Pozvánka na výstavu Divadelné storočie – stopy a postoje v Roku slovenského divadla. Inšpirácia pre mnohé generácie!


4430   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Výstava Divadelné storočie – stopy a postoje, rok divadla

Fázy uvoľňovania opatrení voči šíreniu pandémie so sebou prinieslo aj otvorenie múzeí a galérií. Po niekoľkotýždňovej odmlke si môžu divadelní nadšenci pozrieť rozsiahlu výstavu Divadelné storočie – stopy a postoje, ktorú pri príležitosti Roku slovenského divadla 2020 pripravil Divadelný ústav v spolupráci s Historickým múzeom Slovenského národného múzea.

Náročná spoločenská a zdravotná situácia, ktorá ovládla Slovensko počas posledných týždňov, sa pomaly začína uvoľňovať. „Sme veľmi radi, že aj Slovenské národné múzeum – Historické múzeum otvorilo brány pre svojich návštevníkov. Od 12. mája 2020 si tak môžu pozrieť dlhodobú výstavu Divadelné storočie – stopy a postoje, ktorú sme pripravili vo vzájomnej spolupráci,“ hovorí riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete.

Výstava Divadelné storočie – stopy a postoje, rok divadla

Výstava o histórii divadla je plná podnetných informácií

Výstavu, ktorá sa rozkladá na viac ako 1000 m2, architektonicky zastrešil slovenský scénograf žijúci v zahraničí Boris Kudlička. Obsahovo sa o ňu postaralo štrnásť kurátorov. Pri vstupe do expozície si môžete pozrieť vzácne originály významných tlačených materiálov z obdobia pred vznikom profesionálnej divadelnej scény na Slovensku. Následne sa dozviete o vzniku Slovenského národného divadla (1920). Taktiež o rozvoji divadelnej siete na Slovensku, divadelnej architektúre, dráme, ale aj o jednotlivých divadelných druhoch: činohre, opere, operete, muzikáli a o tanci. Výstava nezabúda ani na moderné formy či bábkové divadlo. Predstavuje to najlepšie zo slovenského divadla za ostatných sto rokov v časti s názvom Prítomnosť divadelnej minulosti. Pozrie sa aj na slovenskú divadelnú kritiku, festivaly a na ukážky divadelných plagátov.

Neprehliadnite:
Divadelný ústav predstavuje 10 tvorcov a choreografov súčasného slovenského tanca

Na tejto výstave sa podieľalo okrem kurátorského a produkčného tímu aj viac ako 60 divadiel, inštitúcií a jednotlivcov zo Slovenska, ktorí nám zapožičali exponáty zo svojich zbierok a archívov. Exponáty na účely výstavy zapožičalo aj deväť zahraničných inštitúcií – z Českej republiky, Rakúska, Maďarska a Nemecka,“ hovorí hlavná kurátorka výstavy Zuzana Nemcová-Gulíková. Niektoré z originálnych exponátov zo zahraničia si v rámci výstavy môžete pozrieť len v obmedzenom čase. Preto odporúčame výstavu navštíviť čo najskôr.

Výstava Divadelné storočie – stopy a postoje, rok divadla

Na Bratislavský hrad len pri dodržiavaní hygienických opatrení

Výstavné priestory Bratislavského hradu môžu záujemcovia o divadlo a históriu navštíviť len pri dodržiavaní hygienických opatrení:
– vstúpiť do priestorov je možné len s respiračnou ochranou tváre
– v skupine môže byť maximálne 5 osôb
– návštevníci si musia dezinfikovať ruky dezinfekčným prostriedkom, ktorý je umiestnený pri vstupe do múzea, a tiež absolvujú meranie telesnej teploty.

Pri pohybe v priestoroch expozícií je odporúčaná ochranná vzdialenosť medzi osobami minimálne dva metre. Maximálny počet návštevníkov sa ráta podľa koeficientu 25 m2/osoba. Skupinové prehliadky a iné podujatia v priestoroch múzea nie sú momentálne povolené.

Výstava Divadelné storočie – stopy a postoje je pre návštevníkov Bratislavského hradu sprístupnená až do 30. júna 2021.

Výstava Divadelné storočie – stopy a postoje, rok divadla

O projekte Rok slovenského divadla 2020

Rok slovenského divadla 2020 je celoročný celoštátny projekt vyhlásený vládou Slovenskej republiky v gescii Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a jeho rezortných inštitúcií: Divadelného ústavu, Slovenského národného divadla a Národného osvetového centra. Projekt má viacero cieľov, no medzi najdôležitejšie patrí pripomienka a oslava významných výročí:

  • výročie založenia Slovenského národného divadla,
  • výročie vzniku slovenského ochotníckeho divadla.

O projekte sa môžete dozvedieť viac na webovej stránke
www.rokdivadla.sk.