Spoznávame naše Slovensko: Vrch Hulín a Chlm v Štiavnických vrchoch s jarnou atmosférou

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Objavujme naše Slovensko lexikon.sk

Vrch Hulín a Chlm sa zaradili k tým lokalitám Slovenska, ktoré očaria a sú fascinujúce na prvý pohľad. Sú dôkazom, že vždy objavíte niečo nové a takmer vždy je to rovnako krásne. Ba krajšie ako všetko, čo ste spoznali a videli doposiaľ. Žeby čaro daného momentu? Konečne prvé teplé lúče jarného slnka, pokoj, samota, krásne miesto s výhľadom na okolité hory. Taký bol náš výlet do Štiavnických vrchov. A na taký pozývame aj vás…

Vrch Hulín známy aj ako Biela skala sa nachádza pri Novej Bani, nad obcou Brehy v Štiavnických vrchoch. Na samotný vrch vás dovedie žltá značka; začína v dedinke Brehy. Lesná cesta je lemovaná krásnymi starými stromami a na vrchole vás čakajú nádherné výhľady na dolinu rieky Hron. Pod vrcholom je oddychové miestečko s lavičkami a ohniskom. Výstup je dlhý asi 3 km a trvá približne hodinku. Ak si chcete trasu predĺžiť a nie ste závislí na aute, môžete pokračovať po žltej na vrch Chlm a po zelenej až do Rudna nad Hronom.

Možností zdolať vrch Hulín a Chlm je viac

Ďalšia je napríklad naplánovať si okruh. Pokračovať od Hulína smerom vrchu Chlm po žltej a na rázcestí sa vydať ďalej po zelenej k bodu Slosberg. Záujemci o banskú minulosť si môžu spraviť odbočku k voľne prístupne štôlni Johan De Deo. Tu však POZOR – vstup je len na vlastné nebezpečie!

KST, Štiavnické vrchy, Hulín a Chlm, lexikon.sk

Posledný úsek vedie lesnou cestou ponad asfaltku alebo po asfaltke a popri potoku. Dostanete sa ňou späť do dediny. Cestou po dedine budete míňať malý Fabkovie domček so slamenou strechou, ktorá má už viac ako 200 rokov. A to stojí za pozornosť! Vďaka úsiliu OZ Brežan a podpore obce v ňom postupným úsilím zriadili malé múzeum.

KST, Hulín a Chlm, lexikon.sk

Viaceré zaujímavosti

Na začiatku obce a pred túrou môžete navštíviť tunajšie Hrnčiarske múzeum. Nájdete tu expozície venované hrnčiarstvu v obci Brehy a zaniknutému remeslu fajkárstvu. Súčasťou areálu malého múzea je dvor, na ktorého konci je hrnčiarska pec.

Neprehliadnite:

Kráľova hoľa, KST, lexikon.skKráľova hoľa – vďačná inšpirácia. Zanietený turista si ju vždy dokáže vychutnať. Ako v našom prípade…

Táto trasa ponúka naozaj nádherné výhľady na Štiavnické vrchy a my ju odporúčame všetkými nedočkavým turistom.

KST logo , lexikon.sk

 

 


Pripravil a na opatrnosť vyzýva Tomáš Grman, Klub slovenských turistov – KST.

Viac na: www.kst.sk