Oravská galéria v Dolnom Kubíne pozýva na výstavu: Julo Považan nestor slovenského insitného maliarstva

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
LUX TENEBRĪS , lexikon.sk Svety vo svete

Oravská galéria v Dolnom Kubíne pripravila v rámci svojich stálych expozícií v Galérii Márie Medveckej vo výstavnej sieni ATELIÉR novú dlhodobú výstavu diel nestora insitného maliarstva JULA POVAŽANA. Spolupráca a priateľstvo maliara Považana a Oravskej galérie sa datujú do 70. rokov minulého storočia, keď sa v galérii intenzívne budovala zbierka insitného umenia.

Považanove obrazy sa stali bonitou Galérie. Sú neoddeliteľne a vyvážene spojené so sochami oravského rezbára Štefana Siváňa. Obrazy Jula Považana majú silu zasiahnuť hlbokým ľudským rozmerom a žiarivosťou, cítiť v nich radosť i žiaľ, prelínanie reality s fantáziou. A to všetko pretavené do poetického jazyka farieb a tvarov. Vďaka obrazom spoznávame aj kus slovenskej histórie, krajinu detstva, tradície Slovenska, jeho ľudové rozprávky a piesne.

Hľadanie inšpirácií a námetov

Pri voľbe svojich námetov prikročil k čerpaniu z porekadiel, povestí, bájok a ľudových zábav. Zachytáva rôzne ľudové obyčaje. Tradície mu poskytovali materiál realistických záznamov s premiešanou fantáziou „veľkého dieťaťa“. Zachytil rituál dedinskej svadby, stavanie mája a oslavy s tým spojené. Ale aj tradičné banícke oslavy, sprievod Salamander, vítanie jari, ktoré trvajú storočia a doteraz sú žive vo zvykoch po našich dedinách. Tvorba Júliusa Považana však presahuje hranice Slovenska a má širší, medzinárodný charakter.

Neprehliadnite:

4xANIMA , Oravská galéria4xANIMA / Mobilné štúdio – séria edukačných podujatí v stálych expozíciách Oravskej galérie

Každý deň je nedeľa

Vďaka dlhoročnej komunikácii s rodinou, ktorá pretrvala do dnešných dní, mohla Oravská galéria prijať veľkorysý a vzácny dar 25 olejomalieb, od dcéry Viery Považanovej-Dubnickej, ktorý bol uvedený v premiére na výstave v Malej výstavnej sieni Župného domu v Dolnom Kubíne v roku 2022 pod názvom KAŽDÝ DEŇ JE NEDEĽA. Darom sa rozšírila kolekcia autorových diel v zbierkach Oravskej galérie na počet 45 kusov olejomalieb. Výstava darovaných diel, doplnená o ďalšie diela z depozitára bude dlhodobo tvoriť súčasť stálej vysunutej expozície Galérie Márie Medveckej v Tvrdošíne.

Termín výstavy: do 2.10. 2022  
Otvorené: ut – ne od 10.00 do 16.00 hod.

Text: Oravská galéria
Foto: Julo Považan – Dve slnká, archív OG

Viac informácií na: www.oravskagaleria.sk