Vždyzelená krása Arboréta Mlyňany


4528   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Arboréta Mlyňany

 

Sotva nájde milovník drevín na Slovensku významnejší a malebnejší parkový objekt ako Arborétum Mlyňany. Nachádza sa približne 120 km severovýchodne od Bratislavy, 35 km juhovýchodne od Nitry a 11 km juhozápadne od Zlatých Moraviec. Areál parku Arboréta Mlyňany patrí, pokiaľ ide o rozvrhnutia dendrozbierok a rôznorodosti terénu medzi najoriginálnejšie v Európe. Jeho návšteva pohladí dušu človeka v každom ročnom období.

GPS 48°19’10 N, 18°22’07 E

Arborétum Mlyňany v súčasnosti je pracoviskom Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied vo Zvolene. Je považované za vždyzelenú oázu, kde je na ploche 67 ha zhromaždená jedna z najbohatších zbierok drevín v strednej Európe, približne 2000 taxónov (taxón je botanická jednotka nižšia ako druh, teda poddruh, forma, varieta a kultivar). Svojou originalitou, historickým odkazom, vedeckou náplňou, edukačným dosahom, kultúrnym významom a regionálnou výnimočnosťou je táto vedecká inštitúcia a tento objekt na Slovensku neprehliadnuteľným fenoménom.

Arboréta Mlyňany

História Arboréta Mlyňany sa začala písať v roku 1892. Spája sa s osobou Dr. Štefana Ambrózy-Migazziho (1869 – 1933), uhorského šľachtica a vyštudovaného právnika, ktorý ako veľký milovník rastlín postupne realizoval za pomoci svojho záhradníka Jozefa Mišáka v predhorí Karpát, na morfologicky jedinečne členenom území, svoj unikátny projekt. Jeho motto Semper Vireo (večne sa zeleniem) charakterizovalo jeho túžbu vybudovať vždyzelený park, kde listy drevín na zimu neopadávajú. Súčasne s prvými výsadbami v arboréte v roku 1894 bol postavený aj novoklasicistický kaštieľ, ktorý je dominantou arboréta. Dnes sú kaštieľ aj park zaradené medzi národné kultúrne pamiatky Slovenska.

Neprehliadnite: Klasicistický kaštieľ – Dolná Krupá

Zbierky drevín Arboréta Mlyňany sú zaujímavé predovšetkým svojou estetickou hodnotou, sú však aj bohatou experimentálnou základňou pre rôzne oblasti biologického výskumu a tiež priestorom na vzdelávacie aktivity pre žiakov a študentov všetkých typov škôl, ale aj laickej verejnosti. Areál, na ktorom je park Arboréta Mlyňany vybudovaný, patrí čo sa týka rozvrhnutia dendrozbierok a rôznorodosti terénu medzi najoriginálnejšie v Európe. Navyše vysoko estetické členenie plôch cestičkami popri besiedkach a jazierkach s upokojujúcou vodnou hladinou, chránené malebnými skupinami drevín, poskytuje nevšedný zážitok pre znalcov drevín aj pre laikov.

Arboréta Mlyňany

Arborétum Mlyňany navštívi ročne približne 40 000 návštevníkov. Kontakt a inšpirácia s nádherným dielom generácií záhradníkov a nadšencov láka návštevníkov pre poučenie a oddych. Arborétum Mlyňany pripravuje pre nich počas sezóny aj rôzne podujatia ako je slávnostné otvorenie letnej sezóny – Ambrózyho dni, Deň detí, výstava ruží – Čaro ruží alebo prehliadka po jesennom parku – Farebná jeseň.

Arboréta Mlyňany

Arborétum Mlyňany je otvorené celoročne.

www.arboretum.sav.sk