Miloj – torzo chrámu, ktoré pripomína hriešnikom, že treba žiť podľa Božích pravidiel!

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Miloj, KST, lexikon.sk

Miloj je zaniknutá spišská obec v okrese Spišská Nová Ves, ktorá sa nachádza západne od obce Spišský Hrušov. Prvá písomná zmienka o „terra Miloy“ sa nachádza v darovacej listine z roku 1255. Do dnešných čias sa zachovala len zrúcanina kostolnej veže a zvyšky západnej steny ranogotického Kostola svätého Stanislava. Obec zanikla v 16. storočí. O zániku obce sa tradujú najrôznejšie legendy.

Unikátna a záhadná stredoveká pamiatka

Čarovná zrúcanina stredovekého kostolíka – de facto len jeho veže – malebne sa týčiaca uprostred polí v chotári Spišského Hrušova je tým jediným, čo zostalo z tejto dávno zaniknutej dedinky. Kostolík, ktorého patrónom bol sv. Stanislav, postavili miestni obyvatelia už v 13. storočí. Tento údaj zaraďuje stavbu aj v celoslovenskom meradle k najstarším zachovaným stavbám. Aj keď slovo “zachovaným” treba v tomto prípade brať s veľkou rezervou. K rozpadu milojského chrámu prispel fakt, že jeho chátrajúce múry v minulosti slúžili ako zdroj stavebného materiálu pre niektoré objekty v Spišskom Hrušove.

Miloj, KST, lexikon.sk

Neprehliadnite:

Kráľova hoľa, KST, lexikon.skKráľova hoľa – vďačná inšpirácia.
Zanietený turista si ju vždy dokáže vychutnať. Ako v našom prípade…

Nevyužitý turistický potenciál

Dnes je malebná zrúcanina milojskej vežičky turistickou atrakciou a tradičným lákadlom. Na škodu veci, ide o pomerne málo docenenú atrakciu, hodnú zaslúženej pozornosti. Verejnosť mimo regiónu milojskú vežu takmer nepozná a miestni ju nezvyknú často navštevovať, pretože sa pošepkáva, že v nej straší. O to väčším magnetom sa pre turistov môže stať…

Miloj, KST, lexikon.sk

Po stáročia hľadaná odpoveď…

A samotná odpoveď na otázku, prečo zanikla stredoveká dedina Miloj, nie je dodnes známa. V ľudovej tradícii sa zachovala povera, že dedina žila v hriechu, a tak sa prepadla pod zem. Jedine kostol ako posvätné miesto ostal zachovaný. Pravdepodobnejšou verziou, ba skutočnou príčinou zániku dedinky Miloj však bolo pravdepodobne vypálenie dediny alebo morová epidémia. 

Pozvánku do slovenských hôr a zaujímavých lokalít aj tentoraz pripravil a na opatrnosť vyzýva Tomáš Grman, KST

Viac na: www.kst.sk