Výnimočný festival Pilot v Trnave


6328   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Festival Pilot

V Trnave vzniká pre fanúšikov a tvorcov seriálovej tvorby nový festival s názvom – Pilot. Stane sa prvým audiovizuálnym podujatím svojho druhu na Slovensku. Festival Pilot otvorí svoje brány už 29. a 30. marca 2019. Prvý ročník sa bude konať v priestoroch kultúrneho centra Malý Berlín na Nádvorí v centre Trnavy.

Návštevníci sa môžu tešiť na prehliadku modernej seriálovej tvorby, ktorá poukáže na trendy a fenomény v európskej, ale aj svetovej produkcii. „V súčasnosti sa seriály tešia veľkému diváckemu záujmu. Nejde však len o rôzne internetové platformy s vlastným obsahom, ako sú napríklad Netflix a HBO. Zvyšuje sa aj produkcia lokálnych seriálov, čo je fenomén badateľný aj na Slovensku. Mali sme však pocit, že seriál, najmä ten slovenský, je u nás prehliadaný, a preto sme sa rozhodli založiť festival Pilot,“ opisuje vznik festivalu jeho zakladateľka Ivana Sujová. Podujatie organizuje o. z. Metaforum spolu s o. z. Publikum.sk.

Festival Pilot

Festival Pilot by mal slovenských divákov zorientovať v súčasnej svetovej seriálovej tvorbe a zároveň otvára priestor aj na prezentáciu slovenským tvorcom. „Som veľmi rada, že tento ojedinelý festival vznikol práve v Trnave. Pridá sa tak k ďalším, ktoré sa tu každoročne konajú, ako je Lovely Experience, Proma Frajdej či festival Lumen. Festivalu prajem úspešný štart a čo najviac nadšených fanúšikov,“ uviedla Michaela Potočárová, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism. V rámci festivalu sa okrem slovenských seriálov budú premietať aj ukážky seriálov z produkcie HBO i Českej televízie. Súčasťou podujatia budú rôzne prednášky a aj reflexia slovenskej seriálovej tvorby pod záštitou autorskej spoločnosti LITA. Výsledkom bude zhodnotenie slovenskej seriálovej tvorby za predchádzajúci rok a podpora profesionálov a autorov v seriálovej produkcii. Súčasťou podujatia bude udelenie ceny odbornej kritiky za výnimočný slovenský seriálový počin uplynulého roka.

Prečitajte si: Medzinárodný festival HORY A MESTO má novú filmovú sekciu

Festival Pilot

Malý Berlín je nezávislým kultúrnym centrom v Trnave. Je projektom občianskeho združenia Publikum.sk, ktoré ho po päť rokov trvajúcej rekonštrukcii meštianskeho domu v historickom centre mesta otvorilo začiatkom marca 2018. Ročne sa v jeho dvoch sálach organizuje 300 až 350 podujatí pre všetky vekové kategórie. Výrazné zastúpenie v programe majú divadlo, koncerty a literatúra, ale nechýbajú ani rôzne vzdelávacie aktivity, diskusie, konferencie a multižánrové projekty. Prečo práve názov Malý Berlín? Typický trnavský výklad: Pomenovanie Malý Rím pozná azda každý. Hovorí o histórii, a tak trochu aj o súčasnosti mesta. Názov Malý Berlín má odkazovať na budúcnosť, ktorú Trnavčania vidia aj v rozvoji kultúry a kreatívneho priemyslu. Keďže dnes je práve Berlín považovaný za centrum nezávislej kultúry v Európe – preto Malý Berlín v Trnave.

Zdroj foto: Malý Berlín, Nádvorie
www.regiontrnava.sk