Otužilecká plážová sezóna na KRAJI SVETA umožňuje schladiť a zahriať sa zároveň. Kto neskúsi, neuverí…

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Otužilecká plážová sezóna trvá v našich zemepisných podmienkach pri teplotách otvorenej vody (menej ako 12°C) od začiatku októbra zhruba do polovice mája, teda takmer osem mesiacov! Čo je skvelé, lebo otužovanie je prudko návykové. Ani pomyslieť, že by si musel skončiť skôr, než si začal! „Závisláci” otužilci zo športového klubu v Dobšinej, Pstruhy Slovenského raja, čanianske Ľadové labute, Košické tulene, Šíravské bobry aj Gemerskí ĽadoBorci by ti o tom vedeli rozprávať! 

Počas sezóny sa stretávajú dva-trikrát týždenne. Vyzbrojení sekerami, pílami, plavkami, teplým čajom,… a hlavne odhodlaním a skvelou náladou spolu rozbíjajú ľad, boria sa v mrazivej vode pomedzi ľadové kryhy a triešť. Čo je zaujímavé, pri jednom otužileckom úkone sa chladia a zároveň zahrievajú na samom kraji sveta. Palcmanská Maša, Prielom Hornádu v Slovenskom raji, Indiánske jazero pri Rožňave, rieka Slaná, jazero Úhorná, rybník v Betliari, Zemplínska šírava, Čanianske jazerá, no aj priamo lokalita v metropole východu Nad Jazerom. V týchto lokalitách môže každý odvážlivec zažiť tie najneuveriteľnejšie adrenalínovo-endorfínové zážitky.

1. Schladiť sa na KRAJI SVETA

otužilci KOCR KE, lexikoén.sk

Zabaliť sa do teplej deky, natiahnuť si na nohy termoponožky a na gauči si lenivo popíjať horúci čaj s medíkom – že to teda rozhodne nie je tvoja predstava zimnej idylky? Radšej by si „čiloval” inak, tak doslova? Skvelé! Máme totiž pre teba ten pravý teplotný opak! Schlaď sa (a zahrej zároveň) v Palcmanskej Maši – najstudenšej a najvyššie položenej vodnej nádrži na Slovensku (takmer 800 m. n. m.), až celkom úplne na kraji sveta, priamo v našom slovenskom Raji! Teda, presnejšie, na juhovýchodom okraji národného parku Slovenský raj. Voda v Palcmanskej Maši je osviežujúca a nádherne čistá. To preto, lebo rieka Hnilec, napájajúca vodnú nádrž, pramení len niekoľko kilometrov odtiaľ na úpätí Kráľovej hole a do priehrady sa plazí panensku prírodou. Tak neváhaj a sám alebo s ostatnými nadšencami zo ŠK Dobšiná – čapicu na hlavu, neoprénové papučky na nohy, všetko ostatné okrem plaviek dolu a šup až po krk do vody! Nedaj sa odradiť! Naopak, pochlap sa a vysekaj si ešte predtým svoje vlastné „kúpalisko“ do ľadu. Tie endorfíny, čo ťa potom zaplavia pocitom víťazstva, keď po pár minútach vyjdeš z vody von, stoja za to!

Neprehliadnite:

Zdravie pláva okolo nás, alebo nikdy nie je neskoro na otužovanie, zdravie, imunitaZdravie pláva okolo nás, alebo nikdy nie je neskoro na otužovanie

2. Otužilecká plážová sezóna – príležitosť preplávať medzi ľadovými kryhami

otužilci KOCR KE, lexikon.sk

Pstruh potočný, pstruh dúhový, Pstruh otužilý. Všetky žijú vo vodách Hornádu. Ten posledne menovaný má dokonca obľúbené jedno konkrétne miesto – Zelenú lávku v čarovnej a neprístupne vyzerajúcej rokline Prielom Hornádu v Slovenskom raji. Aby sme viac nemystifikovali. Otužilé Pstruhy Slovenského raja sú nadšenci ponárania sa do studených, ba až ľadových vôd Hornádu. V studenej vode sa Pstruhy  zo Spiša cítia…ako ináč – ako ryby vo vode! Nejde o extrémny šport. Ide o triumf vôle nad telom! Zver svoje telo mrazivej náruči tečúceho Hornádu! Nie je žiadnou hanbou vyjsť z vody aj po minúte. Naopak, keď zdravý rozum velí, treba ho poslúchnuť. Uterák, mierny pohyb na rozohriatie, teplý čaj a si „v suchu“. Že ti bolo málo adrenalínu? Tak naspäť do vody, tentoraz rovno pomedzi kryhy a ľadovú triešť. Ak máš poblízku Pstruha z Raja, daj sa poučiť ako no to. Boriť sa ľadovými kryhami môže byť síce dobrodružné, no opatrnosti nikdy nie je nazvyš.

