Medzinárodný festival HORY A MESTO má novú filmovú sekciu

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
festival HORY A MESTO

Jubilejný 20. ročník Festivalu HORY A MESTO sa uskutoční od 27. do 31. marca 2019 v bratislavskom nákupnom centre Bory Mall a v kine CINEMAX BORY. Novinkou festivalu je aj nová sekcia – Best Of VIMFF 2019, v rámci ktorej návštevníci uvidia najlepšie filmy, ktoré zaujali na podobnom festivale vo Vancouveri (VIMFF). ). Konal sa nedávno – od 22. februára do 3. marca 2019.

Výprava za najkrajšími horami sveta, surfovanie na ľadových kryhách, snaha založiť prvý ženský horolezecký klub v Afganistane či trojtýždňový výlet osamoteného paraglajdistu – to je len pár tém, ktoré prináša výber filmov, ktoré zaujali na kanadskom Vancouver International Mountain Film Festival (VIMFF).

festival HORY A MESTO

Zabardast

Festival HORY A MESTO im po prvý raz venuje samostatnú programovú sekciu Best Of VIMFF 2019. Je medzi nimi aj tohtoročný držiteľ Grand Prix, dokument Zabardast, intímny cestovateľský denník freeridovej expedície do jadra karakoramského pohoria v Pakistane.

Spojenie medzi oboma festivalmi zosobňuje Alan Formánek, Slovák žijúci v Kanade, ktorý HORY A MESTO spolu s Tamarou Greksákovou pred dvadsiatimi rokmi u nás zakladal.

„Prepojenie filmového festivalu Hory a mesto s festivalom horských filmov vo Vancouveri existuje od prvého ročníka mladšieho, slovenského festivalu. Festival Hory a mesto sa inšpiruje tými najlepšími filmami z vancouverského programu. Tamojší festival sa spravidla koná necelé dva mesiace pred nami. Festival Hory a mesto je tak obohatený o filmy, ktoré by slovenský divák možno nemal až tak veľa príležitostí vidieť,“ povedal programový riaditeľ oboch festivalov Alan Formánek.

festival HORY A MESTO

Zabardast

Na VIMFF, ktorý má však predsa len inú programovú štruktúru než jeho slovenský festival, ocenili tohto roku deväť filmov, osem z nich uvidia návštevníci bratislavského festivalu Hory a mesto. Väčšina tvorí novú programovú sekciu Best Of VIMFF 2019 v piatok 29. marca. Bude medzi nimi aj dokument ZABARDAST, ktorý získal najvyššie ocenenie – Grand Prix.

Pozrite si: Festival HORY A MESTO v Bratislave

„Ide o intímny cestovateľský denník freeridovej expedície do jadra karakoramského pohoria v Pakistane. Výprava za najkrajšími horami sveta, ktoré sa dajú zlyžovať až vo výške 5 880 m n. m. Dobrodružstvo odohrávajúce sa v takých odľahlých oblastiach, kde nie je priestor ani na najmenšiu chybu. Počas piatich týždňov prešli členovia expedície 150 km, pričom si všetko jedlo, výstroj, stany i solárne panely ťahali na saniach cez obrovské ľadovce. Film dokumentuje, ako ďaleko od civilizácie a od domova je možné zájsť. V tomto skutočnom dobrodružstve sa snúbi horolezectvo a freeridové lyžovanie,“ priblížila na Slovensku premiérovú snímku režiséra Jérômea Tanona dramaturgička festivalu Natália Bokníková.

V novej sekcii bude tiež film SURFER DAN, ktorý vo Vancouveri zvíťazil v kategórii Krátky film. Osemminútový dokument Tima Kemplea je o surferovi, ktorý sa rád hrá na ľadových kryhách neďaleko domu a nemusí pre dobrodružstvo precestovať pol planéty.

festival HORY A MESTO

Zabardast

Americký film režiséra Camerona Maiera A ČO NA TO CRAIG? je skutočným príbehom horolezca Craiga DeMartina, ktorý prežil dramatickú nehodu v roku 2002, tá ho pre jednu malú chybu takmer úplne oddelila nielen od jeho lezeckej vášne, ale aj od života. On však akoby zázrakom opäť lezie a navyše pomáha liezť iným lezcom s rôznym telesným postihnutím, aby si to tiež vyskúšali a napriek všetkému boli aktívni. Je pre nich pozitívnou motiváciou, človekom so silou nielen na skalách, ale aj s obrovskou silou pomáhať. Film sa stal na VIMFF laureátom v kategórii Najlepší lezecký film.

festival HORY A MESTO

Zabardast

Najlepším kanadským filmom sa stala snímka režiséra Jordana Manleyho TREELINE (Kde sa končí les), ktorá je akýmsi vyznaním obdivu stromom, najstarším bytostiam na Zemi. Ako hovoria autori filmu, stromy sú „živé mosty do obrovskej minulosti našej planéty, ich príbehy sú vpísané do letokruhov počas stáročí i tisícročí“.

“Vzdialené hory Tasmánie, šesť priateľov, dva extrémne športy, zručné využitie vizuálnych nástrojov, kvalitné hudobné skóre a predovšetkým naliehavý zmysel pre rozprávanie a vizuálne zobrazenie. Zvlášť sme si užili dramaturgiu filmu – zmes zábavy, techniky a vzrušenia zo zobrazenia výzvy jednej radostnej expedície, ktorá vystúpila a aj zliezla dolu dych vyrážajúci skalný masív úchvatnej Francúzskej čiapky, ” povedal o filme THE LORAX PROJECT člen poroty VIMFF 2019 Thierry Garrel. Austrálska snímka získala práve Cenu poroty.

festival HORY A MESTO

Zabardast

Víťazom v sekcii Najlepší horský športový film získal dokument ICE & PALMS (Z ľadu až pod palmy). Film nemeckého režiséra Phillippa Beckera je o dvoch dobrodruhoch, ktorí sa vydali na bicykloch z Nemecka cez Západné Alpy až do Stredozemia a cestou stihli zlyžovať niekoľko nádherných kopcov. Film uvidia návštevníci Hory a mesto v sekcii Bicykel. Film 8000+ označili v Kanade za Najlepší dobrodružný film. Francúzsko-nemecká snímka opisuje trojtýždňový sólo výlet paraglajdistu Antoina Girarda po Karakorame v štýle lietať a hikovať; Film bude na festivale v sekcii Vzduch. Posledným filmom z VIMFF je afganská snímka s názvom ASCENDING AFGHANISTAN: WOMEN RISING (Afganská výprava za slobodou). Rovnako ako vo Vancouveri, aj v Bratislave ju odprezentujú v rámci sekcie Horská kultúra. Ide o príbeh skupiny 16- až 19-ročných afganských dievčat, ktoré sa usilujú vytvoriť prvý ženský horolezecký klub v Afganistane, v krajine, ktorá ženy obmedzuje v mnohých oblastiach.

Foto: archív FHM

www.horyamesto.sk