Rozkvitnuté Arborétum Mlyňany SAV

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Arboréta Mlyňany

 

V Nitrianskom kraji sa neďaleko Zlatých Moraviec nachádza zvláštna a na jar veľmi zaujímavá botanická záhrada – Arborétum Mlyňany Slovenskej akadémie vied. Sú v nej cenné zbierky drevín, ktoré boli vysadené podľa fytogeografických oblastí. Pre milovníkov prírody je arborétum skvelým tipom na romantický výlet najmä na jar, keď je všetko jej rastlinstvo v kvete.

V katastroch obcí Tesárske Mlyňany a Vieska nad Žitavou sa nachádza botanická záhrada – Arborétum Mlyňany SAV. Založil ho v roku 1892 uhorský šľachtic Dr. Štefan Ambrózy-Migazzi. Na ploche 67 ha je tu sústredený genofond drevín rastúcich prevažne na severnej pologuli.

Dr. Štefan Ambrózy-Migazzi získal veľkostatok v Mlyňanoch po svadbe s Antóniou Migazziovou. Neskôr dokúpil les vo Vieske nad Žitavou, kde dal postaviť kaštieľ a vežu. Pri založení arboréta sa inšpiroval najmä južným Talianskom, kam často cestoval. Postupne dokupoval a sadil vo svojom parku dreviny z celého sveta. Plocha parku je rozdelená na základe fytogeografického princípu. Najstaršiu centrálnu časť dnes – Ambrózyho park – tvorí 40 ha spolu s kaštieľom.

Neprehliadnite:
CYKLOKORYTNIČKA – cyklovýlet pre celú rodinu

Táto časť je považovaná za prvý vždyzelený parkový objekt v strednej Európe. Východoázijská plocha parku ma 14 ha, Severoamerická 7,5 ha a Kórejská plocha 5,5 ha. Návštevníci arboréta sa tu môžu oboznámiť s flórou pochádzajúcou zo strednej a prednej Ázie, Ďalekého východu, Japonska, Číny, Himalájí, Kaukazu, a rôznych iných oblastí sveta. Cenné rastlinstvo je doplnené typickou drobnou architektúrou jednotlivých oblastí, jazierkami a rybníkmi. Pri informačnom stĺpe v parku si môže návštevník vypočuť hlasový výklad v šiestich európskych jazykoch. Dozvie sa, čo sa v jednotlivých častiach parku nachádza a čo si treba všimnúť.

botanická záhrada

Arborétum Mlyňany návštevníka očarí krásnymi zákutiami drevín z celého sveta. Ponúka možnosť romantických prechádzok v spleti chodníkov a obdivovať rôzne druhy stromov, kvetov a kríkov. Najnavštevovanejšie obdobie v arboréte je v apríli a začiatkom mája počas kvitnutia rododendronov. Medzi najkrajší sektor určite patrí východoázijská časť.

botanická záhrada

Arborétum okrem pobytu v prekrásnom prostredí ponúka kompletné poradenské služby v oblasti záhradníctva, vypracovanie návrhov sadových úprav a ich realizáciu ako aj široký sortiment okrasných drevín.

Zdroj: www.arboretum.sav.sk