Rozčítané Slovensko: Rusko je v troskách… Postapokalyptické sci-fi Dmitryja Glukhovského Stanovište


2892   -   4
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Stanovište, Ikar

Postapokalyptické sci-fi Stanovište, keď je Rusko zničené občianskou vojnou. Krajina sa vrátila dvesto rokov do minulosti. Otrávená rieka Volga. Jedovatá hmla. A zvedavý mladík Jegor, ktorý chce zistiť viac…
To sú hlavné kulisy nového postapokalyptického sci-fi od Dmitryja Glukhovského Stanovište.

Po krátkej a krutej občianskej vojne, v ktorej sa siahlo aj po zakázaných zbraniach, zostal z Ruska len zlomok jeho pôvodnej veľkosti. Hlavné mesto krajiny sa medzitým vrátilo k tomu, čo jeho vládcovia považujú za zlatý vek – k cárskemu impériu. Nefunguje internet ani žiadne elektronické médiá a Rusko je opäť monarchiou, ktorej vládne Imperátor, syn zakladateľa nového rodu.

…ide len o fikciu, no…

Hranicu „Moskovskej ríše“ teraz tvorí rieka Volga znečistená rádioaktívnym spadom. Vedie cez ňu jediný most, ktorý stráži stanovište Jaroslavľ. Na moste zahalenom jedovatou hmlou však nie je čo chrániť. Roky z druhej strany rieky nikto neprišiel a nikoho to na opačný breh ani neťahá.
Až na sedemnásťročného Jegora, nevlastného syna veliteľa základne, ktorý odmieta reči svojej matky o akomsi abstraktnom zle striehnucom tam vonku. Jegor chce spoznať svet, no zdá sa, že ten si nájde cestu k nim. Jednej noci sa z jedovatého oparu niečo predsa len vynorí…

Neprehliadnite:

Unikátna slovenská Biblia s oltárom Majstra Pavla z Levoče ako dar na výnimočné príležitosti

Autor s bohatou fantáziou

Dmitry Glukhovsky sa vo svojom sci-fi Stanovište vracia do jedinečného postapokalyptického sveta a rozohráva príbeh o hriechu a jeho odčinení, o zodpovednosti a ľudskej bezohľadnosti. Tentoraz vychádza z podzemia na povrch, no opäť vie zaujať, navnadiť a ak máte radi postapokalyptické kulisy, prídete si na svoje. Postapokalyptický svet je pre Glukhovského skvelou kulisou pre rozohratie rôznych vzťahov a tém. Napríklad manipulácia s ľudskou vierou, bezohľadnosť ľudí a naša zodpovednosť, hriech a odpustenie. Ide skôr o hĺbavejší príbeh, s filozofickými úvahami, autor sa zameriava na postavy a vzťahy na veľmi pútavom pozadí. Kniha vyšla vo vydavateľstve Ikar.

Stanovište Ikar

Úryvok zo sci-fi knihy Stanovište nedočkavým čitateľom tu a teraz prečíta Vladimír Kobielsky…

Milan Buno, knižný publicista
Ilustračné úvodné foto: pixabay
Medzititulky: redakcia
Aktuálne knižné hity a bestsellery nájdete na: www.Ikar.sk