinného života a po konároch rodostromu sa dostaneme až k jeho súčasným žijúcim potomkom.

Liptov - rodisko Janka Kráľa

Janko Kráľ a jeho štúdiá na Lýceu v Bratislave

Výstava končí odkazom Janka Kráľa, ktorý naďalej nesie tamojšie mestské múzeum v podobe vzácnych zbierkových predmetov. Patrí medzi ne napríklad dobový nábytok, ktorý sa zachoval ako jeho jediná pozostalosť. Obsah výstavy vyjadruje aj omaľovánka pre deti a odborný študijný materiál, ktoré si záujemcovia budú môcť zadovážiť zadarmo v pokladni Múzea rovnako ako grafické listy, magnetky, odznaky a iné pamätné predmety.

Neprehliadnite:

LiptovOsobnosti slovenských dejín.
Viete, kto povedal: Liptov je to, čo sa menuje romantickô a Turiec idyla?

Divný Janko – aký bol?

Nová zrekonštruovaná expozícia predstavuje jeho protichodnú osobnosť. Návštevníci si vypočujú jeho najznámejšiu báseň Zakliata panna vo Váhu a Divný Janko, ktorá je autoportrétom jeho života. Aký však skutočne bol? Revolucionár aj skľúčený vizionár, to sú prívlastky, ktoré sprevádzajú jeho život a básnickú tvorbu. Divný básnik a ešte divnejší človek, samotár, takmer nizantrop sa objaví v krátkom divadelnom pásme.

Liptov - rodisko Janka Kráľa

S novou reinštalovanou a ozvučenou expozíciou Múzeum Janka Kráľa predstavuje trend, akým sa bude táto kultúrna inštitúcia uberať. V každej miestnosti sa nám svojím odkazom prihovára niektorá z významných historických osobností mesta Liptovský Mikuláš i Slovenska.

Text: Múzeum Janka Kráľa
Medzititulky: redakcia
Foto: pixabay a archív

Viac na: www.muzeumjankakrala.sk