3. Zaťať sekerou do ľadu

Známy balet Labutie jazero je stelesnením vznešenosti, ľahkosti, nežnosti a magickosti. Kým klub otužilcov Ľadové labute predstavuje odhodlanie, silu, živelnosť a sebadisciplínu! A vo finále i triumfálny pocit! Aj preto sa košické Ľadové labute ponárajú do studených vôd jazier v Čani pri Košiciach. V metropole východu sa v chatovej osade na sídlisku Nad Jazerom každú sobotu od novembra do marca stretávajú aj Košické tulene. Vietor-nevietor, dážď-nedážď, sneh-nesneh, deň či noc – niet počasia a časti dňa, ktoré by čanianske Ľadové labute alebo Košické tulene odradili. Aj tak si najviac vychutnávajú dni, keď sú jazerá zamrznuté a oni môžu brať so sebou sekery a píly. Trúfneš si aj ty a pridáš sa?  Nemusíš sa obávať žiadnej nováčikovskej hanby. Nikto od teba nečaká, že sa staneš otužilcom hneď na prvýkrát. Aj Labutiam a Tuleňom trvalo nejakú tú sezónu, kým sa im husia koža zmenila na hrošiu. Takže ide sa na vec – plavky, uterák, čapica na hlavu…

4. Nájsť odvahu otužilca 

otužilci KOCR KE, lexikon.sk

Gemerským ĽadoBorcom a ĽadoBorkyniam odvaha objavovať nové miesta na otužovanie rozhodne nechýba. Neohrozene si prerážajú cestu pomedzi ľadové kryhy riek, jazier a rybníkov. Ich dobytými územiami sú rieka Slaná (preteká troma gemerskými okresmi), Indiánske jazero (odstavené rameno rieky Slaná v Rožňave), čarovná Palcmanská Maša v Slovenskom raji i jazero Úhorná vo Volovských vrchoch. Ide o jednu z najstarších vodných stavieb na východnom Slovensku. Vybudovaná je z lomového kameňa na potoku Smolník v 18. storočí ako zásobáreň vody pre banské zariadenia. Neslobodno zabudnúť ani na Betliar! Najvýznamnejšou kultúrnou pamiatkou Betliara je síce jeho kaštieľ s parkom plným vzácnych stromov, park však ukrýva ešte jeden klenot – malebné jazero. Kedysi sa využívalo na člnkovanie a dnes je tichým miestom zaručujúcim nielen výdatný relax, ale aj zdravé otužovanie! Všade tam sa otužilí Gemerskí ĽadoBorci s plezírom ponárajú a plávajú, pričom  propagujú pravidelnosť, postupnosť, primeranosť a priateľstvo. Čo tak skúsiť spolu s nimi otestovať 4P a svoje vlastné hranice?

5. Vydržať aspoň 3 minúty 

Na šíravskej pláži je to samý bobor! Nie, nemyslíme zvieracích architektov, ktorí obhrýzajú mäkké dreviny na brehu a stavajú si hrádze. Vlastne, takých tam možno nájsť tiež. My však chceme predstaviť Šíravské bobry – klub zemplínskych otužilcov. Vody slovenského „mora” a výhľad na majestátny Vihorlat si užívajú od jesene do jari. Pridáš sa k nim? Na začiatku bude chladná voda nad tebou vyhrávať. Po krátkej chvíli sa však zmierite ako dvaja silní bojovníci a zavládne symbióza a harmónia. Keď nastúpi drkotanie zubami a triaška, rýchlo z vody rovno na breh! Otužilecké maximum vo vode s teplotou 0 – 2°C je 20 – 22 minút! Potom zaručene nastúpi neopísateľný euforický pocit a rozhodnutie, že si radosť zo života dopraješ nabudúce znova a znova!

Otužovanie, kalendár, lexikon.sk

Kto hľadá nájde…

… recept na šťastie. Jednoduchá odpoveď – otužovanie! Dôkaz? „Kvarteto šťastia”, t.j. štyri hormóny – dopamín, oxytocín, sérotonín a hlavne endorfíny, ktoré organizmus vyplavuje pri otužovaní. To je zaručená cesta k pocitu radosti až eufórie. Neváhajte a pridajte sa. Otužilecká plážová sezóna je v plnom prúde…

Pripravené v spolupráci s KOCR Košice Región Turizmus
Upravený text a medzititulky: redakcia
Foto: KOCR Košice Región Turizmus
Viac informácií a trendové námety na zdravý životný štýl a betónové zdravie nájdete na:
www.krajsveta.sk