Rozčítané Slovensko: Odpočítavanie 1945 – nezvyčajný príbeh… atómovej bomby, ktorý sa nesmie opakovať


2355   -   2
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Odpočítavanie, výbuch, lexikon.sk

Odpočítavanie 1945 sa začalo 12. apríla 1945. Po dlhých rokoch krvavých konfliktov v Európe a v Tichomorí zaskočí Spojené štáty správa o úmrtí prezidenta Franklina D. Roosevelta. Turbulentné udalosti nasledujúcich dní, týždňov a mesiacov napokon vyústia do príkazu nového prezidenta Harryho Trumana zhodiť prvú atómovú bombu na svete.

Vzrušujúce rozprávanie, v ktorom vystupujú najpozoruhodnejší lídri v histórii. Približuje nám zmýšľanie kľúčových osobností, ktoré sa podieľali na zostrojení najničivejšej zbrane na svete, pričom každá z iných dôvodov: legendárneho Alberta Einsteina, ktorý napokon označil svoju hlasnú podporu atómovej bomby za „najväčšiu chybu v živote“; popredného výskumníka Roberta „Oppieho“ Oppenheimera a sovietskych špiónov, ktorí potajomky prenikli do jeho tímu; súťaživých pilotov vybraných na zhodenie bomby a mnohých ďalších.

Odpočítavanie, Veľká trojka, lexikon.sk

Veľká trojka (zľava): Churchill, Truman, Stalin

Nový prezident – ťažká voľba

Odpočítavanie 1945 je zároveň príbehom o novom, ešte nevyskúšanom prezidentovi postavenom pred rozhodnutie použiť prvú americkú zbraň hromadného ničenia. Kniha nám však poskytuje aj svedectvo o živote bežných amerických a japonských civilistov v čase vojny – od „kalutronových dievčat“ ako Ruth Sissonová zo štátu Tennessee po desaťročnú obyvateľku Hirošimy Hideko Tamurovú. Prežila v epicentre výbuchu, ako aj svedectvo o živote amerických vojakov bojujúcich v Tichomorí, s obavami čakajúcich na rozkaz začať inváziu do Japonska. Odpočítavanie 1945 energicky, inteligentne a s ľudskosťou podáva definitívny výklad jedného z okamihov s najväčšími následkami v histórii.

Odpočítavanie, Nagasaki, lexikon.sk

Výsledok zlého rozhodnutia: ruiny v Nagasaki

Neprehliadnite:

Sanatórium, Ikar, lexikon.skRozčítané Slovensko: bývalé Sanatórium na liečbu tuberkulózy je dnes vražedný 5-hviezdičkový hotel

Úryvok slovom i písmom…

…vedel, aká dôležitá je táto misia. Ak bude bomba fungovať, ako tvrdili, jeho lietadlo sa zapíše do histórie. Nad menom sa musel vážne zamyslieť. Prvú atómovú bombu na svete nebolo možné zhodiť z „Lietadla číslo 82“.
Potreboval niečo dôstojné, poetické, ale nie príliš ťažké.
„Čo by navrhla mama?“ rozmýšľal. Myšlienky mu zaleteli k matke, statočnej červenovláske, ktorej pokojná sebadôvera bola preňho od detstva zdrojom sily. V čase, keď zanechal štúdium medicíny a otec si myslel, že mu preskočilo, Enola Gayová Tibbetsová sa postavila na synovu stranu. Povedala mu: „Syn môj, viem, že všetko bude v poriadku.“
Enola Gay. Neznelo to zle…

Úryvok v podaní herca Borisa Farkaša nás zavedie do chvíle, keď sa vtedajší viceprezident Harry Truman dozvedel smutnú správu, ktorá mu zmenila život.

Odpočítavanie 1945, lexikon.sk

Autor Chris Wallace

Skúsený moderátor spravodajskej relácie Fox News Sunday, ktorý sa počas osemnástich rokov vo Foxe venoval takmer každej dôležitej politickej udalosti. V televíznom a rozhlasovom spravodajstve pôsobí päť desaťročí a za ten čas urobil rozhovory s početnými americkými a svetovými poprednými osobnosťami, vrátane siedmich amerických prezidentov. Získal všetky významné ocenenia v oblasti televízneho a rozhlasového spravodajstva, medzi nimi tri ceny Emmy, Strieborný štafetový kolík duPonta a Columbijskej univerzity a Peabodyho cenu. Je autor dvoch bestsellerov New York Times: Countdown bin Laden a Odpočítavanie 1945.
Nezvyčajný príbeh atómovej bomby a 116 dní, ktoré zmenili svet by mal mať miesto aj vo vašej knižnici.

Milan Buno, knižný publicista
Viac na: www.bux.sk


TagsKnihy